بالا دریافت انتقادها به مرکل بعد از شکست تاریخی احزاب ائتلافی در انتخابات تورینگن

به گزارش راه ساری، یک مقام مجلس آلمان از حزب دموکرات مسیحی، سیستم سیاسی در آلمان را دچار خستگی و کوفتگی دانسته و انتقاد شدیدی به رویکرد مرکل در این شرایط وارد کرد.

بالا دریافت انتقادها به مرکل بعد از شکست تاریخی احزاب ائتلافی در انتخابات تورینگن

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، بعد از شکست تاریخی حزب دموکرات مسیحی در انتخابات ایالتی اخیر تورینگن انتقادها به رهبری این حزب و شخص مرکل به عنوان صدر عظم آلمان بالا گرفته است.

در این انتخابات، حزب چپ آلمان، 31 درصد آرا را به خود اختصاص داد. پس از آن، حزب جایگزینی برای آلمان (جریان راست افراطی آلمان)، توانست 23.4 درصد آرا را به خود اختصاص دهد. حزب دموکرات مسیحی در این انتخابات، 21 درصد آرا را کسب کرد تا یکی از بدترین شکست های خود را در این ایالت به ثبت برساند . پیروزی دو حزب چپ و راست افراطی در این ایالت بیانگر رویگردانی معنادار ساکنان این ایالت از دو حزب سنتی سوسیال دموکرات و دموکرات مسیحی است .

نوربرت روتگن، رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس آلمان از حزب دموکرات مسیحی هم که تا به حال در انتقاد به مرکل موضع محتاطانه ای اتخاذ می کرد حالا به این رویکرد خود خاتمه داده و در اظهاراتی انتقاد شدیدی به صدر اعظم آلمان وارد نموده است.

وی در مقاله ای در نیویورک تایمز نوشته است که آلمان در حال حاضر دچار از کار افتادگی کامل شده است. من نمی توانم هیچ سیاست اروپایی را در آلمان ببینم. وزیر امور خارجه ما شکست خورده است و صدر اعظم ما هم این ها را می داند اما کاری نمی کند. دیگر هیچ صلاحیت و انرژی وجود ندارد.

وی خواهان یک نوسازی شخصیتی ومحتوایی در حزبش شده و گفت: ما به شخصیت های جدیدی احتیاج داریم که حرفی برای گفتن داشته باشند.

روتگن همچنین در اظهارتی گفته است که باید بر این سکونی که در ائتلاف بزرگ وجود دارد غلبه کرد. سیستم سیاسی در آلمان در حال حاضر در یک مرحله خستگی و کوفتگی قرار گرفته است.

فریدریش مرتس، از سیاستمداران با نفوذ حزب دموکرات مسیحی آلمان هم چندی پیش ائتلاف بزرگ در آلمان و شخص مرکل به عنوان صدر اعظم را مسئول شکست در انتخابات ایالتی تورینگن ارزیابی نموده است.

به اعتقاد مرتس که به نوشته بعضی رسانه ها از نامزدهای صدر اعظمی آینده آلمان هم هست، نتیجه بد و تاریخی انتخاباتی برای احزاب دولتی در انتخابات ایالتی تورینگن یک رای عدم اعتماد بزرگ علیه ائتلاف بزرگ در برلین است.

وی تاکید نمود که او در بسیاری از نشست های محلی شاهد این مسئله بوده که نارضایتی زیادی درباره احزاب متحد مسیحی و حزب سوسیال دموکرات ایجاد شده است. به گفته وی صدر اعظم آلمان هم به دلیل اینکه فاقد رهبری سیاسی و مواضع روشن است در کانون این نقدها قرار گرفته است.

این عضو با نفوذ حزب دموکرات مسیحی همچنین گفته است که انفعال و فقدان و کاستی ها در رهبری مرکل سال هاست که مانند مه بر فراز آسمان آلمان گسترده شده است. وی تاکید نمود که این وضعیت نمی تواند ادامه پیدا کند و من نمی توانم تصور کنم که این سبک رهبری 2 سال دیگر در آلمان ادامه یابد. آلمان و اروپا نمی تواند به این روند ادامه دهد.

دولت ائتلافی متشکل از اتحادیه احزاب متحد مسیحی و حزب سوسیال دموکرات در آلمان از همان شروع تشکیل، با چالش های فراوانی روبه رو بود و بعد از شکست مذاکرات ائتلاف موسوم به جامائیکا (حزب لیبرال دموکرات، اتحادیه احزاب متحد مسیحی و سبزها) و در نهایت پس از یک دوره طولانی مذاکرات مجدد برای تشکیل ائتلاف بزرگ روی کار آمد.

اما روند طولانی مذاکرات برای تشکیل دولت ائتلافی جدید در آلمان از همان ابتدا تأثیر بدی روی محبوبیت این دولت بین شهروندان گذاشت و اتفاقات و چالش های بعدی هم به تشدید اوضاع دامن زد، به طوری که چهارمین دوره صدراعظمی مرکل به کام او تلخ شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 2 دی 1398 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 6363

به "بالا دریافت انتقادها به مرکل بعد از شکست تاریخی احزاب ائتلافی در انتخابات تورینگن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بالا دریافت انتقادها به مرکل بعد از شکست تاریخی احزاب ائتلافی در انتخابات تورینگن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید