خدمات و محتوا؛ حلقه های مفقوده شبکه ملی اطلاعات

به گزارش راه ساری، تهران- خبرنگاران- دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: وزارت ارتباطات 80 درصد وظایف خود را در لایه زیرساخت شبکه ملی اطلاعات انجام داده و هنوز خدمات و محتوا دو لایه مفقوده هستند که متولی ندارند.

خدمات و محتوا؛ حلقه های مفقوده شبکه ملی اطلاعات

مراسم گرامیداشت روز جهانی ارتباطات و افتتاح پروژه های ارتباطی، صبح امروز یکشنبه با حضور آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، معاونان وزیر ارتباطات و در سالن همایش های شهید قندی برگزار گردید.

سعید رضا عاملی در این مراسم گفت: در سه دهه اخیر دو تحول بزرگ اتفاق افتاده و روندهای ما را تغییر داده که اولین آن، ظهور دانش یکپارچه بعد از دهه 50 بود.

وی اضافه کرد: به این واسطه عوامل جدیدی در بازار به وجود آمد که نظام ارتباطی یکپارچه کالایی را به وجود آورد، این نظام تاکید می کرد که باید با پدیده ارتباط داشت و با آن تعامل برقرار کرد.

عاملی ادامه داد: اتفاق دومی که در عرصه علم افتاد و روند جدیدی را به وجود آورد ظهور دانشی به نام شبیه سازی هستی است. فعالان این عرصه به این اصل رسیدند که اگر ما قانون اصل پدیده ها را به دست بیاوریم، می توانیم چیزی طراحی کنیم که ابطالی در آن اتفاق نمی افتد، مانند طراحی بدن هواپیما با شبیه سازی بدن دلفین.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: ما در فضای متفاوتی با فضای جدید روبرو می شویم، اگر به جای درک کردن نق بزنیم، دوستی خاله خرسه را رقم می زنیم و دقیقا همان اتفاق برای ما رخ می دهد و دلسوزی هایی از جنس خاله خرسه نمی تواند در این راستا ما را همراهی کند.

وی توضیح داد: باید برای استقرار جامعه اسلامی از ظرفیت عقلانیت استفاده کنیم و یکی از کارهایی که این سال ها به همین دلیل تدبیر شد شبکه ملی اطلاعات بود و کارکرد اول این شبکه حفاظت از داده های ملی جمهوری اسلامی ایران و تسهیل امر زندگی مردم است.

عاملی در ادامه گفت: ارتباطات، رکن مهمی در شبکه ملی اطلاعات است. این شبکه خوشبختانه با توان وزیر ارتباطات 80 درصد پیشرفت کار داشته، 12 هزار و 500 میلیارد تومان بودجه داشته و هفت هزار و 500 میلیارد تومان از بخش خصوصی تامین اعتبار نموده است.

وی مشارکت قابل توجه بخش خصوصی را از نقاط قوت پروژه شبکه ملی اطلاعات برشمرد و گفت: گرهی در این شبکه داریم که نشان می دهد با دانش یکپارچه به آن نگاه ننموده ایم، وزارت ارتباطات می گوید من زیرساخت را آماده نموده ام چه کسی باید محتوا و خدمات را فراهم کند؟ و این حلقه مفقوده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: واقعیت این است که شبکه ملی اطلاعات جایگزین دولت می گردد، دولت الکترونیک قرار است دولت فیزیکی را روز به روز کوچکتر کند و باید تمام خدمات را به صورت هوشمند ارائه دهد.

او گفت: اگر مدیریت یکپارچه متمرکز در شبکه ملی اطلاعات وجود نداشته نباشد، دچار مشکل خواهیم شد. نباید وزارت ارتباطات متولی تمام بخشهای مربوط به شبکه ملی اطلاعات باشد.

وی در خاتمه بیان نمود: بحث دو تکه شدن اینترنت دیگر یک فرضیه نیست، اتفاقی است که اتفاق افتاده است. اگر امکان اینترنت 2 وجود دارد آیا امکان اینترنت 3 وجود ندارد؟ امروز میزان استفاده از گوگل در چین خیلی زیاد نیست و آنها از شبکه بومی خودشان استفاده می نمایند.

عاملی تاکید نمود: ما هم ظرفیت طراحی اینترنت با قابلیت های کشور خودمان را داریم، اگر امیدوارانه شبکه ملی اطلاعات را پیش ببریم و حلقه های مفقوده آن را به سامان برسانیم، باید به اینترنت 3 فکر کنیم. باید جغرافیای کشور خود را به دو بخش مجازی و واقعی تقسیم کنیم و فضایی را بسازیم که داده های ما را تضمین کند.

علمی * 9207** 1055

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

منبع: ایرنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 2897

به "خدمات و محتوا؛ حلقه های مفقوده شبکه ملی اطلاعات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خدمات و محتوا؛ حلقه های مفقوده شبکه ملی اطلاعات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید