جزئیات گفتگوهای راهبردی واشنگتن - بغداد، فعالسازی نقش مجلس عراق

به گزارش راه ساری، خبرنگاران، گروه بین الملل رامین حسین آبادیان: دور اول گفتگوهای راهبردی میان هیأت های آمریکایی و عراقی روز پنجشنبه شروع شد. در پی شروع این دور از گفتگوها میان دو طرف، هیأت های آمریکایی و عراقی بیانیه مشترکی را صادر کردند. آمریکا و عراق در بیانیه ای مشترک بر تعهد خود نسبت به خروج نظامیان آمریکایی از عراق تاکید کردند.

جزئیات گفتگوهای راهبردی واشنگتن - بغداد، فعالسازی نقش مجلس عراق

دو طرف در بیانیه مذکور اعلام کردند که ایالات متحده به دنبال ایجاد پایگاه های دائمی یا حضور نظامی دائمی در عراق نخواهد بود. دو طرف همچنین توافق کردند که ایالات متحده طی ماه های آینده کاهش حضور نظامی خود در عراق را ادامه خواهد داد. درهمین حال، مصطفی الکاظمی سخنانی را در مورد تبادل نظری راهبردی میان بغداد و واشنگتن عنوان نمود. وی در این خصوص گفت: در تبادل نظری راهبردی با واشنگتن نتایج مهمی برای بغداد حاصل شد.

الکاظمی گفت: در این تبادل نظر بر لزوم خروج تمامی نیروهای آمریکایی در عراق تأکید شد. نخست وزیر عراق توضیح داد: در مذاکرات مذکور همچنین تأکید شد که تمامی پایگاه های آمریکا در عراق باید برچیده شوند. الکاظمی گفت: واقعیت آن است که نمی توان از مصوبه مجلس مبنی بر خروج نظامیان بیگانه از خاک عراق عدول کرد. وی تأکید کرد: در تبادل نظری راهبردی همچنین توافق هایی در مورد روابط مالی حاصل شد.

واقعیت آن است که تبادل نظرهای راهبردی میان بغداد و واشنگتن با پیشنهاد مستقیم مقامات ایالات متحده آمریکا برگزار می گردد. این آمریکایی ها بودند که در اواخر دوره نخست وزیر عادل عبدالمهدی در عراق پیشنهادی را به منظور تبادل نظرهای دوجانبه برای آنالیز آینده حضور خود در عراق، مطرح ساختند. علت اصلی مطرح ساختن چنین پیشنهادی نیز، دور زدن مصوبه مجلس عراق در مورد لزوم اخراج بیگانگان از خاک این کشور بوده است.

هرچند که مقامات ایالات متحده آمریکا به صورت لفظی و شفاهی بر خروج تدریجی خود از خاک عراق تأکید می نمایند اما واقعیت آن است که تا به امروز به صورت جدی و عملی هیچ گامی را در این راستا برنداشته اند. در واقع، آنچه که آمریکایی ها در جریان تبادل نظرهای راهبردی با بغداد مطرح نموده اند، مسأله جدیدی نیست و پیشتر نیز مسبوق به سابقه بوده است. احترام به تمامیت ارضی عراق و حاکمیت ملی آن، کاهش حضور نیروهای نظامی و خروج قریب الوقوع از خاک عراق جملگی مباحث تکراری هستند که بارها و بارها توسط مقامات واشنگتن مطرح شده اند.

بر اساس آنچه که گفته شد، نمی توان روی اظهارات هیأت آمریکایی در جریان تبادل نظرهای استراتژیک با بغداد در مورد خروج قریب الوقوع نیروهای آمریکایی از خاک عراق حساب باز کرد. آمریکایی ها از رهگذر مطرح ساختن این دست از اظهارات به دنبال خرید زمان بیشتر برای خود هستند تا فرصت مناسب برای دور زدن مصوبه مجلس را بیابند.

ناگفته پیداست که اگر مقامات واشنگتن عزم و نیت جدی برای خروج از خاک عراق را داشتند، پس از مصوبه صریح و شفاف نمایندگان مجلس عراق این کار را انجام می دادند. براین اساس، ارائه پیشنهاد انجام تبادل نظرهای راهبردی با بغداد آن هم در شرایطی که در مصوبه مجلس عراق هیچ ابهامی در مورد لزوم اخراج نظامیان بیگانه دیده نمی گردد، شبهات زیادی را ایجاد نموده که ازجمله آنها کوشش واشنگتن برای تداوم حضور خود در عراق است.

این درحالی است که اقشار مختلف عراق همچنان خواهان خروج نظامیان آمریکایی از این کشور هستند و دولت کنونی مصطفی الکاظمی نیز مأموریت اجرای مصوبه مجلس مبنی بر اخراج آمریکایی ها را برعهده دارد. الکاظمی خود نیک می داند که یکی از عوامل مهم و تأثیرگذار اجماع بیت شیعی بر روی نام او برای تصدی پست نخست وزیری، تعهدش به اجرای مأموریت اخراج نظامیان آمریکایی از خاک عراق بوده است. بنابراین، امروز احزاب و جریان های شیعی عراقی از الکاظمی انتظار دارند که در جریان مذاکرات و تبادل نظرهای راهبردی هرگونه راستا به روی آمریکایی ها برای دور زدن مصوبه مجلس را مسدود سازد.

در این میان اما فعال سازی نقش مجلس عراق می تواند به ممانعت از پیاده سازی طرح واشنگتن برای دور زدن مصوبه مجلس عراق، یاری شایانی کند. بر اساس قانون اساسی عراق، هرگونه معاهده بین المللی در این کشور که توسط دولت آن امضا گردد، می بایست به تأیید نمایندگان مجلس نیز برسد. تنها در این شرایط است که معاهده و توافق امضا شده به یک قانون الزام آور برای بغداد تبدیل می گردد.

در همین ارتباط، محمد کریم نماینده مجلس عراق سخنانی را در مورد مذاکرات و تبادل نظرهای استراتژیک میان بغداد و واشنگتن مطرح نموده است. وی در این خصوص گفت: هر گونه توافق میان دو طرف باید به تصویب مجلس عراق برسد. محمد کریم توضیح داد: اگر دولت الکاظمی با واشنگتن به توافقی دست یابد و توافقنامه ای را امضا کند، این توافقنامه باید به تأیید نمایندگان مجلس عراق برسد.

طبیعی است که در این شرایط، نمایندگان مجلس عراق، در جریان تبادل نظرهای استراتژیک به نتیجه ای جز خروج کامل نظامیان آمریکایی از خاک این کشور رضایت نخواهند داد. درست به همین دلیل است که فعال سازی نقش مجلس عراق بر اساس قانون اساسی این کشور در جریان تبادل نظرهای راهبردی با ایالات متحده آمریکا از اهمیت بسزایی برخوردار است.

امروز قاطبه نمایندگان مجلس عراق خواهان خروج فوری نظامیان آمریکایی از خاک این کشور بر اساس مصوبه قانونی خود هستند. به عنوان نمونه می توان به اظهارات اخیر حسن الکعبی معاون رئیس مجلس عراق اشاره نمود که صراحتاً لزوم خروج اشغالگران آمریکایی از خاک کشورش را خواهان شده است. به همین دلیل، وی در سخنانی تأکید نموده است: نظامیان اشغالگر آمریکایی مُدام حاکمیت عراق را نقض می نمایند و این مسأله قابل تحمل نیست. نخست وزیر جدید قادر است نیروهای بیگانه و در رأس آن ها آمریکایی ها را از عراق بیرون براند.

ویزارو: ویزای تضمینی شینگن، ویزای کانادا تضمینی

سلو بلاگ: محفلی برای هم اندیشی

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9861

به "جزئیات گفتگوهای راهبردی واشنگتن - بغداد، فعالسازی نقش مجلس عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات گفتگوهای راهبردی واشنگتن - بغداد، فعالسازی نقش مجلس عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید