بازیافت ثانویه نفت سنگین با فناوری بومی

به گزارش راه ساری، تهران- خبرنگاران- یک شرکت دانش بنیان داخلی با حمایت تسهیلاتی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، پیروز به فراوری و بومی سازی پمپ های میله ای مکشی جهت بازیافت ثانویه نفت سنگین و نیمه سنگین از چاه های نفت کشور شد.

بازیافت ثانویه نفت سنگین با فناوری بومی

به گزارش روز شنبه گروه علمی خبرنگاران از صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، حامد گرامی مدیرعامل این شرکت دانش بنیان اظهارکرد: محصول دانش بنیانی که بابت آن از صندوق نوآوری و شکوفایی تسهیلات دریافت کردیم، پمپ درون چاهی میله ای مکشی است که برای استخراج نفت از چاه هایی که دچار افت فراوری شده اند، استفاده می گردد.

وی اضافه نمود: این پمپ های میله ای مکشی جهت بازیافت ثانویه نفت سنگین و نیمه سنگین طراحی شده اند و با ایجاد مکش در داخل ستون چاه، سبب به وجود آمدن اختلاف فشار شده و نفت را از درون چاه تخلیه می نمایند.

گرامی با بیان اینکه اکنون در فاز فراوری انبوه این محصول هستیم، اعلام نمود: تسهیلاتی که از صندوق نوآوری و شکوفایی دریافت کردیم، مربوط به نمونه سازی بود که کار نمونه سازی با پیروزیت آزمایش شد و هم اکنون در فاز فراوری انبوه آن هستیم.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان اضافه نمود: در این راستا دو پمپ در چاه های اهواز و آب تیمور مستقر شده و در حال ساخت سومین پمپ برای میادین غرب کارون هستیم.

وی ادامه داد: هنوز خط فراوری انبوه شرکت کامل نیست و برای تقویت خط فراوری شرکت از صندوق نوآوری و شکوفایی درخواست سرمایه در گردش نموده ایم و ترجیح می دهیم زمانی به حوزه صادرات قدم بگذاریم که بنیه قوی تری داشته باشیم.

گرامی به واردات در این حوزه از کشور چین نیز اشاره نمود و گفت: متاسفانه ظرفیت خط فراوری ما آنقدر نیست که احتیاج داخل را تامین کند و الان بهترین کار این است که احتیاج صددرصد داخل را تامین کنیم و بعد وارد حوزه صادرات شویم.

مدیرعامل شرکت فراز نوین اندیش اروند درباره برآورد مهلت زمانی برای تامین کامل احتیاج داخل کشور گفت: این موضوع بستگی به نقدینگی شرکت دارد؛ احتیاج به زیرساختی داریم که حجم فراوری را بالا ببریم و این زیرساخت احتیاج به سرمایه دارد. به همین دلیل درصددیم از صندوق نوآوری و شکوفایی برای تقویت خط فراوری تسهیلات دریافت کنیم.

وی اعلام نمود: اگر بتوانیم پیروز به اخذ تسهیلات مناسب از صندوق نوآوری و شکوفایی شویم، ظرف یک سال آینده می توانیم احتیاج داخل را به صورت صد در صدی جوابگو باشیم.

** محصول ایرانی از نظر کیفیت کمتر از نمونه خارجی نیست

این فعال دانش بنیان درباره برابری پمپ های میله ای مکشی ساخت این شرکت با مشابه خارجی آن، گفت: نمونه های خارجی عمدتا آمریکایی و چینی هستند که به لحاظ کیفیت، محصول ما از محصول خارجی چیزی کمتر ندارد، در عین حال مزیت ما این است که مشتری دقیقا احتیاج خود را به ما می گوید و ما فراوریمان را با احتیاج آنها متناسب می کنیم.

وی با بیان اینکه ساختار چاه های نفتی ایران با چاه های نفت در آمریکا و چین متفاوت است و به همین دلیل ادواتی که ما استفاده می کنیم هم تفاوت دارد، گفت: چاه های نفت ما برخلاف چاه های نفت آمریکا، کانادا و چین، دارای فشار بالا است و همین دلیل به لحاظ ایمنی، از ادواتی استفاده شده که متناسب با فشار بالای چاه های کشور طراحی شده است در حالی که محصولات قبلی این ویژگی را نداشتند چون بومی کشور مبدا بودند و برای شرایط ایران ساخته نشده بودند.

علمی ** 1836 **1485

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

منبع: ایرنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 2748

به "بازیافت ثانویه نفت سنگین با فناوری بومی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازیافت ثانویه نفت سنگین با فناوری بومی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید