دارو های کورتون و کاهش آمار مرگ کرونا

به گزارش راه ساری، کورتیکواستروئید یک داروی ضدالتهاب است که با کم کردن شدت واکنش سیستم ایمنی بدن به ویروس سارس-کو-2 اثر می نماید. این ویروس است که موجب بیماری کووید-19 شده و در ریه افرادی که به شدت دچار این بیماری شده اند دیده شده است.

دارو های کورتون و کاهش آمار مرگ کرونا

بر اساس یک تحقیق بین المللی، استفاده از استروئید های ارزان (کورتون) در درمان بیمارن کووید-19 در بیمارستان ها، خطر مرگ را تا 20 درصد کاهش داده است. این تحقیق شامل هفت آزمایش بالینی بوده، که در آن از سه نوع متفاوت کورتیکواستروئید ضد التهاب استفاده شده، و با هماهنگی سازمان بهداشت جهانی انجام گرفته است.

به دنبال انتشار نتایج تحقیقات، سازمان بهداشت جهانی دستورالعمل جدیدی را منتشر کرد که در آن استفاده از کورتیکواستروئید به عنوان داروی استاندارد بیماران مبتلا به کووید-19 با شرایط وخیم تا بسیار وخیم توصیه شده است.

این تحقیق، که توسط مؤسسه ملی تحقیقات پزشکی در دانشگاه بریستول تجزیه و تحلیل شده، مرگ و میر بیماران در یک دوره 28 روزه پس از درمان را مورد مطالعه قرار داده است. با این تحقیق معلوم شد که درمان از طریق کورتیکواستروئید منتهی به کاهش خطر مرگ به اندازه 20 درصد می گردد.

محققان می گویند این میزان معادل زنده ماندن حدود 68 درصد بیماران بسیار بیمار پس از درمان با استروئید است، که در مقایسه با بیمارانی که بدون این دارو زنده مانده اند تقریبا 8 درصد بیشتر است.

جاناتان استرن، استاد واگیرشناسی و آمار پزشکی در دانشگاه بریستول، می گوید استروئید یک داروی ارزان و در دسترس است و مطالعات ما تأیید می نمایند که استفاده از آن در کاهش مرگ بیمارانی که کووید-19 شدید دارند مؤثر است.

وی اضافه کرد: نتایج تحقیق در تمام آزمایش ها یکسان بودند و نشان دادند که سن و جنسیت اهمیتی ندارند. پروفسور جاناتان ون دم، معاون مدیر ارشد پزشکی، گفت: نتایج تحقیقات اخیر شواهد بیشتری در اختیار ما می گذارد که نشان می دهند کورتیکواستروئید نقش مهمی در درمان بیماری شدید کووید-19 خواهد داشت.

در این مطالعه، هفت آزمایش بالینی روی 1703 بیمار شدید کرونا از 12 کشور مختلف بین ماه های فوریه و ژوئن صورت گرفت.بیماران به صورت تصادفی یکی از سه دارو یا مشابه آن را مصرف می کردند. پس از 28 روز، 33 درصد بیمارانی که با استروئید درمان می شدند از بین رفتند در حالی که درصد بیمارانی که با دارو های مشابه کشته شدند 41 درصد بود.

در این تحقیق، اثربخشی هیدروکورتیزول، متیل پردنیزولون و دکسامتازون مورد آنالیز نهاده شد. مورد آخر، استروئید ارزانی است که قبلا ثابت شده میزان مرگ را در بیماران احتیاجمند اکسیژن تا یک پنجم و در بیمارانی که به هوارسانی احتیاج دارند تا یک سوم کاهش می دهد.

محققان می گویند نرخ تلفات در تمام هفت آزمایش یکسان بود و دکسامتازون و هیدروکورتوزیل اثر مشابهی داشتند، اما از آنجا که تعداد بیمارانی که با متیل پردنیزولون آزمایش شدند بسیار کم بود، محققان نتوانستند اثربخشی آن را به دقت محاسبه نمایند.

این تحقیق نشان داد که استروئید برای بیمار مفید است و مهم نیست که دستگاه هوارسان به بیمار وصل شده باشد یا نه. 18 درصد بیمارانی که استروئید دریافت داشتند دچار عوارض جانبی شدند. این در حالی است که از میان بیمارانی که به شیوه معمول یا دارو های مشابه مورد درمان نهاده شدند، 23 درصد عوارض جانبی داشتند.

کورتیکواستروئید یک داروی ضدالتهاب است که با کم کردن شدت واکنش سیستم ایمنی بدن به ویروس سارس-کو-2 اثر می نماید. این ویروس است که موجب بیماری کووید-19 شده و در ریه افرادی که به شدت دچار این بیماری شده اند دیده شده است.

اگر چه شواهدی که از اثربخشی استروئید در درمان بیماران بیمارستانی حکایت دارند به طور پیوسته رو به افزایش هستند، سازمان بهداشت جهانی افراد را از استفاده از آن برای مداوای بیماری های خفیف برحذر داشته است. این سازمان اعلام نموده استفاده خودسرانه از هر دارویی برای کووید-19 منجر به کم شدن سریع منابع جهانی شده و بیمارانی را به خطر می اندازد که دارو برای نجات جان آن ها مؤثرتر است.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 10 آبان 1399 بروزرسانی: 10 آبان 1399 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 11707

به "دارو های کورتون و کاهش آمار مرگ کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دارو های کورتون و کاهش آمار مرگ کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید