اخذ مالیات بر ارزش افزوده اتوماتیک می گردد

به گزارش راه ساری، به گزارش خبرنگاران، لایحه مالیات بر ارزش افزوده که سالیان مدیدی در کمیسیون مالی مجلس مانده بود نهایتا پس از تصویب در صحن علنی، در تاریخ 27 اردیبهشت ماه برای آنالیز به شورای نگهبان ارسال شد.

اخذ مالیات بر ارزش افزوده اتوماتیک می گردد

به گفته کارشناسان این لایحه می تواند در دوسال آینده خلاءهای اخذ مالیات بر ارزش اضافه نموده را تا حدی مرتفع کند.

در همین ارتباط وحید عزیزی، کارشناس مالی گفت: نقدهای زیادی درباره مالیات بر ارزش اضافه نموده از همان سال 87 که تصویب شد، وارد بود. مهم ترین نقد این بود که در کشورهای دیگر جهان قبل از اقدام برای اخذ این مالیات در ابتدا زیرساخت آن را به نحوی فراهم می نمایند که احتیاج به ممیزمحوری در آن به حداقل برسد.

وی ادامه داد: متاسفانه این موضوع در کشور ما در نظر گرفته نشد و ما بدون در نظر دریافت ملاحظات از همان ابتدا سراغ اجرا رفتیم.

عزیزی اضافه نمود: لازمه اینکه در تئوری گفته می گردد، مالیات بر ارزش اضافه نموده به وسیله حلقه هایی از فراوری نماینده به مصرف نماینده می رسد این است که به صورت اتوماتیک فاکتورهایی ارسالی از سمت خریدار و فروشنده به سازمان مالیاتی در سامانه ای چک گردد یعنی هم تهاتر گیری انجام گردد و هم اینکه آنهایی که صحیح است تأیید گردد و آنهایی که ایراد دارد توسط ممیز آنالیز گردد.

لایحه صندوق های فروش، اخذ مالیات بر ارزش اضافه نموده را اتوماتیک می نماید

وی اظهار کرد: با توجه به این نقدها با زحمت دوستان مرکز پژوهش های مجلس و بعضی از نمایندگان، قبل از مطرح شدن لایحه اصلاح مالیات ارزش اضافه نموده در مجلس در لایحه جداگانه ای بحث صندوق فروش و سامانه مودیان به تصویب رسید. در قانون ارزش اضافه نموده نیز این سامانه مودیان اضافه شده است و در صورت راه اندازی این سامانه، اخذ مالیات اتوماتیک خواهد شد.

وحید عزیزی اضافه نمود: در صورت اجرای این لایحه در فضای کلان شاید حدود 5 الی 10 درصد احتیاج به ممیزی باشد و از این بین اگر فرضا یک درصد ایراد داشته باشد، دیگر احتیاجی به ممیزی نیست و نمی ارزد.

وی با اشاره به مزایای لایحه ارزش اضافه نموده گفت: این یک تغییر اساسی برای بحث مالیات بر ارزش اضافه نموده بود که البته احتمالا تا اجرایی شدن آن حدود دو ساعت طول می کشد. در کنار این تغییر بعضی مسائل دیگر نیز در این لایحه مطرح شده بود به عنوان نمونه بعضی از تعاریف در قانون نیامده بود، یا مبهم بود و نمی توانست ملاک قرار بگیرد.

این کارشناس مالی ادامه داد: کالاهایی که معافیت از مالیات بر ارزش اضافه نموده داشتند نیز تا قبل از تصویب این لایحه به صورت دقیق معین نبود و هدف مورد نظر سیاست گذار و قانون گذار با دسته بندی قبلی انجام نمی شد، متن این قانون نیز ایرادات زیادی داشت که همه این موارد در قانون جدید اصلاح شده است.

آئین دادرسی مالیات نیز اصلاح شد

وی درباره چهارمین تغییر این لایحه نسبت به قانون مالیات بر ارزش اضافه نموده بیان کرد: آئین دادرسی مالیاتی که برای مالیات مستقیم است نیز در این لایحه اصلاح شد. در قانون قبلی هیات های حل اختلاف به درستی تشکیل نمی شدند اما این مورد در این قانون تصحیح شد.

عزیزی اضافه نمود: در قانون قبلی، دست مودیان برای انتخاب نماینده محدود بود اما با این اصلاحات، این ایرادات از بین می رود و زمانی که مودی به سازمان امور مالیاتی اعتراض می نماید می تواند افرادی را به عنوان نماینده انتخاب کند، همچنین این موضوع طوری در این لایحه تدوین شد که انحصاری در نمایندگان به وجود نیاید و زمانی که جلسه تشکیل می گردد همه حضور یابند وگرنه آن جلسه مشروعیت نداشته باشد. این موارد یاری می نماید ظلم کمتری به مودیان برسد.

این کارشناس مالی اظهار داشت: به طور خلاصه و به عنوان جمعبندی در لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش اضافه نموده، با ایجاد سامانه مودیان، زیرساخت تغییر کرد، ایرادات متنی بر طرف شد، اشکالات آئین دادرسی نیز تا حدی مرتفع شد و مقداری از مطالبه های عمومی مانند افزایش مالیات بر کالاهای مضر سیگار، نوشابه و… در این لایحه دیده شد، همچنین بعضی عوارض مانند نقل و انتقال خودرو نیز در این مالیات گنجانده شده است.

وی گفت: زمان استقرار سیستم جدید که به نظر من حدود سه سال طول می کشد و تا این زمان نرخ مالیات بر ارزش اضافه نموده باید کاهش پیدا می کرد که بحث انتقال بار به فراوری نماینده کمتر رخ دهد بنابراین ایرادی ندارد که یک الی دو سال این مالیات را کاهش دهیم.

عزیزی در انتها توضیح داد: اگر نرخ مالیات بر ارزش اضافه نموده کاهش پیدا کند، درآمد دولت تغییر خاصی نخواهد کرد چرا که این کار باعث می گردد فرار مالیاتی کمتر گردد.

منبع: مهر

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 2 مرداد 1399 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9400

به "اخذ مالیات بر ارزش افزوده اتوماتیک می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اخذ مالیات بر ارزش افزوده اتوماتیک می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید