خبرنگاران رشد 21 درصدی خرید تضمینی گندم در خراسان جنوبی

به گزارش راه ساری، بیرجند - خبرنگاران - مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خراسان جنوبی گفت: از ابتدای خرداد تا به امروز بیش از سه هزار و 687 تن گندم در قالب تضمینی از کشاورزان استان خریداری شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 21 درصد افزایش داشته است.

خبرنگاران رشد 21 درصدی خرید تضمینی گندم در خراسان جنوبی

مجید اسداللهی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران اضافه نمود: تا به امروز 24 میلیارد و 864 میلیون ریال از مطالبات کشاورزان بابت خرید تضمینی گندم پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه دولت برای پرداخت به موقع مطالبات گندم کاران عزم خود را جزم نموده است گفت: سال جاری 29 میلیارد تومان برای خرید تضمینی گندم در استان تامین اعتبار شده و سال گذشته این رقم 23 میلیارد تومان بوده است.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خراسان جنوبی با اعلام اینکه 18 مرکز خرید گندم در خراسان جنوبی برای دریافت محصول کشاورزان فعالیت دارد توضیح داد: تا به امروز بیش از 750 محموله خرید از مزارع استان برداشت و به مراکز خرید تضمینی تحویل شده که متوسط تحویلی هر کشاورز 10 تن محاسبه شده است.

وی گفت: قیمت پایه خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری 25 هزار ریال برای هر کیلوگرم اعلام شده و این قیمت بر اساس پایه خرید با چهار درصد افت مفید و یک درصد افت غیرمفید است.

اسداللهی سطح زیرکشت گندم آبی استان را بیش از 18 هزار هکتار گفت و گفت: پیش بینی می گردد از این سطح 15 هزار تن محصول فراوری و در اختیار مراکز خرید تضمینی قرار بگیرد.

وی ادامه داد: در سال آبی جاری شاهد بارندگی های خوبی در استان بودیم که پیش بینی می گردد سال جاری از سه هزار هکتار سطح زیر کشت گندم دیم حدود 17 هزار تن گندم از کشاورزان خریداری گردد.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خراسان جنوبی گفت: با توجه به اینکه در بعضی شهرستان ها فصل برداشت گندم به دلیل شرایط آب و هوایی زودتر شروع شد لذا برای هر شهرستان برنامه زمان بندی مشخصی برای خرید گندم صورت گرفته است.

وی ادامه داد: در مجموع خرید تضمینی گندم از 27 اردیبهشت ماه شروع و تا سرانجام شهریور سال جاری ادامه دارد حتی امکان دارد تا اواسط مهرماه نیز در استان تمدید گردد.

اسداللهی با بیان اینکه مدت زمان متوسط پرداخت مطالبات گندم کاران 12 تا 20 روز است یادآور شد: سال جاری منابع اقتصادی خرید گندم در سه سطح تامین شده که شامل منابع هدفمندی یارانه ها 35 درصد، منابع داخلی وزارت جهاد کشاورزی و تسهیلات بانکی است.

سال گذشته 12 هزار و 800 تن گندم از یک هزار و 450 کشاورز استان خریداری شد.

تور کیش: سفری هیجان انگیز به مروارید خلیج فارس

مجله سایه: گلچینی از بهترین های وب

منبع: ایرنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9952

به "خبرنگاران رشد 21 درصدی خرید تضمینی گندم در خراسان جنوبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران رشد 21 درصدی خرید تضمینی گندم در خراسان جنوبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید