خبرنگاران نیمی از خانواده های همدانی به اهدای عضو رضایت نمی دهند

به گزارش راه ساری، همدان- خبرنگاران- مسوول تیم فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: 50 درصد خانواده ها در این استان نسبت به اهدای عضو بیمار مرگ مغزی رضایت نمی دهند در حالیکه اهدای اعضای بدن این افراد می تواند شمار زیادی از بیماران زندگی ببخشد.

خبرنگاران نیمی از خانواده های همدانی به اهدای عضو رضایت نمی دهند

دکتر مجید حمیدی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران گفت: با جلب رضایت خانواده ها سال گذشته 13 مورد اهدای عضو صورت گرفت اما خانواده 15 تن از بیماران به اهدای عضو رضایت ندادند.

وی اضافه نمود: اعضای بیمار یک بیمار مرگ مغزی که می تواند برای سالهای طولانی کارایی داشته باشد به علت دلسوزی های نامورد و برخوردهای عاطفی و مقاومت خانواده ها، زیر خاک دفن شده و می پوسد.

مسوول تیم فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: بیشتر خانواده هایی که نسبت به اهدای عضو عزیزانشان رضایت ندارند با گذر زمان دچار عذاب وجدان می شوند در مقابل آنهایی که رضایت دادند از نظر روحی و روانی به خاطر تیپدن قلب عزیزانشان در جسمی دیگر ابراز رضایت و خوشحالی می کنند.

حمیدی تاکید کرد: افرادی که به بهانه دلسوزی و عذاب وجدان خانواده های بیماران مرگ مغزی را از رضایت دادن برای اهدای عضو پشیمان می کنند بدانند که در حق این خانواده ها و بیماران نیازمند به عضو ظلم بزرگی می کنند.

وی گفت: برای بیماران مرگ مغزی در هیچ جای جهان درمانی وجود ندارد پس بهتر است خانواده ها با اعلام رضایت نسبت به انتظار خانواده هایی که چشم امید به دریافت عضو اهدایی دارند، سرانجام دهند.

مسوول تیم فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی همدان اضافه نمود: با وجود تلاش زیاد برای فرهنگسازی اهدای عضو اما همچنان نگرش مردم به این موضوع تغییر نکرده در حالیکه نیازمند احساس مسوولیت افراد در قبال یکدیگر هستیم.

حمیدی گفت: امسال به واسطه شیوع ویروس کرونا، اهدای عضو از ابتدای خرداد آغاز شد و تا به امروز هفت نفر نسبت به اهدای عضو اقدام کردند که 6 مورد پیروز بوده و یک اهدا کننده به علت مثبت نبودن جواب آزمایش ها، فوت کرد.

وی اضافه نمود: خانواده سه تن از بیماران مرگ مغزی نیز نسبت به اهدای عضو رضایت دادند اما بیماران به علت مثبت بودن آزمایش ابتلا به ویروس کرونا، نتوانستند عضوی اهدا کنند.

مسوول تیم فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی همدان ادامه داد: آخرین مورد اهدای عضو مربوط به مردی 52 ساله و برادر یک شهید است که به علت تصادف دچار مرگ مغزی شده بود و کبد و 2 کلیه وی اهدا شد.

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

تور کانادا: برای دیدار از شگفتی های کشور زیبای کانادا و دریافت ویزای مولتی 5 ساله کانادا با ما همراه باشید.

منبع: ایرنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 10749

به "خبرنگاران نیمی از خانواده های همدانی به اهدای عضو رضایت نمی دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران نیمی از خانواده های همدانی به اهدای عضو رضایت نمی دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید