بانک مرکزی شرط پذیرفتن سپرده به عنوان وثیقه وام را اعلام کرد

به گزارش راه ساری، خبرنگاران: بانک مرکزی در بخشنامه ای خطاب به شبکه بانکی با اعلام اینکه بلوکه کردن بخشی از تسهیلات اعطایی به مشتریان، در قالب انواع سپرده ها ممنوع است، بیان نمود: در صورتیکه بانک ها قصد دارند معادل بخشی از مبلغ تسهیلات اعطایی را به صورت وثیقه نقدی و در قالب سپرده بپذیرند، باید سود علی الحساب به آن سپرده تعلق گیرد.

بانک مرکزی شرط پذیرفتن سپرده به عنوان وثیقه وام را اعلام کرد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، بر اساس مفاد بخشنامه های پیشین طی سال های گذشته، بلوکه کردن بخشی از تسهیلات اعطایی به مشتریان، در قالب انواع سپرده ها توسط بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی ممنوع است.

اما بانک مرکزی بیان نمود که بر اساس گزارش های دریافتی، برخی بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی براساس توافق بین مؤسسه اعتباری و تسهیلات گیرنده و قبل از اعطای تسهیلات، معادل بخشی از مبلغ تسهیلات اعطایی را به صورت وثیقه نقدی و در قالب سپرده قرض الحسنه جاری یا سپرده قرض الحسنه پس انداز مسدود کرده و توثیق می کنند.

طبق اعلام بانک مرکزی، گرچه این رویه منوط به آنکه قبل از اعطای تسهیلات باشد و با توافق و رضایت تسهیلات گیرنده انجام شود، منع مقرراتی ندارد، اما به منظور پیشگیری از تخطی از حداکثر نرخ سود تسهیلات بانکی مصوب شورای پول و اعتبار، در صورتی که وفق توافق بین مؤسسه اعتباری و تسهیلات گیرنده و قبل از اعطای تسهیلات، بخشی از وثایق به صورت نقدی و در قالب مسدود کردن سپرده توثیق می شود، سپرده یاد شده باید در قالب حساب سپرده سرمایه گذاری مدت دار بوده و با احتساب و پرداخت سود علی الحساب به آن، معادل نرخ سود متناظر با دوره زمانی آن سپرده که هم اکنون در شبکه بانکی کشور مبنای عمل است، انجام شود.

بر این اساس ضروری است مراتب با لحاظ مفاد قانونی مرتبط به تمام واحدهای ذیربط بانک ها یا مؤسسات اعتباری غیربانکی ابلاغ شود و بر حسن اجرای آن نظارت دقیق صورت گیرد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 10 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 10309

به "بانک مرکزی شرط پذیرفتن سپرده به عنوان وثیقه وام را اعلام کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانک مرکزی شرط پذیرفتن سپرده به عنوان وثیقه وام را اعلام کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید