افزایش نرخ سود بین بانکی، طرح ارزی بانک مرکزی برای جمع آوری نقدینگی

به گزارش راه ساری، خبرنگاران: رئیس کل بانک مرکزی در جدیدترین یادداشتش از افزایش نرخ سود بین بانکی از 10/5 به 12/5 درصد خبر داد و همچنین گفت به زودی قرار است بانک مرکزی در قالب گواهی یورویی با سود مشخص، و با فروش به نرخ بازار ، نسبت به جمع آوری ریال اقدام نماید.

افزایش نرخ سود بین بانکی، طرح ارزی بانک مرکزی برای جمع آوری نقدینگی

به گزارش خبرنگاران، عبدالناصر همتی در یادداشتی با عنوان دو نکته مهم درخصوص مدیریت نقدینگی نوشت:

در راستای چارچوب فعلی سیاستگذاری پولی و اجرای عملیات بازار باز ، و به منظور مدیریت نقدینگی و هدایت تورم به سمت هدف 22 درصدی ، بانک مرکزی به زودی طرح گواهی سپرده یورویی رابه شورای پول واعتبار ارائه خواهد داد. بر این مبنا، قرار است بانک مرکزی در قالب گواهی یورویی با سود مشخص، و با فروش به نرخ بازار ، نسبت به جمع آوری ریال اقدام نماید. در این طرح بانک مرکزی باتکیه برذخایر کافی اسکناس یورویی خود متعهد می شود، عین مبلغ را در زمان سررسید به یورو پرداخت نماید.

اقدام پیشین بانک مرکزی برای کمک به ثبات بیشتر در بازارهای دارایی، یعنی افزایش نرخ سود سپرده بانک ها نزد بانک مرکزی از 10 درصد به 12 درصد ، که از روز گذشته اجرایی شد، موجب تعدیل سریع نرخ سود بین بانکی شده و از 10.5درصد به 12.5درصد افزایش یافت. بانک مرکزی اقدامات ثبات بخش خود در بازارهای مالی را تداوم خواهد داد.ضمن اینکه چارچوب فعلی سیاست پولی این اجازه را می دهد که در زمان مقتضی و تا جایی که نیاز باشد،سیاستگذار از ابزار پولی خود به منظورثبات مالی و رسیدن به هدف تورمی استفاده نماید.

ایرانیرو: سفر به زیباترین شهرهای ایران، تبریز، مشهد، اصفهان، شیراز، یزد

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 10296

به "افزایش نرخ سود بین بانکی، طرح ارزی بانک مرکزی برای جمع آوری نقدینگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش نرخ سود بین بانکی، طرح ارزی بانک مرکزی برای جمع آوری نقدینگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید