توضیحات دانشمند روس درباره فراوری و عملکرد واکسن کرونا

به گزارش راه ساری، مدیر مرکز تحقیقات ملی روسیه -گامالیا با اشاره به اینکه موسسات دارویی این کشور قادر به فراوری 80 میلیون واکسن اسپوتنیک-5 طی یک سال هستند، ابراز امیدواری کرد: تابستان سال آینده روسیه ویروس کرونا را مهار خواهد نمود.

توضیحات دانشمند روس درباره فراوری و عملکرد واکسن کرونا

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران ، روزنامه ایزوستیا، چاپ مسکو، امروز گزارش داد، الکساندر گونتسبورگ مدیر مرکز تحقیقات ملی اپیدمیولوژی و میکروبیولوژی روسیه گامالیا که با همکاری وزارت دفاع این کشور، نخستین واکسن علیه ویروس کرونا را فراوری و به ثبت رسانده، در مصاحبه اختصاصی با این روزنامه خاطرنشان کرد که سایت فراوریی این مرکز قادر خواهد بود تا ماهانه به میزان 600-700 هزار واکسن اسپوتنیک-5 علیه بیماری کووید-19 فراوری کند.

به گفته این دانشمند روس، علاوه بر این، فراوری این واکسن در مؤسسات دارویی بینوفارم، آر-فارم و گنه ریوم هم ماهانه 5 میلیون واکسن خواهد بود.

وی اضافه کرد: بدین ترتیب، 80 میلیون دوز واکسن طی 12 ماه فراوری خواهد شد و ما درصد خوبی از افراد محافظت شده در کشور به دست خواهیم آورد که باعث ایجاد مصونیت قابل توجه مردم خواهد شد. این فرایند باعث خواهد شد تا گسترش کنترل نشده عفونت در کشور را متوقف کنیم. این هدف اصلی واکسیناسیون است - نه از لحاظ هر فرد که می خواهد از خود و خانواده اش محافظت کند، بلکه در سطح کشوری که مایل است تا از تک تک افرادی که در داخل مرزهای آن هستند، محافظت کند.

گونتسبورگ ابراز امیدواری کرد که روسیه قادر خواهد بود تا تابستان سال 2021 ، اپیدمی کووید-19 را تحت کنترل کامل قرار دهد و حتی اگر واکسن دیگری با کیفیت مصرفی خوب وجود داشته باشد، میزان مصونیت طولانی مدت و تأثیرگذاری حتی سریعتر، خواهد بود.

این دانشمند برجسته روس با اشاره به اینکه نخستین واکسن علیه ویروس کرونا، که اسپوتنیک-5 نامیده می گردد، در ماه مارس 2020 به مردم معرفی گردید، شرح داد: یعنی، اکنون ما می توانیم به طور آزمایشی ادعا کنیم که این واکسن پنج ماه در برابر این عفونت محافظت می نماید. ما وجود آنتی بادی در بعضی از افراد واکسینه شده آنالیز کردیم: تعداد آنها کاهش نیافته است. اما این مدت زمان کوتاهی است. من بعد از سال نو (میلادی، اواسط دی ماه) و بعد از آنالیز تعداد آنتی بادی ها و نوع واکنش ایمنی بدن داوطلبان، آماده هستم تا گزارش دقیقی در این رابطه به شما بدهم.

مدیر مرکز تحقیقات ملی روسیه یادآور شد که تحقیقات بالینی مضاعفی مورد احتیاج خواهد بود تا مدت زمان اثربخشی این دارو مورد مطالعه قرار بگیرد و اجرای مرحله سوم آزمایشات، بعد از ثبت واکسن، که شامل تعداد زیادی داوطلب برای دریافت واکسن می گردد، این امکان را به خوبی به وجود آورده است.

آلکسی گونتسبورگ اضافه کرد: با این حال، هم اکنون نیز سازندگان واکسن بر این عقیده هستند که مدت زمان مصونیت واکسن حداقل دو سال خواهد بود؛ این مدت زمانی است که سلول ها پاسخ ایمنی بدن را حفظ می نمایند. این زمان شاید حتی بیشتر از دو سال باشد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 آبان 1399 بروزرسانی: 4 آبان 1399 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 11567

به "توضیحات دانشمند روس درباره فراوری و عملکرد واکسن کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیحات دانشمند روس درباره فراوری و عملکرد واکسن کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید