بوش و اوباما خواستار حاکمیت قانون در آمریکا و دولت پاسخگو شدند

به گزارش راه ساری، به گزارش خبرنگاران به نقل از آسوشیتدپرس، باراک اوباما و جرج دبلیو بوش روسای جمهوری سابق آمریکا با انتشار مطالبی جداگانه ضمن محکوم کردن غارت و تخریب اموال عمومی توسط عده ای از معترضان آمریکایی خواستار پیگیری خواسته های به حق مردم از روش های صلح آمیز و تقویت دموکراسی شدند.

بوش و اوباما خواستار حاکمیت قانون در آمریکا و دولت پاسخگو شدند

باراک اوباما در مقاله ای که در Medium.com منتشر کرده، نوشت:موج اعتراض ها در سرتاسر کشور بیانگر ناامیدی واقعی و قانونی از عدم موفقیت در چندین دهه برای اصلاح رویه های پلیس و سیستم عدالت کیفری گسترده در ایالات متحده است.

او سپس اعتراض اکثریت قریب به اتفاق معترضان را صلح آمیز، شجاعانه، مسئولانه و الهام بخش توصیف کرد و آنها را مستحق احترام و پشتیبانی خواند.

با این حال، رییس جمهوری سابق آمریکا خواستار توقف خشونت و تخریب اموال عمومی از سوی اقلیتی از معترضان شد و تاکید کرد که خشونت چه بر مبنای خشم واقعی و چه بر اساس فرصت طلبی، بسیاری از مردم بیگناه را در معرض خطر قرار می دهد و امکان خدمت رسانی در مناطق کمترتوسعه یافته را مختل می کند.

اوباما سپس به رد فرضیه معترضان آمریکایی پرداخت که به تعبیر او معتقدند:تنها با اعتراض و اقدام عملی می توان باعث ایجاد تغییر شد و رای دادن و مشارکت در انتخابات اتلاف وقت است.

در مقابل، رییس جمهوری پیشین آمریکا تاکید کرد که آرزوها و خواست های عمومی در بستر دموکراسی باید به قوانین خاص و شیوه های نهادینه تبدیل شوند و این مهم تنها زمانی اتفاق می افتد که دولت پاسخگو در برابر خواست عمومی انتخاب شود.

همچنین جرج دبلیو بوش، رییس جمهوری اسبق ایالات متحده نیز روز سه شنبه با انتشار بیانیه ای ضمن ابراز تاثر خود و همسرش از مرگ جورج فلوید خواستار بررسی دلایل ناکامی آمریکا در توقف آزار، اذیت و تهدید بسیاری از آفریقایی تبارهای ساکن این کشور شد.

بوش نیز ضمن محکوم کردن غارت و تخریب اموال عمومی از سوی برخی از معترضان، یادآور شد که خواستار سرانجام دادن به نژادپرستی سیستماتیک در جامعه آمریکا شد.

رییس جمهوری اسبق آمریکا سپس اعلام کرد که عدالت پایدار تنها از راه های مسالمت آمیز برقرار خواهد شد و در عین حال صلح پایدار نیز مستلزم وجود عدالت واقعی است.

بوش در سرانجام این بیانیه، راه برون رفت از شرایط فعلی را حاکمیت قانون و مشروعیت نظام حقوقی بیان کرد.

شهرهای مختلف ایالات متحده آمریکا طی 9 روز گذشته شاهد حضور گسترده معترضان به کشته شدن جورج فلوید، مرد 46 ساله سیاه پوست به دست پلیس بوده است. غارت مغازه ها و تخریب اموال عمومی توسط معترضان در برخی از ایالت ها دولت دونالد ترامپ را ناگزیر از اعلام ساعت منع تردد در شهرهای مختلف کرده است. ترامپ همچنین ضمن متهم کردن مقام های دموکرات ایالت های مختلف آمریکا به مماشات با معترضان، خواستار مداخله ارتش برای سرانجام دادن به این اعتراض ها شده است.

آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9672

به "بوش و اوباما خواستار حاکمیت قانون در آمریکا و دولت پاسخگو شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بوش و اوباما خواستار حاکمیت قانون در آمریکا و دولت پاسخگو شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید