بزرگترین و کوچکترین عرضه اولیه سال جاری چه بودند؟ ، عرضه های اولیه 14 هزار میلیارد تومان جذب بورس کردند

به گزارش راه ساری، به گزارش خبرنگاران، چهارشنبه اخیر تخصیص سهام عرضه اولیه شاروم و امین انجام شد. این دو نماد که به ترتیب سیزدهمین و چهاردهمین عرضه اولیه های سال 99 بودند، روی هم رفته حدود 180 هزار تومان به سبد هر نفر افزود. اما آیا این شرکت ها واقعا شرکت های کوچکتری نسبت به عرضه اولیه های گذشته هستند؟ معین است که افزایش مشارکت در عرضه های اولیه دلیل اصلی کاهش تعداد سهام اختصاص داده شده به هر نفر است اما در مقایسه با عرضه های شستا و صبا ارزش سهام عرضه شده به عموم بعضی نمادهای اخیر نیز به شدت کمتر بوده است.

بزرگترین و کوچکترین عرضه اولیه سال جاری چه بودند؟ ، عرضه های اولیه 14 هزار میلیارد تومان جذب بورس کردند

با مروری به عرضه های اولیه سال جاری تعیین می گردد که در مجموع 14 شرکت سال جاری وارد بازار سهام شده اند که اولین آنها نماد صبا بوده است. هر کدام از این شرکت ها بین 5 تا 15 درصد از سهام خود را به صورت عرضه اولیه وارد بورس نموده اند که البته بخشی از آن نیز در اختیار صندوق های سرمایه گذاری قرار گرفته است. در مجموع 12 میلیارد و 282 میلیون و 553 هزار و 600 سهم در 145 روز نخست سال به عموم عرضه شده که مجموع ارزش این سهام در روز عرضه اولیه حدود 14 هزار میلیارد تومان (13 هزار و 992 میلیارد تومان) بوده است. از آنجایی که معمولا سهامداران خرد پول عرضه اولیه را جدا از سرمایه گذاری خود وارد بورس می نمایند می توان گفت که این عرضه ها حدود 14 هزار میلیارد تومان سرمایه خرد را وارد بورس نموده است. رقمی که بیش از میانگین ارزش روزانه معاملات سال 99 بوده است. البته با در نظر دریافت عرضه به صندوق های سرمایه گذاری ارزش کل عرضه اولیه های سال 99 به حدود 17 هزار میلیارد تومان نیز خواهد رسید.

بزرگترین و کوچکترین عرضه اولیه

در این میان نماد شستا با ارزش عرضه اولیه ای معادل 5 هزار و 762 میلیارد تومان بزرگترین عرضه اولیه سال 99 بوده که بیش از 41 درصد از کل ارزش عرضه های اولیه سال جاری را به خود اختصاص داده است. بعد از شستا، سیتا، و صبا به ترتیب با 2 هزار و 79 و یکهزار و 800 میلیارد تومان با ارزش ترین عرضه اولیه های سال 99 بوده اند.

از سوی دیگر، غگیلا، شاروم و رافزا نیز به ترتیب با 42.5، 52.9 و 65 میلیارد تومان کوچکترین عرضه اولیه های سال 99 بودند.

با توجه به ادامه فرایند 2 عرضه اولیه در هفته، باید دید آیا کیفیت شرکت های تازه وارد به بورس نیز تغییری می نماید و آیا در ادامه نیز شاهد ورود شرکت های بزرگی چون شستا، صبا و حتی سیتا به بورس خواهیم بود یا خیر. در صورتی که ارزش عرضه های اولیه نیز به همین شکل باشد تا سرانجام سال ورود نقدینگی به بورس حدود 50 هزار میلیارد تومان خواهد بود که معادل درآمد پیش بینی شده حاصل از فروش نفت در سال 99 خواهد بود.

ایرانیرو: سفر به زیباترین شهرهای ایران، تبریز، مشهد، اصفهان، شیراز، یزد

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 11093

به "بزرگترین و کوچکترین عرضه اولیه سال جاری چه بودند؟ ، عرضه های اولیه 14 هزار میلیارد تومان جذب بورس کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگترین و کوچکترین عرضه اولیه سال جاری چه بودند؟ ، عرضه های اولیه 14 هزار میلیارد تومان جذب بورس کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید