آژانس بین المللی انرژی اتمی خواهان نشست حضوری درباره ایران شد

به گزارش راه ساری، پس از مخالفت ها به ریاست چین با قطعنامه ضدایرانی اروپایی ها، آژانس بین المللی انرژی اتمی خواهان برگزاری نشست حضوری برای رایزنی بیشتر در این باره شد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی خواهان نشست حضوری درباره ایران شد

به گزارش، خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک، از درخواست آژانس بین المللی انرژی اتمی برای برگزاری نشست حضوری درباره ایران اطلاع داد.

بر اساس گزارش رویترز، پس از مخالفت ها به ریاست چین با قطعنامه تروئیکای اروپا که خواهان انتقاد از ایران در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی است، این نهاد بین المللی خواهان برگزاری نشست حضوری برای رایزنی بیشتر در این باره شده است.

فرانسه، انگلیس و آلمان پیش نویس این قطعنامه ضد ایرانی را به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه داده اند.

رویترز به نقل از دیپلمات های حاضر در نشست شورای حکام نوشت که مخالفت ها به رهبری چین با این قطعنامه، شورای حکام را مجبور به درخواست برای برگزاری نشست حضوری در این باره کرد.

وانگ گان نماینده دائم چین در سازمان های بین المللی واقع در وین، طی سخنانی در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی از گزارش اخیر شورای حکام ابراز تعجب کرد و گفت: چین نگرانی عمیق خود را نتیجه گیری شتاب زده درباره عدم اجازه ایران برای دسترسی به سایت های خود را ابراز می نماید. نماینده چین این را هم گفت که این گزارش قبل از انتشار باید به مشورت گذاشته می شد.

وانگ گان در ادامه اضافه نمود: چین همچنان معتقد است که راه چاره برای دسترسی به سایت ها در ایران وجود دارد. در چنین شرایطی، چین نمی تواند گزارش منتشر شده دبیرکل را تایید کند.

نماینده چین همچنین از آژانس بین المللی اتمی خواسته تا از سیاسی کردن موضوع هسته ای ایران جلوگیری کند. چین از شورای حکام انرژی اتمی این را هم خواسته تا فعالیت های خود را بصورت بی طرفانه و کاملا مستقل انجام دهد. نماینده چین همچنین تاکید نموده که همه فعالیت های نظارت و تأیید بر فعالیت های ایران باید مطابق با مفاد موافقت نامه جامع پادمان (CSA) و پروتکل های الحاقی باشد.

انگلیس، آلمان و فرانسه طی این قطعنامه ضدایرانی، مدعی شده اند که کشورمان باید شفافیت بیشتری را در تحقیقات آژانس بین المللی اتمی از خود نشان دهد.

این سه کشور اروپایی طرف برجام با تنظیم این قطعنامه ، خواهان همکاری کامل ایران با تحقیقات آژانس بین المللی انرژی اتمی شدند. به گفته رسانه ها، قطعنامه سه کشور اروپایی اولین اخطار رسمی شورای حکام آژانس اتمی به کشورمان از سال 2012 است.

تور کیش: سفری هیجان انگیز به مروارید خلیج فارس

مجله سایه: گلچینی از بهترین های وب

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9991

به "آژانس بین المللی انرژی اتمی خواهان نشست حضوری درباره ایران شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آژانس بین المللی انرژی اتمی خواهان نشست حضوری درباره ایران شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید