خبرنگاران بهره برداری از نخستین مزرعه تولید قارچ دارویی گانودرما در فارس

به گزارش راه ساری، شیراز-خبرنگاران-مدیر صدور مجوز سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان فارس گفت: برای نخستین بار مجوز بهره برداری از یک واحد تولید و پرورش قارچ دارویی گانودرما در شهرستان فسا از توابع این استان صادر شد.

خبرنگاران بهره برداری از نخستین مزرعه تولید قارچ دارویی گانودرما در فارس

مصطفی اوجی چهارشنبه، بیان داشت: این واحد تولیدی که در زمینی به مساحت یک هزار و 600 مترمربع ساخته شده و از ظرفیت تولید سالانه پنج تن قارچ دارویی گانودرما برخوردار است، با سرمایه گذاری بخش خصوصی و بدون دریافت تسهیلات راه اندازی شده است.

وی اضافه نمود: این قارچ که دارای گونه های متعدد و دارای خاصیت درمانی و منبعی غنی از ترکیبات آلی است، یکی از کامل ترین مواد غذایی در جهان است.

اوجی ادامه داد: در واحد تولیدی فسا، نوع قرمز (هلندی) این قارچ که از خواص درمانی بالا برخوردار است، تولید می شود و در همین ابتدای شروع فعالیت توانسته در بازار جایگاه خوبی را به خود اختصاص دهد.

مدیر صدور مجوز سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان فارس گفت: با توجه به نیاز بازار، فاز دوم این واحد تولیدی نیز در فضایی به مساحت چهار هزار مترمربع و ظرفیت 250 تن قارچ دارویی گانودرما با نشان (برند) تبتی پساچین در حال راه اندازی است.

به گفته اوجی، مطالعات علمی بر روی این گونه قارچ بیانگر این است که این گیاه دارای خواص فراوان از جمله، تقویت سیستم ایمنی بدن، ضد سرطان، مبارزه با افسردگی و خستگی ،کنترل قند خون، خاصیت آنتی اکسیدان و کاهش التهاب است.

او بیان نمود: استان فارس با 375 واحد تولید انواع قارچ های خوراکی و با تولید 12 هزار تن قارچ در سال، مقام چهارم کشور را بعد از استان های تهران، قزوین و خوزستان به خود اختصاص داده است.

وی، در بخش دیگری از مطالب خود، بهره گیری از تجارب، دانش فنی و تخصصی کارشناسان مجرب را عامل موثری در توسعه و ترویج کشت های نوین در استان فارس دانست و گفت:: سازمان نظام مهندسی کشاورزی این استان، آماده حمایت همه جانبه برای معرفی و اشاعه کشت های نوین، تسهیل و تسریع در فرآیند صدور مجوزهاست.

شهرستان فسا در فاصله 130کیلومتری جنوب شرقی شیراز واقع شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 20 خرداد 1399 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 8620

به "خبرنگاران بهره برداری از نخستین مزرعه تولید قارچ دارویی گانودرما در فارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بهره برداری از نخستین مزرعه تولید قارچ دارویی گانودرما در فارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید