جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

به گزارش راه ساری، سازمان بنادر و دریانوردی تاکید نمود: هیچ مرجع دریایی منطقه ای به درخواست یاری نفتکش ایرانی در زمان حادثه پاسخ نداد که این خلاف عرف و تعهدات بین المللی است.

جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، این سازمان درخصوص حملات تروریستی به کشتی MT Sabiti تحت پرچم جمهوری اسلامی ایران و بعضی ادعا ها مبنی بر قصد یاری به این نفتکش در زمان حادثه، معاونت دریایی سازمان بنادر و دریانوردی موارد زیر را برای شفاف سازی حادثه و تنویر افکار عمومی اظهار داشت:

1- کشتی MT Sabiti در تاریخ 11 اکتبر 2019 در راستا دریای مدیترانه در دو نوبت در ساعت های 01:30 و 01:50 GMT در دریای سرخ و در 60 مایلی سواحل عربستان (بندر جده) به وسیله اصابت احتمالاً دو فروند موشک مورد حمله تروریستی قرار می گیرد. در نتیجه این حمله، دو مخزن کشتی صدمه دیده، موجب خروج نفت خام به دریا می گردد و کشتی در شرایط نامتعادل قرار می گیرد.

2- کشتی به وسیله سه تجهیز ابتدا از ساعت 05:11 الی 07:20 GMT بر روی کانال های MF، HF و SAT-C و VHF برای 16 مرتبه پیغام اعلام اضطرار را مخابره می نماید. با توجه به عدم دریافت هرگونه پاسخ از مراکز نجات دریایی منطقه، مجدداً در ساعت 08:20 GMT به وسیله ارسال ایمیل به مرکز هماهنگی نجات دریایی جده، مصر و سودان اعلام می نماید که کشتی مورد حمله از سوی به احتمال قوی دو فروند موشک قرار گرفته و صدمه دیده است.

به علاوه، کشتی به سمت راست انحراف یافته است و بار آن در حال خروج به دریا است و از این رو درخواست یاری فوری نموده است. همچنین در ساعت 05:55 GMT، مرکز هماهنگی نجات دریایی بندرعباس، موضوع را به وسیله تماس تلفنی به مرکز هماهنگی نجات دریایی جده اعلام می نماید که پاسخ جده مبنی بر بزرگ نمایی شرکت ملی نفتکش ایران و عدم تأیید پیغام اضطرار را دریافت می نماید و قول آنالیز و پاسخ مجدد داده می گردد.

3- در ساعت 07:30 GMT، مرکز هماهنگی نجات دریایی جده مجدداً اعلام بی اطلاعی می نماید.

4- در ساعت 10:00 دو فروند بالگرد، از روی ناو جنگی در نزدیکی کشتی به سوی آن به پرواز در آمده، و پس از انجام گشت، در ساعت 10:10 مجدداً به کشتی جنگی ملحق شده است.

5- در این فاصله، از طرق متعدد از کشتی و مرکز هماهنگی نجات دریایی بندرعباس، اطلاع رسانی لازم مطابق با مقررات بین المللی به مرکز هماهنگی نجات دریایی جده صورت می گیرد که متاسفانه، علی رغم تاکید مقررات بین المللی دریانوردی و احتیاج کشتی به یاری مبرم جهت برقراری تعادل، هیچ گونه اقدامی در منطقه صورت نپذیرفته است.

سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان مرجع دریایی ذی صلاح جمهوری اسلامی ایران، این مساله را خلاف عرف و تعهدات بین المللی و همچنین اصول انسان محبت آمیز تلقی می نماید.

واحدی: واحدی: وبسایت خبری، تفریحی و سرگرمی

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 5877

به "جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید