شروع غربالگری تنبلی چشم از 15 تیرماه

به گزارش راه ساری، مدیرکل پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی از شروع غربالگری تنبلی چشم از 15 تیرماه اطلاع داد و گفت 19600 هزار کودک با مشکل تنبلی چشم در سال گذشته شناسایی شدند.

شروع غربالگری تنبلی چشم از 15 تیرماه

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، مینو رفیعی در نشست خبری طرح غربالگری بینایی گفت: همه واقف هستند یکی از برنامه های مهم سازمان، غربالگری بچه ها سه تا 6 سال برای جلوگیری از تنبلی چشم است. با توجه به بیماری کرونا تغییراتی در این برنامه اجرا شده است. تغییرات در این راستا است که میزان خطر ابتلا را تا حد امکان کاهش دهیم.

مدیرکل پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه این برنامه هر ساله در آبان ماه شروع می گردد، گفت: اجرای غربالگری حدود دو الی سه ماه طول می کشید. این برنامه در نیمه اول سال به ندرت و در بعضی از استان ها به صورت پراکنده اجرا شده است، اما با توجه به هشدار های وزارت بهداشت مبنی بر موج دوم بیماری در نیمه دوم سال کار سخت تر می گردد و محدودیت هایی ایجاد می نماید که در برنامه تاثیر گذار است، از همین رو از 15 تیرماه غربالگری شروع و تا انتها مهرماه تمام می گردد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه بعضی استان ها در وضع قرمز کرونا قرار دارند و پرخطر هستند پروتکلی تهیه و به استان ها ارسال شده است و تاریخ 15 تیرماه شروع طرح غربالگری اعلام شده است. این اقدام سال جاری با دستگاه است تا غربالگر هیچ تماسی با بچه نداشته باشد. این دستگاه به گونه ای است که فاصله بچه با غربالگر یک متر است و هیچ تماسی برقرار نمی گردد و در عرض چند ثانیه غربالگری انجام می گردد، در نتیجه میزان خطر کمتر می گردد.

به گفته وی، باید یکی از والدین همراه بچه باشد و استفاده از ماسک و موارد بهداشتی از موضوعاتی است که در این پروتکل تعیین شده است.

رفیعی اعلام کرد: استان ها باید با ستاد کرونا در استان هماهنگ باشند تا چنانچه مناطق قرمز هستند باید برنامه به تعویق بیفتد و غربالگری در مناطق سفید فقط انجام می گردد و اگر استان قرمز باشد ممکن است برنامه در تیرماه اجرا نگردد سلامت کودمکان در این غربالگری برای ما بسیار اهمیت دارد. پیشگیری از تنبلی چشم را با شرایط کرونا سازگار کردیم و خانواده ها باید قبل از مراجعه به مراکر خودارزیابی انجام دهند و اگر تب، خستگی و یا سابقه تماس با بیمار کرونایی را دارند دراند تا دو هفته به پایگاه ها مراجعه ننمایند.

وی تاکید نمود: اگر خانواده هریک از این علائم را داشته باشند باید دو هفته بعد مراجعه نمایند و اگر مبتلا شده باشند تا یک ماه بعد از بهبود مجاز به ورود به پایگاه نیستند و همه این موارد براساس پروتکل های وزارت بهداشت است و کمیته پیشگیری از بیماری اهی سازمان تدوین نموده و به کل کشور ابلاغ نموده اند و ما کوشش می کنمی هم خدمات را ارائه دهیم و هم از بیماری جلوگیری کنیم.

مدیرکل پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی از غربالگری 3 میلیون و 200 هزار کودک در سال گذشته اطلاع داد و گفت: 19600 کودک با مشکل تنبلی چشم در سال گذشته شناسایی شده است.

رفیعی توضیح داد: حدود دو میلیارد تومان برای جراحی چشم بچه های که با تنبلی چشم روبرو بودند از طرف سازمان بهزیستی پرداخت شده است و 100 اپتومتریست و 20 هزار غربالگر با ما همکاری داشته اند. در طول 23 سال گذشته مجموع غربالگری اجرا شده حدود 43 میلیون نفر است که نزدیک به 300 هزار کودک با تنبلی چشم شناسایی شد ه اند. با این برنامه با مداخله به هنگام از مسائل بینایی و کم بینایی و نابینایی یک چشم جلوگیری کنیم.

وی درباره در پوشش بیمه ای آزمایشات مربوط به غربالگری ژنتیک شرح داد: بیمه این آزمایش مربوط به وزارت بهداشت است و اکنون بخشی از این آزمایشات در بیمه محسوب می گردد، اما بخشی از آن که گران قیمت است بیمه نیست و به همین دلیل در خصوص مواردی که آزمایشگاه گران است راه حل کوتاه مدتی در نظر گرفته ایم و برای این بخش یارانه در نظر گرفته ایم که در این راستا خدمات آزمایش ژنتیک برای مددجویان بهزیستی صددرصد رایگان است و درخصوص افراد دیگر یاری هزینه نیز پرداخت می گردد.

مدیرکل پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی درباره برنامه پیشگیری از معلولیت در مدارس گفت: آموزش های آگاهی از معلولیت در سال گذشته تا قبل از شیوع کرونا در مدارس به انتها رسید و این برنامه کمتر دچار آسیب شد، اما با توجه به اینکه پیش بینی می گردد مدارس تعطیلی بیشتری در سال آینده با شروع موج دوم کرونا خواهند داشت، ما مذاکرات بسیار موثری در این خصوص داشتیم تا آموز ش های آگاهی از معلولیت ها را در سامانه های آموزش و پرورش از جمله سامانه شاد وارد کنیم و همچنین از روش های دیگر برای آموزش استفاده کنیم تا مشکیل پیش نیاید.

ویزارو: ویزای تضمینی شینگن، ویزای کانادا تضمینی

سلو بلاگ: محفلی برای هم اندیشی

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 10233

به "شروع غربالگری تنبلی چشم از 15 تیرماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع غربالگری تنبلی چشم از 15 تیرماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید