خبرنگاران دشت قزوین سالانه 17سانتی متر فرونشست دارد

به گزارش راه ساری، قزوین - خبرنگاران- مدیرعامل شرکت آب منطقه استان قزوین گفت: دشت قزوین سالیانه 17 سانتیمتر فرونشست دارد که این رقم نگران کننده است.

خبرنگاران دشت قزوین سالانه 17سانتی متر فرونشست دارد

یدالله ملکی روز پنجشنبه در نشست شورای حفاظت منابع آبی استان که در استانداری قزوین برگزار گردید ، اضافه کرد: به دلیل تغییر اقلیم و تبدیل بارش ها از برف به باران و بر اثر خشکسالی ها از اوایل دهه 80 تا به امروز نه تنها آب های زیرزمین تغذیه نشده، بلکه با برداشت های بی رویه آب از دشت ها روز به روز، سطح ماندگاری آبی آن ها نیز کاهش یافته است.

وی با اشاره به فرو نشست زمین در بعضی مناطق جنوبی استان و افت 20 تا 40 متری سطح آب های زیرزمینی در دهه گذشته علائم هشداردهنده ای در بروز بحران برای دشت قزوین دانست و گفت: برای حل این معضل باید به سرعت چاره اندیشی کنیم.

ملکی با بیان اینکه سطح آب های زیرزمینی استان هر سال یک متر افت می نماید ، اضافه کرد:بیشترین افت آب های زیر زمینی از شهر ارداق به سمت تاکستان گزارش شده است .

این مسوول میزان فرونشست را 3 و نیم سانتی متر در سال اظهار داشت و گفت : البته ما تا 17 سانتی متر هم در داخل دشت قزوین شاهد فرونشست زمین بودیم که این شرایط به دلیل پایین رفتن سطح آب است.

وی بیشترین فرو نشست زمین را در محدوده روستای عصمت آباد،محدوده شرکت زرمرغ در ارداق، شمال غربی بویین زهرا، جنوب دشت ابی غربی و محدوده کوره های حیدر آباد شال عنوان نمود .

ملکی اضافه کرد: اگر شاهد اقدامات لازم برای پیشگیری از برداشت بی رویه آب از منابع زیرزمینی نباشیم، با آسیب های مخاطره آمیزی در این حوزه روبرو خواهیم بود .

وی ادامه داد: برای جلوگیری از برداشت های غیرمجاز باید از مصرف بی رویه خودداری و کنتورهای هوشمند را نصب کنیم که این امر در دستور کار شرکت آب منطقه ای استان قرار گرفته است و هر ساله تعدادی چاه غیرمجاز پلمب می گردد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین اضافه کرد: به دستور دادستان، تمام چاه های فرم 5 پلمب شده است و این فعالیت در حال حاضر نیز ادامه دارد.

وی در مورد تصرف در حریم رودخانه های استان قزوین نیز گفت: تا کنون 50 هکتار از این مناطق آزادسازی شده است.

ملکی ادامه داد: تصرف در بستر و حریم رودخانه، عامل اصلی در تشدید مخطرات طبیعی به هنگام سیلاب است و اگر مورد بی توجهی قرار گیرد همیشه آثار مخربی در حوزه اجتماعی و مالی برجا می گذارد.

وی با اشاره به پاکسازی بستر رودخانه ها بعد از وقوع سیل سال گذشته اضافه کرد: پاکسازی تصرفات در حریم و بستر رودخانه های قزوین نیازمند همکاری از سوی دستگاه های اجرایی است.

ویزارو: ویزای تضمینی شینگن، ویزای کانادا تضمینی

سلو بلاگ: محفلی برای هم اندیشی

منبع: ایرنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 10817

به "خبرنگاران دشت قزوین سالانه 17سانتی متر فرونشست دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران دشت قزوین سالانه 17سانتی متر فرونشست دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید