تجمع شهروندان عراقی در بصره برای بازگشایی مرز شلمچه

به گزارش راه ساری، فعالیت مرز مهران به صورت هر روزی نیست و در هفته جاری فقط در روزهای دوشنبه و چهارشنبه و از هفته آینده طی روزهای یکشنبه و چهارشنبه تردد کالا انجام می شود.

تجمع شهروندان عراقی در بصره برای بازگشایی مرز شلمچه

برخی شهروندان عراقی در تجمعی اعتراضی خواستار بازگشایی مرز شلمچه شدند.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری المربد، برخی از کارگران بخش خصوصی در عراق مانند رانندگان کامیون و ترخیص کاران گمرک در بخش عراقی مرز شلمچه واقع در استان بصره تجمع کردند و خواستار بازگشایی این گذرگاه مرزی به منظور از سرگیری فعالیت های تجاری میان ایران و عراق شدند.

تجمع کنندگان عراقی با تاکید بر اینکه بستن مرز شلمچه آنها را متضرر کرده است، خواستار بازگشایی این گذرگاه همانند دیگر گذرگاه های میان ایران و عراق شدند.

گذرگاه های مرزی میان جمهوری اسلامی ایران و عراق پس از شیوع ویروس کرونا و به منظور مقابله با این ویروس بسته شدند که اخیرا بیشتر این گذرگاه ها بازگشایی شدند و فعالیت خود را از سرگرفتند.

تجمع کنندگان عراقی همچنین تاکید کردند که درصورت عدم برآورده شدن مطالباتشان تجمعات گسترده تری در مقابل ساختمان استانداری بصره برگزار خواهند کرد.

از اسفند سال گذشته و با شیوع ویروس کرونا، فعالیت در مرزهای ایران و عراق از روال عادی خارج و با توقف فعالیت در اغلب مرزها روبرو شد. در ادامه مرزهای با اقلیم کردستان عراق به تدریج بازگشایی و فعال شد، اما مرزهای مناطق جنوبی تر بسته بودند.

طی مدت اخیر رایزنی هایی در رابطه با بازگشایی مرزهای جنوبی وجود داشت و دو طرف پیشنهاداتی نیز در این باره داشتند تا اینکه توافقی در رابطه با مرز مهران صورت گرفت. این در حالی است که طبق اعلام روح الله لطیفی - سخنگوی گمرک ایران - به ایسنا، فعالیت مرز مهران از امروز (دوشنبه) همزمان با 19 خرداد ماه از سر گرفته شده است.

فعالیت مرز مهران به صورت هر روزی نیست و در هفته جاری فقط در روزهای دوشنبه و چهارشنبه و از هفته آینده طی روزهای یکشنبه و چهارشنبه تردد کالا انجام می شود.

در حال حاضر از مرزهای جنوبی با عراق فقط مرز مهران بازگشایی شده است، اما هفت مرز دیگر با اقلیم کردستان از مدت ها قبل باز شده و در حال فعالیت هستند.

فعلا فعالیت در مرزهای ایران و عراق فقط تجاری است و در رابطه با ورود و خروج مسافر توافقی انجام نشده است.

مجله ابوذریون: مجله خبری و تحلیلی

مجله عکس: آشنایی با هنر عکاسی و تصویربرداری

منبع: عصر ایران
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9779

به "تجمع شهروندان عراقی در بصره برای بازگشایی مرز شلمچه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجمع شهروندان عراقی در بصره برای بازگشایی مرز شلمچه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید