افزایش تعداد موزه های کشور به 710 موزه، امکان بازدید از موزه ها با تدوین پروتکل های بهداشتی

به گزارش راه ساری، معاون میراث فرهنگی کشور از افزایش موزه ها اطلاع داد و گفت: درحال حاضر 710 موزه در سطح کشور فعالیت دارند.

افزایش تعداد موزه های کشور به 710 موزه، امکان بازدید از موزه ها با تدوین پروتکل های بهداشتی

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، محمدحسن طالبیان صبح امروز دوشنبه 29 اردیبهشت 99 در برنامه زنده تلویزیونی یه روز تازه که از شبکه پنج سیما پخش شد با تبریک فرارسیدن روز جهانی موزه ها و هفته میراث فرهنگی، گفت: خوشبختانه در سال های اخیر شاهد افزایش تعداد موزه ها و افزایش علاقه مندی مردم برای بازدید از آن ها هستیم به طوری که تعداد موزه ها از 450 موزه در سال 92 به 710 موزه تا سال 98 افزایش یافته است.

او اضافه کرد: این درحالی است که در موزه های مختلف کشور برنامه های آموزشی متنوعی برای گروه های مختلف از جمله دانش آموزی و دانشجویی در حال برگزاری است.

معاون میراث فرهنگی کشور ادامه داد: به طور میانگین توجه عمومی به موزه ها بیشتر شده است، علتش این است که موزه ها محل مهمی برای توسعه فرهنگی به حساب می آیند، خصوصاً در کشور ما که دارای تاریخی کهن است و به یک درخت تاریخی وصل هستیم.

او ادامه داد: علاوه بر میراث های گذشته امروز شاهد این هستیم که در فهرست های ثبت های مختلف میراث مدرن، میراث صنعتی و خلاقیت های جدید و نیز میراث ناملموس جدید در فهرست آثار ملی ثبت شده اند.

پرونده های مشترک به تقویت صلح یاری می نماید

طالبیان در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به تدوین پرونده های مشترک در حوزه میراث فرهنگی گفت: با هدف حفظ میراث ملموس و ناملموس مشترک بین ایران و کشورهای مختلف پرونده های گوناگونی را با همکاری کشورهای مختلف تدوین می کنیم، به عنوان مثال پرونده رباب را ارسال کردیم که در حال تدوین است و به عنوان یک پرونده مشترک بین ایران و چند کشور همسایه ثبت جهانی خواهد شد که ضامن صلح و دوستی است و از خشونت ها و جنگ ها جلوگیری می نماید.

او در ادامه با اشاره به اهمیت میراث فرهنگی گفت: باید به خرده فرهنگ ها که ریشه در تاریخ و فرهنگ دارد احترام بگزاریم، دانش طبخ بعضی از خوراک ها و غذاها نیز به عنوان فهرست میراث ناملموس ثبت ملی شده است که نشان دهنده خرده فرهنگ های مختلف در کشور است.

بازدید مجازی از موزه ها در زمان شیوع کرونا

معاون میراث فرهنگی در ادامه به تعطیلی موزه ها به دلیل شیوع ویروس کرونا اطلاع داد و اضافه کرد: به دلیل شرایطی که اکنون وجود دارد، سه موضوع برای ما اهمیت دارد، سلامت کارکنان موزه، سلامت بازدیدنمایندگان و سلامت اشیای موزه ای. از این رو با شیوع کرونا بازدید از موزه ها ممنوع شد، البته پروتکل هایی را در این خصوص آماده نموده ایم و به تدریج در صدد هستیم تا امکان بازدید از بعضی از موزه ها با رعایت پروتکل های بهداشتی فراهم گردد. به عنوان مثال در موزه هایی که فضای بازد دارند افراد بتوانند از موزه ها بازدید نمایند.

او یادآور شد: البته نکته ای که در اینجا باید به آن توجه کرد این است که موزه ها هیچ گاه تعطیل نشدند در حال حاضر کارکنان موزه در محل فعالیت خود حاضر هستند کار مرمتی و پژوهشی در حال اجرا است از طرفی در تعطیلات نوروز 99، هر روز یک موزه به صورت آنلاین در بستر آپارات برای علاقه مندان قابل بازدید بود و در حال حاضر نیز برنامه هایی برای بازدیدهای آنلاین از موزه های سطح کشور داریم.

طالبیان یادآور شد: 300 موزه دولتی با نظارت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و 159 موزه خصوصی در کشور فعال است. تا قبل از کرونا شاهد سیر صعودی افتتاح و ایجاد موزه ها بودیم، به عنوان مثال 62 موزه جدید سال گذشته افتتاح شد که 39 موزه خصوصی بود.

واحدی: واحدی: وبسایت خبری، تفریحی و سرگرمی

منبع: میراث آریا
انتشار: 11 شهریور 1400 بروزرسانی: 11 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9442

به "افزایش تعداد موزه های کشور به 710 موزه، امکان بازدید از موزه ها با تدوین پروتکل های بهداشتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش تعداد موزه های کشور به 710 موزه، امکان بازدید از موزه ها با تدوین پروتکل های بهداشتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید