خبرنگاران اختصاص 450 میلیون لیتر گازوئیل صادراتی به مرزنشینان

به گزارش راه ساری، تهران- خبرنگاران- هیات دولت دیروز سهمیه 450 میلیون لیتر گازوئیل صادراتی به مرزنشینان را تصویب کرد که بر اساس آن به هر خانوار مرزنشین سالانه 1500 لیتر سوخت تعلق می گیرد که پول آن پس از صادرات توسط شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی به حساب آنها واریز می گردد.

خبرنگاران اختصاص 450 میلیون لیتر گازوئیل صادراتی به مرزنشینان

بحث تخصیص سوخت به مرزنشینان از سال ها قبل مطرح بوده و در نهایت مقرر شد تا به ازای هر مرزنشین هر ماه یک هزار و 500 لیتر سوخت اختصاص داده گردد.

روز گذشته نیز، با تصویب دولت و با هدف ارتقای توان مالی ساکنین روستاهای مرزی شعاع (20) کیلومتری مرز و تخصیص سهمی از درآمدهای حاصل از صادرات زمینی فرآورده های نفتی، سهمیه فروش سوخت به مرزنشینان مشخص شد.

به موجب این تصمیم، از ابتدای سال 1399، سهمیه کل سوخت نفت گاز تخصیصی به ساکنین روستاهای مرزی مشمول این تصویب نامه، در سال، برابر 450 (ماهانه برابر با 5/37) میلیون لیتر نفت گاز خواهد بود و سهمیه هر خانوار مرزنشین مشمول این تصویب نامه، در سال حداکثر 1500 لیتر نفت گاز (مجموعاً در سقف مذکور) مشخص می گردد.

البته در ابتدای اجرای این طرح، در سال های گذشته و بدون تشریفات قانونی این میزان سوخت به مدت 2 سال با ارتباطات ویژه به بعضی از افراد در قالب حواله های سوخت واگذار شد.

اما بر اساس مصوبه هیات دولت و برای جلوگیری از این اتفاق، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران به نمایندگی از کلیه خانوارهای مشمول، اقدام به صادرات سهمیه نفت گاز آنها از مرزهای زمینی می نماید و 20 درصد از ارزش ریالی صادرات را در سقف مقرر به صورت ماهانه به حساب مشخص شده به نام سازمان هدفمندسازی یارانه ها نزد خزانه داری کل کشور به عنوان (سهمیه مرزنشینان) واریز می نماید.

سازمان هدفمندسازی یارانه ها نیز مکلف است نسبت به واریز 80 درصد منابع مذکور به حساب خانوارهای تحت پوشش و نیز واریز 20 درصد این منابع به حساب مشخص شده وزارت کشور نزد خزانه داری کل کشور اقدام و گزارش آن را به سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت کشور ارائه کند.

با این تصمیم، رانت هایی که به واسطه حضور دلالان در مناطق مرزی ایجاد می شد، متوقف می گردد زیرا سهمیه سوخت تنها به خانوارهای مرزنشین تعلق خواهد گرفت.

به گزارش خبرنگاران، اعطای مجوز صادرات رسمی سوخت به مرزنشینان (تا شعاع 20 کیلومتر)، سبب کاهش قاچاق فرآورده های نفتی از کشور و جلوگیری از مهاجرت مرزنشینان می گردد و درآمد حاصل از فروش مواد سوختی توسط مرزنشینان نیز براساس دستورالعمل ابلاغیه، تحت نظارت کمیته های نظارتی به حساب بانکی سرپرست خانوارها واریز می گردد و این مصوبه سلامت صادرات و فروش سوخت در مرز را تضمین می نماید.

بر این اساس، واریز سود به حساب مرزنشینان از اواخر سال 1397 آغاز شده و تا به امروز 10 مرحله پرداخت شده است.

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

تور کانادا: برای دیدار از شگفتی های کشور زیبای کانادا و دریافت ویزای مولتی 5 ساله کانادا با ما همراه باشید.

منبع: ایرنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 10356

به "خبرنگاران اختصاص 450 میلیون لیتر گازوئیل صادراتی به مرزنشینان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران اختصاص 450 میلیون لیتر گازوئیل صادراتی به مرزنشینان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید