اصلی ترین علایم بروز کرونا در بچه ها را بشناسید

به گزارش راه ساری، یک فوق تخصص عفونی اطفال با بر شمردن علایم اصلی بروز کرونا در بچه ها و با اشاره به علایم خطر بروز کرونا در بچه ها برای مراجعه به پزشک، گفت: از آنجا که همچنان نگرانی جدی در رابطه با بروز علایم حاد کرونا در بچه ها وجود ندارد، به خانواده ها توصیه می شود که علاوه بر توجه به رعایت اصول بهداشتی، از سلامت روان بچه ها غافل نشوند.

اصلی ترین علایم بروز کرونا در بچه ها را بشناسید

به گزارش ایسنا، دکتر سید علیرضا فهیم زاد - معاون آموزشی پژوهشی بیمارستان بچه ها مفید با بیان اینکه علایم بروز کرونا در بچه ها طی چند ماه اخیر متفاوت تر شده است، گفت: برخی علایم شدیدتر کرونا در بچه ها دیده می شود که شاید در ابتدای شیوع بیماری گزارش نشده بود، البته باید توجه داشته باشیم که همچنان آمار بروز کرونا در بچه ها نسبت به بزرگسالان کمتر بوده و موارد حاد و علامت دار نیز در آنان کمتر گزارش می شود.

وی با اشاره به علایم اصلی بروز این بیماری در بچه ها، اظهار کرد: در ابتدا علایم تنفسی در اولویت بود، ولی این روز ها علایم غیرتنفسی همچون علایم گوارشی، اسهال و استفراع حاد و در برخی موارد بروز شوک های عفونی یا افت شدید فشار خون گزارش شده که اگرچه در ابتدابه سایر بیماری ها شک داشتیم، ولی بعد متوجه شدیم که از علایم کروناست.

وی با اشاره به بروز عوارض جدی پوستی مانند بیماری کاوازاکی با صدمات عروقی در موارد بسیار نادر، تاکید کرد: اگرچه بروز علایم حاد کرونا در بچه ها شایع نیست، ولی دیگر عوارض تنفسی تنها ملاک ما برای بروز کرونا در بچه ها نیست.

فهیم زاد با تاکید بر اینکه همچنان بروز کرونا در بچه ها شیوع بالایی ندارد، گفت: با این حال حتی یک مورد هم برای ما اهمیت دارد و نمی خواهیم که هیچ کودکی مشکل جدی پیدا کند، بنابراین رعایت نکات ایمنی، شست و شوی مداوم دست ها، عدم حضور بچه ها در اماکن عمومی و شلوغ و همچنین جلوگیری از تماس بچه ها با افراد مشکوک و بیمار اکیدا توصیه می شود.

این فوق تخصص عفونی بچه ها با تاکید بر اینکه بچه ها دارای بیماری های زمینه ای مانند دیابت، بیماری های قلبی یا ریوی و نقص ایمنی همچنان در معرض خطر جدی قرار دارند، گفت: رعایت اصول ایمنی و بهداشتی برای این دسته از بچه ها اهمیت بالایی دارد، چراکه ابتلا به کرونا در این بچه ها با احتمال بروز عوارض جدی همراه است.

این عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به بروز علایم خفیف کرونا در بچه ها و توصیه به خانواده ها در این شرایط، گفت: بروز کرونا در بچه ها اکثرا با علایم خفیف همراه است، با این حال در چند گروه توصیه بر مراجعه به پزشک است؛ دسته اول بروز علایم خفیف در بچه های است که اخیرا با بیمار کرونایی در تماس بوده اند، دسته دوم بچه های که دچار علایم خفیف، ولی طولانی مدت شده اند، به عبارت دیگر در صورت بروز علایمی مانند سرفه های تک و آبریزش بینی محدود و تب پایین در روز های اول نیازی به مراجعه به پزشک نیست، ولی اگر علایم شدیدتر و پایدار شده و بیش از 2 روز به طول بیانجامد حتما باید به پزشک مراجعه کنید. دسته سوم نیز مربوط به بچه ها دارای بیماری های زمینه ای است که در صورت بروز علایم در این دسته از بچه ها باید سریعا به پزشک مراجعه شود.

فهیم زاد همچنین در پاسخ به سوالی مربوط به افزایش آمار ابتلا به کرونا در بچه ها طی یک ماه گذشته، مطرح نمود: در ابتدای شیوع بیماری همچون بزرگسالان در بچه ها نیز پیک داشتیم البته نسبت به خود بچه ها یعنی آمار ابتلا به بچه ها همواره کمتر از بزرگسالان است. با این حال پس از مدتی فرایند بروز کرونا در بچه ها شدیدا کاهشی شد، به گونه ای که گا ها هیچ کودک کرونایی بستری شده ای در بیمارستان نداشتیم، اما الان دوباره این فرایند افزایشی شده و روزانه چند کودک کرونایی در بخش بستری می شوند.

این پزشک فوق تخصص عفونی بچه ها در ادامه ضمن تاکید بر اهمیت توجه به سلامت روان بچه ها طی دوران شیوع کرونا، اظهار کرد: در کنار توجه به مسایل بهداشتی، توجه به سلامت روان و روحیات بچه ها طی این دوران اهمیت زیادی دارد، چراکه درباره ابتلای بچه ها سالم نگرانی جدی وجود ندارد، بنابراین شدت این نگرانی و افراط و تفریط ها نباید به گونه ای باشد که منجر به بروز مسائل رفتاری و روانی در بچه ها شود.

فهیم زاد با تاکید مجدد بر لزوم رعایت اصول بهداشتی و جلوگیری از حضور بچه ها در مکان های شلوغ، گفت: گا ها دیده شده که خانواده ها بیش از چند ماه کودک را از درب خانه خارج نکرده اند، این مساله از طرف دیگر سلامت روان کودک را تهدید می کند، چراکه در خانه ماندن طولانی و عدم ارتباط با همسالان نیز عوارض خاص خود را دارد، باید به این مساله دقت شود که درک کودک با بزرگسال تفاوت دارد و عدم توجه به سلامت روان و ارتباطات کودک منجر به بروز اختلالات روانی و لجام گسیختگی در فرد می شود.

وی همچنین در ادامه با اشاره به نگرانی هایی در ارتباط با همزمانی کرونا با آنفولانزاری فصلی در پاییز، اظهار کرد: بروز آنفولانزا نه تنها پاییز امسال بلکه هر سال بحثی جدی و قابل توجه است، بنابراین تاکید می شود که گروه های پرخطر و بچه ها زیر 5 سال حتما نسبت به تزریق واکسن آنفولانزا اقدام کنند. همچنین برعکس کرونا، آنفولانزا در بچه ها جدی تر است، بنابراین باید به تزریق واکسن برای پیشگیری توجه شود.

معاون آموزشی پژوهشی بیمارستان بچه ها مفید در انتها با بیان اینکه پیش بینی می شود که آمار بروز و بستری کرونا در پاییز افزایش پیدا کند، ابراز امیدواری کرد که بتوان با در نظر دریافت راه چاره های مناسب و رعایت بیش از پیش اصول بهداشتی از سوی مردم، نسبت به قطع زنجیره انتقال بیماری و کاهش تبعات جدی آن در پاییز اقدام کرد.

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

بانوی ایران: مجله خبری و ورزشی بانوان، مجله خانواده

منبع: فرارو
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 10693

به "اصلی ترین علایم بروز کرونا در بچه ها را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصلی ترین علایم بروز کرونا در بچه ها را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید