خطری که پرستاران را تهدید می کند، مدافعان سلامت امنیت شغلی می خواهند

به گزارش راه ساری، بسیاری از پرستاران مدتهاست که خانواده خود را ندیده اند، عروسی خود را لغو کردند و در کنار مردم بودند؛ این درحالی است که بسیاری از ارکان پزشکی در نقاط مختلف دنیا ترک شغل کرده و مردم را تنها گذاشتند.

خطری که پرستاران را تهدید می کند، مدافعان سلامت امنیت شغلی می خواهند

گروه اجتماعی خبرگزاری خبرنگاران-امیرمحمدزندی؛ نزدیک به چهارماه است که پرستاران دوشادوش یکدیگر با کرونا مبارزه می کنند و این موضوع به مرور زمان باعث ایجاد فرسایش روحی بین کادر درمانی بیمارستان ها شده است؛ علاوه بر این مسائل امنیت شغلی پرستاران نیز سالهاست که این قشر را مورد آزار و اذیت قرار می دهد. با شیوع ویروس کرونا، هزاران پرستار و بهیار جان خود را در فرایند رسیدگی به بیماران در معرض خطر قرار داده اند اما بدون هیچ چشم داشتی در حال خدمت به بیماران کرونایی هستند.

خطر جدی در کمین پرستاران

کرونا علاوه بر امنیت جانی، امنیت سلامت روحی و روانی بسیاری از پرستاران را به خطر انداخته است.

مریم حضرتی، معاون پرستاری وزارت بهداشت چندی قبل در این مورد اعلام کرده بود: 65 درصد نیروهای پرستاری در مراقبت مستقیم از بیماران کرونایی هستند و طی تحقیقات اجرا شده افزایش خستگی و افسردگی در بین پرستاران مشخص شده است که مداخلات مشاوره و روانپزشکی برای پرستاران در بسیاری از بیمارستان ها در نظر گرفته شده است. مهم ترین علت افزایش افسردگی در پرستاران، دوری از خانواده، مشقت کاری، ترس از کرونا یا سختی کار نبوده، بلکه مهم ترین علت مشاهده مرگ بیماران جلوی چشم آنها بوده است.ترک خدمت یک درصد نیروها از محل کار در بحران کرونا نیز مختص پرستاران نبوده و در گروه های دیگر هم بوده است که مطابق قانون رسیدگی می شود.

این گفته ها در حالی مطرح می شود که به دلیل کمبود نیروی کادر درمانی و پرستاری، بسیاری از پرستاران چند روز را در بیمارستان سپری می کنند و زمان استراحت آنها، ترس از رفتن به منزل و ملاقات با نزدیکان باعث تشدید مسائل روحی و روانی شان می شود.

همراهان تنهاتر از همیشه

فرشید الازمنی معاون اجرایی سازمان نظام پرستاری در مصاحبه با خبرنگار بهداشت و درمان گروه اجتماعی خبرگزاری خبرنگاران، در خصوص مسائل پرستاران در دوران مقابله با کرونا اظهار کرد:پرستاری یک شغل و حرفه ای است که وابسته به زمان، مکان، بحران نیست و جمعه پرستاری نه تنها در کرونا بلکه در بسیاری حوادث این پرستاران هستند که برای سلامت مردم تلاش می کنند.

وی اضافه کرد: ما مطالبه گر صنفی پرستاران هستیم که باید حمایت روان، عاطفی و اجتماعی شوند؛ لذا یک پرستار نباید در اوج مبارزه با کرونا استرس حقوق و امنیت شغلی داشته باشند و کاملا بی انصافی است که پرستاران ایران را در مبارزه با کرونا سربلند کردند و امروز باید برای مطالبات حداقلی خود جلوی ساختمان وزارت بهداشت تجمع کنند.

معاون اجرایی سازمان نظام پرستاری شرح داد: بسیاری از پرستاران ماه ها است که خانواده خود را ندیده اند، عروسی خود را لغو کردند و در کنار مردم بودند این درحالی است که بسیاری از پرستاران در نقاط مختلف دنیا ترک شغل کرده و مردم را تنها گذاشتند.

الازمنی ادامه داد: امروز نظام روانشناسی کشور باید در کنار پرستاران و کادر درمانی باشند زیرا می توانند نقش مهمی داشته باشند.

معاون اجرایی سازمان نظام پرستاری بیان نمود: پرستاران ما با کمترین تجهیزات با کرونا مقابله کردند و تقدیم شهید مدافع سلامت به جامعه هشت سال دفاع مقدس را یادآوری کردند؛ لذا ارائه خدمات اولیه مانند حمایت شغلی و روانی کمترین کاری است که می توان به پرستاران داد.

وی تاکید کرد: با توجه به بحران کرونا پرستاران بخش خصوصی ، دولتی و یا شرکتی به میدان آمدند و امروز شاهد هستیم که بسیاری پرستاری از نظر امنیت شغلی با مشکل رو به رو هستند؛ نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که مقابله با کرونا فرایند خوبی داشت و کشور امروز از نظر آمار بهبودیافتگان شرایط مناسبی دارد.

مدافعان سلامت امنیت شغلی می خواهند

با این حال به نظر می رسد با توجه به تشکیل مجلس یازدهم و حسن نظر کنندگان مجلس در خصوص رسیدگی به شرایط نابسامان اقتصادی، نظام سلامت کشور با همراهی مجلس و تهیه لوایح و طرح های مناسب در کنار توجه به دیگر اقشار کشور بستری فراهم کنند تا پرستاران، دیگر دغدغه فکری برای حقوق و امنیت شغلی نداشته باشد، زیرا به نظر می رسد ویروس کرونا تا مدتها تهدیدی برای سلامت کشور است و نیروی انسانی حفظ سلامت مردم و خاکریز اول این جبهه مقابله با کرونا همین پرستاران و مدافعان سلامت هستند.

4148

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

بانوی ایران: مجله خبری و ورزشی بانوان، مجله خانواده

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9599

به "خطری که پرستاران را تهدید می کند، مدافعان سلامت امنیت شغلی می خواهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطری که پرستاران را تهدید می کند، مدافعان سلامت امنیت شغلی می خواهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید