بیمه روی تخت بیمارستان حذف شد

به گزارش راه ساری، بیمه سلامت و عملکرد آن از زمان اجرایی شدنش تا کنون همواره مورد بحث بوده است و دولت هم طی این سال ها تلاش کرده است با اصلاحیه هایی به بهبود و کارایی آن کمک کند.

بیمه روی تخت بیمارستان حذف شد

ایسنا نوشت: دکتر محمد حسینی مدیرکل بیمه سلامت استان تهران با اشاره به طرح دولت برای بیمه اجباری درمان و آغاز این طرح از 13 آبان ماه جاری، گفت: به همین دلیل تا کنون امکان بیمه شدن یا تمدید بیمه روی تخت بیمارستان وجود داشت، اما از این پس دیگر این مورد حذف شده و پس از بیمه شدن فرد و در صورت نیاز به تمدید بیمه، مدت انتظار 10 روزه قائل شده ایم.

وی افزود: امروز نمی توان بیمه درمان را از اولویت خارج کرد چراکه به عنوان مثال برای درمان سرطان ریه مردم باید یک میلیارد و 200 میلیون تومان هزینه کنند و اگر پوشش بیمه نباشد، آنها در تنگنا قرار خواهند گرفت.

حسینی بیان نمود: یکی از کارهای ما به عنوان بیمه گر تبدیل نیاز مردم به تقاضایشان است. در حال حاضر بیماری های قلبی و عروقی جزو بیماری های هزینه بر حوزه درمان هستند که می توان با افزایش آگاهی و سواد سلامت در مردم، جلوی روند افزایشی آن را گرفت.

وی با اشاره به این که بیمه سلامت ابزاری در اختیار مردم برای کنترل هزینه هاست، ادامه داد: در شرایط کنونی اقتصاد کشور، ضرورت در دسترس قرار دریافت بیمه سلامت بیش از همیشه است. بنابراین نیاز به پوشش بیمه اجباری همگانی بیش از همیشه احساس می شود. به همین دلیل با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی فرایند ارزیابی وسع افراد انجام می شود و پس از کسب اطلاعات لازم - در صورتی که در دهک های یک، 2 و 3 باشند - تحت پوشش بیمه رایگان قرار می گیرند، یعنی دولت حق بیمه این افراد را پرداخت می کند. همچنین افراد دهک درآمدی 4 تنها 50 درصد حق بیمه و سایر دهک های خودشان حق بیمه خود را پرداخت می کنند. مبلغ حق بیمه در بیمه سلامت سالانه برای هر نفر 580 هزار و 800 تومان است.

این مسئول با بیان این که تخمین زده می شود در استان تهران 10 درصد افراد فاقد هر گونه پوشش بیمه ای باشند، اظهار کرد: کسانی که تا کنون بیمه رایگان بوده اند، تا 31 فروردین سال آینده همچنان بیمه رایگان خواهند بود و در 6 ماه آینده تا تاریخ مذکور، دفترچه بیمه 6 ماهه با 12 برگ دریافت می کنند. پس از موعد مقرر، اگر در ارزیابی وسع تعیین شود می توانند حق بیمه خود را به شکل کامل یا بخشی از آن را پرداخت کنند، از 31 فروردین 99 به بعد حق بیمه پرداخت خواهند کرد.

مدیر کل بیمه سلامت استان تهران افزود: باید در زمینه پوشش بیمه به جایی برسیم که هر شهروند یک کد بیمه داشته باشد و دفترچه به شکل کلی حذف شود. اکنون ارائه نسخه الکترونیک در 6 شهرستان استان تهران آغاز شده است و تا خاتمه آبان ماه بستر نسخه پیچی الکترونیک در داروخانه ها نیز فراهم خواهد شد. البته ممکن است در ابتدا به پوشش صد درصدی نرسیم زیرا مقاومت اجتماعی در برابر آن وجود دارد. همچنین، تبادل الکترونیک اسناد با بیمارستان های دانشگاهی را آغاز کرده ایم.

حسینی همچنین در خصوص پرداخت بدهی های سازمان بیمه سلامت به مراکز طرف قرارداد خود در استان تهران، گفت: از بدهی ما به داروخانه ها مربوط به سال 97 حدود 3 ماه باقی مانده است. بدهی خود مربوط به سال 98 را نیز تا مرداد ماه پرداخت کرده ایم. همچنین بدهی خود به دانشگاه های علوم پزشکی در سال گذشته تا خاتمه آذر ماه و در سال جاری تا تیر ماه پرداخت شده است. در بخش خصوصی و پاراکلینیک نیز تا دی ماه 97 و سال جاری تا خرداد 98 بدهی ها پرداخت شده است. وضعیت مان را در پرداخت بدهی چندان مطلوب نمی دانم، اما باید اقرار کرد نسبت به سال های گذشته اوضاع بهتری داریم.

tafatton.ir: مجله مطالب خواندنی سفر و گردشگری

aradbld.ir: گفتگوی آزاد و اخبار روز

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 خرداد 1401 بروزرسانی: 10 خرداد 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 6324

به "بیمه روی تخت بیمارستان حذف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیمه روی تخت بیمارستان حذف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید