ایجاد شبکه آزمایشگاهی دستوری نمی گردد، تهدید معیشت آزمایشگاهیان

به گزارش راه ساری، فرید کرمی، در مصاحبه با خبرنگاران، گفت: برخی سیاستگذاری هایی که توسط آزمایشگاه مرجع سلامت که برای آزمایشگاه های کشور تصمیم می گیرد، مشکل ساز شده است.

ایجاد شبکه آزمایشگاهی دستوری نمی گردد، تهدید معیشت آزمایشگاهیان

وی با طرح این مطلب که بعضی مسائل موجود خودساخته است، اضافه کرد: متاسفانه بعضا شاهد بیرون آمدن طرح هایی از آزمایشگاه مرجع سلامت هستیم که در آینده برای آزمایشگاه های کشور مشکل ساز می گردد.

کرمی تاکید نمود: راه اندازی سیستم شبکه آزمایشگاهی کشور به شکل دستوری، امکان پذیر نیست. زیرا، می بایست این روند بر بستر اقتصادی حاکم بر کشور شکل بگیرد.

نایب رئیس انجمن علمی پاتالوژی ایران، ادامه داد: اجرای چنین سیستمی، منجر به تعطیلی آزمایشگاه های پزشکی در کشور می گردد.

وی با عنوان این مطلب که در پیشرفته ترین کشورهای جهان ایجاد شبکه آزمایشگاهی طی یک سیر تکاملی شکل گرفته و آزمایشگاه های بزرگ به وجود آمده است، اضافه کرد: در کشور ما شکل ارائه خدمات آزمایشگاهی به واسطه آزمایشگاه های کوچک و متوسط بوده و نمی توان به یکباره اینها را تعطیل کرد و آزمایشگاه جامع ایجاد نمود.

کرمی ادامه داد: اگر در کشوری مثل استرالیا شاهد ایجاد مگالب(آزمایشگاه های بزرگ) هستیم، چون 80 آزمایشگاه دایر است. اما، در ایران بیش از سه هزار آزمایشگاه تشخیص پزشکی وجود دارد که ده ها هزار نفر در این آزمایشگاه ها مشغول خدمت هستند.

وی با بیان این مطلب که نمی گردد به یکباره الگوی خدمات آزمایشگاهی را عوض کرد، اضافه کرد: ما نمی توانیم از این قبیل کشورها کپی برداری کنیم.

نایب رئیس انجمن علمی پاتالوژی ایران، در پاسخ به این سئوال که توجیه آزمایشگاه مرجع سلامت برای چنین تصمیمی چیست، گفت: دوستان معتقدند که با ایجاد آزمایشگاه های بزرگ، هزینه ها کاهش می یابد که ما هم قبول داریم. اما، این ادعا فقط روی کاغذ درست است. زیرا، بدون طی کردن مراحل مورد احتیاج، نمی توان به چنین تصمیم و ایده ای رسید.

کرمی، خواهان نظرخواهی آزمایشگاه مرجع سلامت از انجمن های مربوطه شد و اضافه کرد: خوشبختانه با دستور معاون درمان وزارت بهداشت، فعلا این طرح برای آنالیز بیشتر، متوقف شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 969

به "ایجاد شبکه آزمایشگاهی دستوری نمی گردد، تهدید معیشت آزمایشگاهیان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد شبکه آزمایشگاهی دستوری نمی گردد، تهدید معیشت آزمایشگاهیان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید