ترامپ فرمان تحریم دیوان کیفری بین المللی را صادر کرد

به گزارش راه ساری، به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه یک فرمان اجرایی را علیه دیوان کیفری بین المللی صادر کرد.

ترامپ فرمان تحریم دیوان کیفری بین المللی را صادر کرد

این فرمان اجرایی علیه دیوان کیفری بین المللی افرادی را هدف قرارد داده که با این دیوان در پرونده آنالیز جنایات های جنگی آمریکا در افغانستان همکاری می نمایند.

در این ارتباط یک مقام مسئول دولت ترامپ که نامش فاش نشده، مدعی شد که تحقیقات از سوی دیوان کیفری بین المللی به صورت مشکوک و با نقش روسیه در حال اجرا است.

همچنین گفته شده دستور تحریم دیوان کیفری بین المللی در دستور اجرایی مشترک توسط مایک پمپئو، وزیر خارجه و استیومنوچین، وزیر خزانه داری آمریکا در حال پیگیری است تا دارایی کارمندان و کارکنان دیوان در آمریکا که در پرونده جنایات جنگی در افغانستان مشارکت دارند، مسدود گردد.

همچنین قرار است از ورود این دسته از کارمندان دیوان کیفری به آمریکا جلوگیری گردد.

این اقدام آمریکا در شرایطی انجام می گردد که ترامپ نیز پیش از این بارها از دیوان کیفری بین المللی به دلیل پیگیری پرونده جنایات جنگی در افغانستان انتقاد نموده بود.

پیشتر در آوریل سال 2019/ فروردین 1398، تحقیق درباره جنایت های جنگی و جرایم علیه بشریت در افغانستان از سوی قضات دادگاه بین المللی جزایی لاهه رد شده بود، اما در تازه ترین خبرها قضات تجدیدنظر دادگاه کیفری بین المللی، حکمی جدید را درباره آنالیز مجدد این پرونده از سوی دادستان صادر کردند.

پرونده جنایات جنگی در افغانستان از سال 2006 باز شد که در این پرونده به غیر نیروهای داخلی در افغانستان، ارتش آمریکا نیز متهم به ارتکاب جنایات جنگی علیه غیرنظامیان شده است.

پیش از این نیز، فاتو بن سودا، دادستان ارشد دیوان کیفری بین المللی لاهه در مورد مصادیق جنایات اجرا شده در جریان جنگ افغانستان اعلام نموده بود بر اساس اسناد و تحقیقات اولیه، نیروهای آمریکایی و سازمان ضد جاسوسی این کشور بین سال های 2003 و 2004 برای بازپرسی از زندانیان، آنان را شکنجه نموده اند.

ویزارو: ویزای تضمینی شینگن، ویزای کانادا تضمینی

سلو بلاگ: محفلی برای هم اندیشی

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9800

به "ترامپ فرمان تحریم دیوان کیفری بین المللی را صادر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ فرمان تحریم دیوان کیفری بین المللی را صادر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید