خبرنگاران اورژانس اجتماعی ناجی افراد در معرض خشونت

به گزارش راه ساری، سمنان- خبرنگاران- مدیرکل بهزیستی استان سمنان با اشاره به خشونت به عنوان یکی از عوامل آسیب زا به سلامت روان گفت: گروه های دچار و یا در معرض خشونت در شرایط بحرانی برای دریافت کمک می توانند با اورژانس اجتماعی و خط تلفنی 123 تماس بگیرند.

خبرنگاران اورژانس اجتماعی ناجی افراد در معرض خشونت

علیرضا ایزدپور در گفت و گو با خبرنگاران ابراز داشت: برخی افراد از اورژانس اجتماعی و شماره تماس سه رقمی 123 آگاهی ندارند و در شرایط بحرانی که مورد خشونت قرار گرفتند و جانشان در خطر است نمی دانند با چه شماره ای تماس بگیرند.

وی ادامه داد: برخی افراد در مشاهده خشونت، کودک آزاری، همسرآزاری و اقدام به خودکشی دیگران به جای اینکه با شماره(123) اورژانس اجتماعی تماس بگیرند با شماره 115 یا110 تماس می گیرند که این نشان از نبود آگاهی است.

وی گفت: برخی مواقع با تماس به موقع با اورژانس اجتماعی و خط تلفنی 123 و حضور کارشناس در محل می توان از بروز بسکمک حوادث دلخراش جلوگیری کرد.

ایزدپور شرح داد: کارشناسان اورژانس اجتماعی با استفاده از فنون روانشناسی و ارائه مشاوره در لحظات حساس که سلامت فرد به دلیل روان آشفته در خطر است، قادر به مداخله در بحران، نجات جان و یا کمک به بهبود شرایط روحی و روانی افراد هستند.

وی ادامه داد: اورژانس اجتماعی با دارابودن کادر تخصصی روانشناس و مددکار اجتماعی به ارائه خدمات تخصصی به گروه هدف و افراد در معرض خشونت با رعایت اصل رازداری و همدلی با مُراجع، خدمات تخصصی لازم را ارائه می دهد .

مدیرکل بهزیستی استان سمنان شرح داد: رسانه ها نقشی مهم در آگاهی بخشی به جامعه دارند و انتظار می رود برای اطلاع رسانی به مردم درباره اورژانس اجتماعی و خط 123 بیش از پیش همراهی کنند.

فراگیری آموزش مهارت های زندگی لازمه تامین بهداشت روان

ایزدپور، بهداشت روان را از جمله مهمترین نیازهای انسان دانست و گفت: لازمه تامین بهداشت روان فراگیری آموزش و تسلط بر مهارت های زندگی است.

وی افزود: انسان ها برای مقابله سازگارانه با موقعیت های تنش زا، کشمکش های زندگی نیاز به آموختن برخی مهارت ها دارند.

مدیرکل بهزیستی استان سمنان شرح داد: از مؤثرترین برنامه هایی که به افراد کمک می کند تا زندگی بهتر و سالم تری داشته باشند، نحوه کاربرد مهارتهای زندگی روزانه است که موجب ارتقای سلامت روان، انگیزه فرد در مراقبت از خود و دیگران، پیشگیری از مسائل بهداشتی و رفتاری نیز می شود.

خشونت، تهدید سلامت روان و مهارت های زندگی دوای آن

مدیرکل بهزیستی استان سمنان یادآور شد: خشونت یکی از واکنش های آسیب رسان، تهدیدکننده سلامت روان است و ریشه در فقر آموزش مهارت های زندگی دارد که فرد برای پیشبرد مقاصد خویش انجام می دهد و صرفاً جنبه فیزیکی ندارد بلکه ممکن است ابعاد روانی، جنسی و اقتصادی هم به خود بگیرد.

وی افزود: فراگیری آموزش های مهارتی و به کار بستن این مهارت ها نقشی مهم در کنترل خشم و همچنین دورکردن خود از قرارگیری در معرض خشونت می شود.

ایزپور گفت: افزایش آگاهی خانواده ها و آموزش مهارت فرزندپروری، آموزش مهارت های زندگی به خصوص پیش از ازدواج بین زوجین، کمک به افراد خشونت دیده به منظور پیشگیری از تکرار چرخه خشونت، افزایش آموزش ها در گروه های در معرض خشونت، راهکارهای مقابله با خشونت است.

مدیرکل بهزیستی استان سمنان گفت: بروز اختلالاتی مانند افسردگی، اختلال استرس، مسائل خواب، اختلال غذاخوردن و تلاش برای خودکشی و آسیب های جسمانی، از پیامدهای تلخ خشونت است.

وی گفت: بهزیستی برای پیشگیری از خشونت برنامه های پیشگیرانه از جمله ارائه آموزش مهارت های زندگی در گروه های هدف و در معرض خطر در دستور کار دارد و نیز خط تلفنی(123) اورژانس اجتمامی برای پیشگیری و پیگیری موارد گزارش شده دارد.

ایزدپور شرح داد : مراکز مداخله در بحران نیز به صورت مستمر به ارائه خدمات تخصصی در زمینه آسیب های اجتماعی و خشونت می پردازد که هدف از ارائه خدمات به افراد در معرض خشونت بازگشت آنان به خانواده با حفظ استقلال و تقویت خودباروی است .

وی افزود : خط تلفنی 123 می تواند خدمات تخصصی لازم را از طریق تماس فوری و در دسترس به مراجعه کنندگان ارائه و در صورت لزوم منابع درون و برون سازمانی جهت دریافت خدمات را به فرد معرفی نماید.

خدمات مشاوره ای 16 ساعته خط 1480 بهزیستی سمنان

مدیر کل بهزیستی استان سمنان ادامه داد: شهروندان برای دریافت رایگان خدمات مشاوره ای برای کاهش خشونت های خانگی و ارتقای سلامت روان می توانند با شماره گیری 1480 از خدمات مراکز مشاوره این اداره کل بهره مند شوند.

وی گفت: شهروندان از ساعت هشت صبح تا 12 شب برای دریافت خدمات مشاوره ای با شماره 1480 تماس بگیرند.

مدیرکل بهزیستی استان سمنان شرح داد: شهروندان می توانند با تماس با شماره 1480 درباره مسائل مختلف مانند خشونت، همسرداری، فرزندپروری، رویارویی با بحران روحی، پیش فعالی بچه ها، و افسردگی از کارشناسان مشاوره دریافت کنند.

به گزارش خبرنگاران، مراکز اورژانس اجتماعی از سال 1378 در کشور تاسیس شد.

اورژانس اجتماعی یکی از برنامه های مداخله ای با هدف پیشگیری از آسیب های اجتماعی به شمار می رود که خدمات خود را از طریق خط تلفن 123، تیم سیار اورژانس و پایگاه خدمات اجتماعی ارائه می دهد و در بحران های فردی، خانوادگی و اجتماعی مداخله می کند.

منبع: ایرنا
انتشار: 28 دی 1399 بروزرسانی: 28 دی 1399 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 13120

به "خبرنگاران اورژانس اجتماعی ناجی افراد در معرض خشونت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران اورژانس اجتماعی ناجی افراد در معرض خشونت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید