فراوری محصولی دانش بنیان برای دفع مگس مدیترانه ای

به گزارش راه ساری، مگس مدیترانه ای آفت بزرگی است که خساراتی هنگفتی به کشاورزان وارد می نماید.محققان ایرانی محصولی فراوری نموده اند که تا حدود زیادی این آفت را رفع می نماید.

فراوری محصولی دانش بنیان برای دفع مگس مدیترانه ای

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران،آریا احمدیه بندار مدیرعامل شرکت کیمیا سبزآور گفت : یکی از بزرگ ترین نگرانی های کشاورزان کشور در فصل باردهی باغات، مگس مدیترانه ای است که خسارات فراوانی به آنها تحمیل می نماید. ما با توجه به ضرورت های برطرف شدن این مشکل، محصولی را با استفاده از مواد اولیه داخلی فراوری نموده ایم که به برطرف این مشکل یاری می نماید.

ناکارآمدی تله های جذب قدیمی

آفات کشاورزی انواع مختلفی دارند که نوع 1 آن شامل مگس مدیترانه ای می گردد. مگس مدیترانه ای، مگس های ریزی هستند که در دوره ای که میوه می رسد، روی آن نشسته، تخم می گذارند و آن تخم به مرور تبدیل به لارو می گردد.

شدت این آفت به میزان ای است که عموما شامل همه نوع میوه می گردد و با سموم شیمیایی هم قابل کنترل نیست.

کشاورزان برای مقابله با این آفت، تله جذب نماینده کار می گذارند و از ماده ای به نام پروتئین هیدرولیزات استفاده می نمایند. این ماده وارداتی عموما از اروپا و هندوستان وارد می شوند و قیمت های بالایی دارد. کشاورزان این ماده را با آب و سموم شیمیایی حل می نمایند و بار کار گذاشتن آن در باغ، از تعداد این مگس ها کم می نمایند.

با توجه به بالا بودن قیمت محصول وارداتی و اینکه آن محصول نمی توانست این آفت را به طور کامل برطرف کند، کوشش بر این شد تا با تکیه بر دانش بومی، این پروتئین را از روی فرمولاسیون داخلی تهیه کرد تا بتوان قدرت جذب را بالاتر برد.

پروتئین هیدرولیزات داخلی با منشاء گیاهی

آن پروتئین های وارداتی عموما با منشاء دامی به دست می آیند اما پروتئین هیدرولیزات داخلی، منشاء گیاهی دارد و با کودهای گیاهی فراوری شده است. این محصول پس از تست های اولیه به سازمان حفظ نباتات ارائه شده و توانست با توجه به تست های خوبی که از آن گرفته شد، مجوزهای لازم را به دست آورد.

فراوری این محصول سبب می گردد تا کشاورزان، دیگر نیازی به نمونه های مشابه خارجی نداشته باشند. مخصوصا در بحث قیمت که محصول ایران ساخت به لحاظ قیمت، تقریبا یک چهارم محصول هندی است و اینکه محصول داخلی، از کیفیت بالاتری هم به نسبت نمونه هندی برخوردار است.

حسن بزرگ این محصول آن است که با محیط زیست سازگار بوده و بر روی حشرات مفید اثری ندارد و همین سبب می گردد تا شکارگران دیگر مگس مدیترانه ای، در باغ تکثیر شوند و بدین ترتیب کشاورزان می توانند با این تله گذاری، آفت باغ خود را کنترل نمایند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 16 دی 1400 بروزرسانی: 16 دی 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 14439

به "فراوری محصولی دانش بنیان برای دفع مگس مدیترانه ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری محصولی دانش بنیان برای دفع مگس مدیترانه ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید