خبرنگاران برداشت برنج از شالیزارهای خوزستان آغاز شد

به گزارش راه ساری، اهواز - خبرنگاران - عملیات برداشت برنج از سطح 179هزار هکتار از شالیزارهای خوزستان در روزهای اخیر به صورت دستی و مکانیزه آغاز شده است.

خبرنگاران برداشت برنج از شالیزارهای خوزستان آغاز شد

سرپرست معاونت بهبود فراوریات گیاهی سازمان جهادکشاورزی خوزستان روز شنبه با اعلام این خبر به خبرنگار خبرنگاران گفت:برداشت برنج از شالیزارهای شوشتر ، دزفول، شوش ، دشت آزادگان ، باغملک ، شادگان ، خرمشهر رامهرمز وهویزه تا دهه اول آذرماه ادامه خواهد داشت.

تورج نوروزی پیش بینی کرد :787هزار تن شلتوک برداشت که این میزان 450هزار تن برنج از گونه های محلی عنبربو ، نجفی و چمپا فراوری گردد.

وی از آمادگی تعاون روستایی خوزستان برای خرید حمایتی شلتوک به قیمت هرکیلوگرم 67تا 74هزار ریال خبرداد.

پارسال به برکت بارش های بسیار مطلوب بهاری و سرریز شدن همه مخازن سدهای استان ، حدود 550هزار تن برنج از سطح حدود 200هزار هکتار در خوزستان به ارزش بیش از 50هزار میلیارد ریال فراوری شد که در تاریخ کشاورزی خوزستان بی سابقه بود.

پارسال حدود 86هزار تن شلتوک به قیمت توافقی از شلتوک کاران خوزستانی خریداری شد.

هیات دولت سال جاری برای نخستین بار کشت برنج در خوزستان را به همراه استان های شمالی کشور مجاز اظهار داشت و این مجوز قانونی هزینه های تامین آب و بیمه محصول را برای کشاورزان خوزستانی کاهش داد.

استان خوزستان سالانه 17.2میلیون تن محصولات زراعی ، باغی ، دامی و شیلاتی به ارزش بیش از 290هزار میلیارد ریال فراوری می نماید.

خوزستان در مجموع 13.3درصد محصولات کشاورزی کشوررا تامین می نماید. گندم ، برنج ، نیشکر ، ذرت دانه ای و علوفه ای ، چغندرقند ، صیفی ها و سبزی ، خرما و انواع مرکبات از مهمترین فراوریات کشاورزی و باغی خوزستان به شمار می رود.

تور پاریس: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

تور ونیز: سفر به اروپای شگفت انگیز

منبع: ایرنا
انتشار: 6 شهریور 1400 بروزرسانی: 6 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 12358

به "خبرنگاران برداشت برنج از شالیزارهای خوزستان آغاز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران برداشت برنج از شالیزارهای خوزستان آغاز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید