خبرنگاران رشد 400 درصدی اعتبارات عمرانی استانی طی 7 سال گذشته در آذربایجان غربی

به گزارش راه ساری، ارومیه- خبرنگاران- رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان غربی گفت: اعتبارات عمرانی استان که طی سال 1392 و پیش از استقرار دولت تدبیر و امید، حدود چهار هزار میلیارد ریال بود، در هفت سال گذشته به چهار برابر افزایش یافته و در حال حاضر این اعتبارات افزون بر 16 هزار میلیارد ریال است.

خبرنگاران رشد 400 درصدی اعتبارات عمرانی استانی طی 7 سال گذشته در آذربایجان غربی

جهت دریافت خدمات قیمت درب ضد سرقت فلزی ایرانی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

ناصر حضرتی روز سه شنبه در گفت و گو اختصاصی با خبرنگار خبرنگاران اضافه نمود: رشد قابل توجه اعتبارات استانی، ملی و ملی استانی شده طی سال های اخیر در آذربایجان غربی با نگاه ویژه دولت تدبیر و امید و کوشش روزافزون مسوولان استانی در پیگیری نیازهای اعتباری تحقق یافته است.

وی با اشاره به اینکه اعتبارات عمرانی در بخش های مختلف استانی، ملی و ویژه دستگاه های اجرایی در استان اختصاص می یابد، اضافه نمود: در امسال افزون بر 13 هزار و 920 میلیارد ریال اعتبار عمرانی به آذربایجان غربی اختصاص یافته که بیش از 4.5 درصد کل اعتبارات استانی استان های مختلف کشور است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه نگاه ویژه به محرومیت زدایی و ایجاد توازن بین استان های مختلف موجب صعود رتبه استان در اختصاص اعتبارات استانی نسبت به دولت های گذشته شده است، بیان نمود: امسال برای حداقل چهارمین سال پیاپی، شاهد حضور استان در رده ششم یا هفتم جدول اعتبارات استان های مختلف بوده ایم.

وی ادامه داد: در امسال، آذربایجان غربی پس از استان های خوزستان، سیستان و بلوچستان، فارس، کرمان و خراسان رضوی بیشترین اعتبار استانی را بین استان های مختلف کشور به خود اختصاص داده است.

حضرتی با اشاره به اینکه در دولت تدبیر و امید، نگاه بسیار مثبتی برای کاهش مسائل توازن اعتباری بین استان های مختلف کشور وجود داشته، گفت: طی سال های اخیر، میزان اعتبار استانی در نظر گرفته شده برای این استان، از سهم جمعیتی نسبت به کل کشور بیشتر بوده و در حالی که سهم جمعیتی ما حدود 4.1 درصد کل کشور است، نزدیک به 4.6 درصد کل اعتبارات استانی در اختیار استان ما قرار داده شده است.

وی تاکید نمود: البته شکاف موجود بین آذربایجان غربی و استان های برخوردار کشور در مورد شاخص های توسعه، بسیار زیاد بوده و به علت مسائل پیش روی سرمایه گذاری در این استان طی سال های ابتدایی انقلاب و دفاع مقدس، باید اختصاص اعتبار ویژه و بیشتر به این استان تا سال های سال تداوم یابد تا این شکاف نزدیکتر گردد.

وی میزان تخصیص اعتبارات عمرانی امسال تا به امروز را 28 درصد اظهار داشت و اضافه نمود: حمل و نقل، آموزش، بهداشت، آب و فاضلاب و کشاورزی از جمله بخش هایی هستند که بیشترین سهم را در ابلاغ های ابتدای سال به خود اختصاص داده اند.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان غربی اضافه نمود: این امر نیز به خاطر توجه به رشد شاخص های توسعه از جمله درآمد سرانه، سواد و سلامت است.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته نیز 15 هزار میلیارد ریال اعتبار استانی به آذربایجان غربی اختصاص یافت، ادامه داد: میزان تخصیص این اعتبار نیز حدود 48 درصد بود که رقمی قابل توجه به نظر می رسد، هرچند میزان تخصیص در بسیاری از بخش ها بالاتر از این رقم برآورد می گردد.

حضرتی با بیان اینکه سال گذشته پنج هزار و 600 میلیارد ریال نیز در مورد اعتبارات هزینه ای به این استان اختصاص یافته بود، بیان نمود: میزان تخصیص این اعتبارات نظیر سال های گذشته 100 درصد بود که با وجود تنگنای اقتصادی، اقدامی ارزشمند از سوی دولت به شمار می رود.

وی، یکی از مهمترین دستاوردهای بنیادی در راستای توسعه همه جانبه استان را توجه همه مدیران حتی دهیاران به استفاده از عبارت های مبتنی بر شرایط شاخص های منطقه مورد نظر دانست و اظهار کرد: در حال حاضر، همه با شاخص و اعداد و ارقام، شرایط خود را در استان تبیین می نمایند که این امر، نتیجه کوشش قابل توجه چندساله با احیای سازمان مدیریت و برنامه ریزی در استان است.

آذربایجان غربی تا پیش از دولت تدبیر و امید، همیشه در رده های میانی و رو به پایین اعتباری کشور قرار داشت ولی با رویکرد جدید و ارائه شاخص های استانی به مسوولان کشوری، این امر تغییر نموده و برای جبران نیازهای اعتباری، این استان همیشه در بین استان های بالای جدول قرار گرفته است.

آذربایجان غربی بیش از سه میلیون و 300 هزار نفر جمعیت دارد که در 17 شهرستان، 46 شهر و بیش از 2 هزار و 800 روستا زندگی می نمایند.

منبع: ایرنا
انتشار: 5 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 10195

به "خبرنگاران رشد 400 درصدی اعتبارات عمرانی استانی طی 7 سال گذشته در آذربایجان غربی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران رشد 400 درصدی اعتبارات عمرانی استانی طی 7 سال گذشته در آذربایجان غربی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید