آینده بورس مسکن چه می گردد؟ ، اتفاقات احتمالی پس از راه اندازی بورس مسکن

به گزارش راه ساری، به گزارش خبرنگاران، سعید اسلامی بیدگلی، دبیر کل کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران گفت: طی ماه های گذشته ملاک و مستقلات رشد سرسام آوری داشته اند. این رشد چنان بوده که اگر پس انداز فردی اندازه خرید 20 متر خانه در تهران بوده و نمی توانست خانه بخرد، حالا قدرت خرید همان 20 متر را هم از دست داده و ممکن است با همان پول نتواند 10 متر خانه بخرد.

آینده بورس مسکن چه می گردد؟ ، اتفاقات احتمالی پس از راه اندازی بورس مسکن

جهت دریافت خدمات قیمت درب ضد سرقت فلزی ایرانی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

وی با اشاره به ضرورت راه اندازی بورس مسکن که در یک برنامه رادیویی گفت: باید ابزارهایی وجود داشته باشد که حداقل قدرت خرید فعلی مردم را حفظ کند تا آنان بتوانند در آینده با پس اندازهای خود مسکن بخرند. به عبارتی ایده اصلی تشکیل بورس مسکن حفظ قدرت پولی مردم در مقابل تورم است که البته در این فرایند شفافیت و نقدشوندگی نیز بسیار مهم است.

به گفته اسلامی بیدگلی، احتمالا با تشکیل بورس مسکن می توان ابزارها و نهادهای مالی جدیدی را در بخش مسکن راه اندازی کرد. ابزارهایی که هم بتواند به تامین مالی پروژه های مربوط به حوزه ساختمان و حمل ونقل یاری کند و هم فرصت سرمایه گذاری را در اختیار افرادی قرار دهد که با پول خود نمی توانند خانه بخرند.

بورس مسکن مسائل کلیدی را حل نمی کند

اما آیا بورس مسکن می تواند مشکل افزایش قیمت ها را حل نماید؟ اسلامی بیدگلی می گوید: با این ایده مشکل مسکن ریشه کن نخواهد شد و نباید انتظار داشته باشیم که بورس مسکن مسائل کلیدی اقتصاد ایران را حل نماید. اینکه فکر کنیم با تشکیل بورس مسکن به زودی می توانیم ساختمانی 200 متری در شمال تهران را با 50 میلیون تومان خریداری کنیم خیالی عبث است.

به گفته دبیر کل کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران قبل از تشکیل بورس مسکن، قیمت ها مدام در حال رشد بوده. این رشد مدوام هم مربوط به سیاست گذاری های کلان در حوزه های سیاسی، بین المللی و مالی است. پس عملا تمام بازارها به ویژه بازار سرمایه و بازار بورس مسکن خودشان تحت تأثیر سیاست گذاری ها و متغیرهای کلان مالی هستند.

اگر تورم سال آینده 100 درصد و تورم سال بعدی 300 درصد باشد، ما همچنان مشکل ارز داشته باشیم پیمانکاران به سمت ورشکستگی بروند، قطعا تشکیل بورس املاک و مستغلات هم نمی تواند در این حوزه یاریی کند. به گفته این فعال حوزه بورس مسائل کلیدی و اساسی باید به وسیله سیاست گذاری صحیح حل گردد و تشکیل نهادها و ابزارهایی شبیه بورس می تواند به سیاست گذار یاری کند.

ایران در راه اندازی بورس مسکن چه مسائلی دارد؟ به گفته اسلامی در کشو هایی مانند انگلستان و امارات متحده عربی نهادهایی در این حوزه در حال شکل گیری است اما بورس مسکن و مستقلات ایران شباهتی به آنها ندارد و دلیل این مساله هم این است که سیستم معاملاتی مسکن در آنجا کاملا شفاف است و در ایران نه.

مثلا کاملا شفاف است که فلان خانه در فلان خیابان نیویورک چه زمانی معامله شده، خریدار و فروشند چه کسی است، چقدر وام روی خانه داده شده و چقدر از این وام بازپرداخت شده است. در مقابل ما در ایران چنین اطلاعاتی نداریم. بخش بزرگی از پروژه های ساختمانی و حوزه حمل و نقل در کشور ما به دولت و نهادهای حاکمیتی وابسته و متاثر از سیاست گذاری های آنهاست.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 13 مرداد 1399 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9665

به "آینده بورس مسکن چه می گردد؟ ، اتفاقات احتمالی پس از راه اندازی بورس مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آینده بورس مسکن چه می گردد؟ ، اتفاقات احتمالی پس از راه اندازی بورس مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید