افزایش انتقاد های مردمی از دولت بابت کاهش چندلیتری سهمیه سوخت

به گزارش راه ساری، انتشار اطلاعیه بنزینی اخیر شبهه جدیدی در افکار عمومی ایجاد کرد: آیا باید با ماشین حساب به پمپ بنزین برویم و مضربی از 3.99 لیتر را سوخت گیری کنیم تا از سهمیه ما کسر نشود؟

افزایش انتقاد های مردمی از دولت بابت کاهش چندلیتری سهمیه سوخت

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، افزایش انتقاد های مردمی از کاهش چندلیتری سهمیه های سوخت، بدون سوخت گیری و با ایراد نرم افزاری، موجب شد تا دو روز پیش شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، اطلاعیه ای در این خصوص صادر کند.

طبق این اطلاعیه، پیمانه درنظر گرفته شده در سامانه هوشمند سوخت، 3.99 لیتری است و نحوه نشان دادن باقی مانده سهمیه بنزین در نمایشگر پمپ های بنزین، محاسبه بر اساس مضربی از 3.99 لیتر است.

در بخشی از اطلاعیه اخیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی آمده است: طراحی سامانه هوشمند سوخت برای جلوگیری از تخلف حاصل از بیرون کشیدن کارت حین سوخت گیری، بدین شکل است که با وارد کردن کارت هوشمند سوخت در کارت خوان و تعیین شدن مقدار سهمیه، با شروع سوخت گیری، ابتدا 3.99 لیتر از سهمیه کسر می گردد و سوخت گیری شروع می گردد؛ پس از سرانجام پیمانه نخست، 3.99 لیتر دیگر از سهمیه کم می گردد و دوباره سوخت گیری ادامه می یابد و این فرآیند به صورت پیمانه پیمانه تا سرانجام سوخت گیری ادامه خواهد داشت.

اگر در حین سوخت گیری کارت از کارت خوان بیرون کشیده گردد، مقداری که به جامانده 3.99 لیتر است از سهمیه آن کارت کسر می گردد (برای نمونه اگر فرد 2 لیتر سوخت گیری نموده است و کارت را بیرون بکشد، 1.99 لیتر بیشتر از سهمیه آن کارت کم می گردد) و اگر همان کارت، دوباره وارد همان کارت خوان گردد، سهمیه ای که بیشتر از لیتراژ برداشت شده از نازل کم شده است، به کارت برگردانده می گردد.

انتشار این اطلاعیه، شبهه جدیدی در افکار عمومی ایجاد کرد و این سؤال را مطرح است: آیا باید با ماشین حساب به پمپ بنزین برویم و مضربی از 3.99 لیتر را سوخت گیری کنیم تا از سهمیه ما کسر نگردد؟

فاطمه کاهی، سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی در پاسخ به این سؤال گفت: حجم پیمانه تعریف شده در سیستم سامانه هوشمند سوخت، صرفاً در راستای پیشگیری از تخلف حاصل از بیرون کشیدن کارت است و در صورت رعایت روش صحیح سوخت گیری نیازی به انجام محاسبات عددی نبوده و به هیچ وجه از سهمیه سوخت افراد کاسته نمی گردد.

به گزارش تسنیم، در واقع، کسر عدد از سهمیه بنزین در نمایشگر نازل های سوخت، به موجب سوخت گیری کمتر از یک مضرب 3.99 لیتری، به معنای کسر واقعی از سهمیه بنزین نیست و در نوبت بعدی سوخت گیری، میزان کسرشده، در میزان سهمیه بنزین نمایش داده شده، دوباره اضافه می گردد (در واقع هیچ گاه به صورت واقعی کسر نشده بوده و فقط در نمایشگر بر اساس مضربی از 3.99 لیتر، سهمیه ها کسر و نشان داده می گردد).

اما در صورتی که قبل از قراردادن نازل بر سر جای خود، و قبل از آنکه پیغام پرداخت با کیف پول و اتمام سوخت گیری مشاهده گردد، کارت سوخت از دستگاه خارج گردد، به صورت واقعی بین 2 تا 5 لیتر از سهمیه بنزین کسر می گردد و دیگر باز نخواهد گشت.

در این خصوص نیز شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی بیان کرد:تأکید می گردد در صورت خارج کردن زودهنگام کارت سوخت از کارتخوان صندلی، سوخت گیری قطع می گردد و لیتراژ یادشده از سهمیه کسر می گردد، بنابراین تنها به اندازه لیتراژ سوخت گیری شده، هزینه محاسبه خواهد شد.

شایان یادآوری است که هموطنان ابتدا کارت سوخت شخصی را داخل کارتخوان قرار دهند، سپس رمـز چهاررقمی آن را وارد نمایند، نازل را بردارند و سوخت گیری را شروع نمایند، پس از سرانجام سوخت گیری، نازل را به درستی سر جای خود قرار دهند و پس از مشاهده پیغام کارت را بردارید کارت سوخت شخصی خود را از کارتخوان خارج نمایند.

هموطنان عزیز توجه نمایند که از برداشتن کارت سوخت شخصی خود از کارتخوان صندلی عرضه سوخت پیش از قرار دادن نازل در جای خود، خودداری نمایند.

tafatton.ir: مجله مطالب خواندنی سفر و گردشگری

aradbld.ir: گفتگوی آزاد و اخبار روز

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 7551

به "افزایش انتقاد های مردمی از دولت بابت کاهش چندلیتری سهمیه سوخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش انتقاد های مردمی از دولت بابت کاهش چندلیتری سهمیه سوخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید