آتش بس در یمن زیر ذره بین عربستان

به گزارش راه ساری، خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک و مطلع گزارش داد، عربستان به صورت جدی در حال بررسی آتش بس در یمن است.

آتش بس در یمن زیر ذره بین عربستان

آتش بس یمن

الجزیره به نقل از خبرگزاری رویترز آورده، یک دیپلمات اروپایی خاطرنشان کرده است: محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی خواهان خروج از یمن است، از این رو ما باید راهی برای او جهت خروج آبرومندانه از یمن بیابیم.

خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع گزارش داده است، حملات هوایی عربستان به مناطق انصارالله به طور گسترده ای کاهش یافته است و این می تواند در زمینه دستیابی به راه چاره در آینده نزدیک امیدوارکننده و شاخصی خوشبینانه باشد.

یک مسؤول منطقه ای مطلع نیز گفت: سعودی ها در حال حاضر پیشنهاد حوثی ها را بررسی می کنند؛ پیشنهادی که دیپلمات های غربی برای متقاعد کردن ریاض جهت تغییر روند مورد استفاده قرار داده اند.

عربستان

یک منبع افزود، به نظر می رسد سعودی ها بار روی باز پذیرای این پیشنهاد هستند.

یک مقام نظامی برجسته در یمن نزدیک به انصارالله نیز گفت: سعودی ها تماسی را با مهدی المشاط، رئیس شورای عالی سیاسی یمن از طریق طرف سومی برقرار کردند اما به توافق منجر نشد.

این منبع افزود، این پیشنهاد شامل آتش بس جزئی در مناطق مشخص است.

به گفته دو دیپلمات و یک منبع مطلع، آتش بس جزئی روی میز است.

دیپلماتیک

اما مسؤولانی از انصارالله گفتند، آتش بس جزئی را نمی پذیرند. وزیر اطلاع رسانی دولت صنعا وابسته به انصارالله گفت، بهتر است آتش بس شامل توقف کامل حملات هوایی در تمام مناطق یمن و شکستن محاصره علیه ملت یمن باشد.

یک دیپلمات اروپایی نیز گفت: محمد بن سلمان خواهان خروج از جنگ یمن است و ما باید برای خروج آبرومندانه او راهی بیابیم.

دیپلمات دیگری تاکید کرده که مواضع عربستان درباره توقف حملات هوایی عملا به معنای پایان جنگ خواهد بود زیرا عربستان توانایی های زیادی در میدان ندارد.

دو هفته پیش انصارالله پیشنهاد توقف حملات موشکی و پهپادی به عربستان را با شرط برداشتن گام متقابل از سوی ائتلاف سعودی مورد حمایت غرب بیان کرد.

انصارالله در عین حال از زمان ارائه این پیشنهاد همواره به افزایش حملات در مرزها در صورتی که گوش شنوایی به طرح صلحش نیابد تهدید کرده است.

المشاط تاکید کرد: به منظور تحقق صلح بسیاری از حملات استراتژیک را که کمتر از حملات آرامکو نبوده اند به تعویق انداختیم.

محمد بن سلمان نیز اخیر در واکنش به طرح انصارالله در گفت وگو با شبکه سی بی اس پیشنهاد انصارالله را گامی مثبت در جهت مذاکرات سیاسی جدی تر خوانده و افزوده بود: عربستان از هر طرحی برای حل سیاسی در یمن استقبال می کند و امیدوار است این اتفاق امروز به جای فردا بیفتد.،ایسنا

parisro.ir: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

italyro.ir: سفر به اروپای شگفت انگیز

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 5620

به "آتش بس در یمن زیر ذره بین عربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آتش بس در یمن زیر ذره بین عربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید