خبرنگاران بخش خصوصی 60 درصد مجموع انرژی برق کشور را تامین می نماید

به گزارش راه ساری، اراک - خبرنگاران - مدیرعامل شرکت توانیر گفت: 60 درصد مجموع انرژی برق کشور از طریق نیروگاه های بخش خصوصی تامین می گردد و حمایت گسترده وزارت نیز از فعالان این حوزه همچنان ادامه دارد.

خبرنگاران بخش خصوصی 60 درصد مجموع انرژی برق کشور را تامین می نماید

محمدحسن متولی زاده روز یکشنبه در حاشیه بهره برداری از چهار طرح برق رسانی استان مرکزی در جمع خبرنگاران، اضافه نمود: فراوری نیروگاه های خورشیدی و تجدیدپذیر فعال در نقاط مختلف کشور به 800 مگاوات رسیده و سیاست وزارت نیرو فرهنگ سازی استفاده از این نیروگاه ها در مصرف خانگی و نصب بر پشت بام ها است و در این راستا حمایت هایی نیز می گردد.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین مسائل صنعت برق در استان مرکزی کمبود این انرژی در زرندیه به خصوص در نواحی صنعتی این شهرستان است که ساخت یک پست برق 400 کیلو ولت در این شهرستان برنامه ریزی شده که عملیات اجرایی آن در اسرع وقت شروع می گردد.

مدیرعامل شرکت توانیر گفت: راه اندازی یک نیروگاه چهار هزار و 300 مگاواتی هم اکنون به صلاح نیست چرا که حداکثر کمبود برق از 300 مگاوات ساعت تجاوز نمی کند و باید با مدیریت مصرف این کمبود جبران گردد.

متولی زاده در مورد سرقت تجهیزات برق نیز گفت: شبکه برق کشور بیش از 900 هزار کیلومتر است و در بعضی از مناطق به دلیل ارزش اقتصادی قابل توجه تجهیزات برق به خصوص سیم های مسی، سرقت هایی هم اتفاق می افتد.

وی جایگزین کردن کابل های خودنگهدار به جای سیم های مسی را یکی از مهمترین برنامه های وزارت نیرو دانست و اظها داشت: در این صورت هم از سرقت جلوگیری می گردد و هم قدرت انتقال و توزیع نیرو افزایش می یابد.

مدیرعامل شرکت توانیز اعلام کرد: با وجود کرونا، خسارتی در حوزه توسعه رقم نخورده است و استان مرکزی نیز با کمبود نیروی برق روبرو نیست، اما در بخش هایی از استان کمبود پست های 400 کیلوولت احساس می گردد که در اسرع وقت تامین اعتبار و اجرایی می گردد.

استاندار مرکزی نیز گفت: مشکل کمبود برق در این استان وجود ندارد و اگر مسئله ای هم باشد در توزیع این انرژی است و برای حل این مسائل نیز تمهیداتی اندیشیده شده است.

سید علی آقازاده اضافه نمود: ساخت یک پست 400 کیلوولت در شهرستان خمین شروع شده اما با توجه به اینکه این فرآیند بیش از سه هزار میلیارد ریال اعتبار احتیاج دارد راه اندازی آن موقع بر خواهد بود.

وی یادآوری کرد: برای حل کمبود برق در شهرستان زرندیه نیز ساخت یک پست 400 کیلوولت هدفگذاری شده که عملیات اجرایی آن در اسرع وقت شروع می گردد.

در این آیین نیروگاه 20 مگاواتی صیناکو در مجاورت شهرک صنعتی ساوه، پست برق 20-63 شهر شهباز شازند، پست برق 20-63 دودهک دلیجان و پست سیار زاویه زرندیه با اعتباری بالغ بر 2 هزار و 60 میلیارد ریال بهره برداری شد.

حوزه برق منطقه ای باختر سه استان همدان، لرستان و مرکزی با 77 هزار کیلومتر مربع مساحت، پنج میلیون نفر جمعیت و 2 میلیون مشترک را در بر می گیرد.

تفطن: مجله مطالب خواندنی سفر و گردشگری

مجله آراد: گفتگوی آزاد و اخبار روز

منبع: ایرنا
انتشار: 11 شهریور 1400 بروزرسانی: 11 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 11226

به "خبرنگاران بخش خصوصی 60 درصد مجموع انرژی برق کشور را تامین می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بخش خصوصی 60 درصد مجموع انرژی برق کشور را تامین می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید