خطر بیخ گوش دریاچه ارومیه ، 2 پروژه احیای دریاچه متوقف شدند

به گزارش راه ساری، قرار بود 2 تصفیه خانه فاضلاب ارومیه و تبریز با هدف تامین بخشی از آب دریاچه ارومیه تا ابتدای سال 1398 به بهره برداری برسد اما حالا مسئول واحد برنامه ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه از توقف این 2 پروژه به علت عدم تخصیص بودجه خبر داده است.

خطر بیخ گوش دریاچه ارومیه ، 2 پروژه احیای دریاچه متوقف شدند

ایسنا نوشت: علی حاجی مرادی مسئول واحد برنامه ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه تیرماه امسال از کوشش دولت برای احداث تصفیه خانه تبریز و ارومیه خبر داده و گفته بود: بزرگ ترین تصفیه خانه شمال غرب کشور که تا به حال احداث شده، تصفیه خانه تبریز است که به تنهایی 125 میلیون مترمکعب آب به دریاچه ارومیه منتقل می نماید و سهم تصفیه خانه ارومیه از این کار 53 میلیون مترمکعب است.

حاجی مرادی همچنین گفته بود که یک تصفیه خانه در آذرماه امسال و دیگری اردیبهشت ماه سال آینده به بهره برداری برسد.

اما حالا با گذشت 3 ماه حاجی مرادی از توقف احداث این 2 تصفیه خانه به علت عدم تخصیص اعتبارات خبر داده است.

مسئول واحد برنامه ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه امروز 30 مهر ماه در این زمینه اظهار کرد: شرکت آب و فاضلاب کشور برای بهره برداری به موقع از تصفیه خانه تبریز احتیاجمند تامین اعتبار حداقل 70 میلیارد تومانی است. 9 میلیارد و 300 میلیون تومان آن در قانون بودجه سنواتی شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان شرقی دیده شده و 60 میلیارد و 700 میلیون تومان آن نیز در اعتبارات ماده 10 و 12 احیای دریاچه ارومیه پیش بینی شده است.

حاجی مرادی گفت: این در حالی است که تاکنون از مجموع این دو بودجه تنها یک میلیارد تومان به دستگاه های اجرایی مربوط پرداخت شده است.

وی درباره وضعیت تصفیه خانه ارومیه گفت: پیش بینی ما این بود که 34میلیارد و 200 میلیون تومان اعتبار برای افتتاح آن احتیاج است که 4 میلیارد و 200 میلیون تومان آن از محل بودجه سنواتی در اختیار شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان غربی قرار بگیرد و 30 میلیارد تومان از منابع اعتباری ماده 10 و 12 مدیریت بحران کشور تامین گردد اما تا این لحظه تنها 3.5 میلیارد تومان به شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان غربی برای این پروژه تخصیص داده شده است.

مسئول واحد برنامه ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه افزود: با توجه به عدم تخصیص بودجه لازم، هر دو پروژه از یک ماه گذشته تعطیل شده اند.

حاجی مرادی درباره رایزنی های صورت گرفته برای تامین بودجه احداث تصفیه خانه های تبریز و ارومیه گفت: وزارت نیرو به عنوان یکی از اعضای کارگروه نجات دریاچه ارومیه در حال اجرا وظایف خود در حوزه احداث تصفیه خانه های فاضلاب برای احیای این دریاچه است اما سازمان برنامه و بودجه کشور به عنوان یکی دیگر از اعضای این کارگروه، تامین بودجه این دو پروژه در حال سرانجام را با وجود گذشت 7 ماه از سال انجام نداده است .

* عکس: خبرنگاران - فروغ محمدزاده

واحدی: واحدی: وبسایت خبری، تفریحی و سرگرمی

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 6104

به "خطر بیخ گوش دریاچه ارومیه ، 2 پروژه احیای دریاچه متوقف شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر بیخ گوش دریاچه ارومیه ، 2 پروژه احیای دریاچه متوقف شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید