در سفر رئیس بانک مرکزی به عراق چه گذشت؟

به گزارش راه ساری، به گزارش خبرنگاران، عبدالناصر همتی با انتشار پستی در صفحه شخصی خود گزارشی از دستاوردهای سفر به عراق ارائه داد.

در سفر رئیس بانک مرکزی به عراق چه گذشت؟

امروز توفیقی شد که دریک سفر هشت ساعته، به همراه هیئتی از بانک مرکزی، وزارت صمت، وزارت نیرو و شرکت گاز، به بغداد، با نخست وزیر، وزیر دارایی و رئیس بانک مرکزی عراق ملاقات و مذاکره کنیم

سال گذشته توافقنامه خوبی، درخصوص نحوه استفاده ازمنابع ناشی از صادرات گاز وبرق به عراق، امضا کردیم. لیکن بخاطر بعضی مسائل، تفاهم نامه بطور کامل عملیاتی نشده بود.

در مذاکرات امروز درخصوص نحوه اجرای تفاهم نامه و استفاده از منابع بانک مرکزی برای خرید کالاهای اساسی و دارو به نتایج خوبی رسیدیم که انشاالله از هفته آینده مراحل عملیاتی آن آغاز خواهد شد.

ارزش صادرات گاز و برق ایران به عراق سالیانه، چندین میلیارد دلار است. بعلاوه، میلیاردها دلار از منابع بانک مرکزی نیز در این کشور است که درمورد نحوه استفاده از آن براساس تفاهمنامه سال گذشته به توافق رسیدیم.

جناب آقای کاظمی نخست وزیر عراق ضمن تأکید بر همکاری کشور عراق در رفع مشکل پرداخت به ایران بابت برق و گاز، توضیح داد: با مسئولان مربوطه در این امر، جلساتی داشته ام و در جریان مسائل هستم، از آنها خواسته ام که برای رفع کردن این قبیل مسائل همکاری لازم را داشته باشند و پیام ما برای دوستان مان در تهران این است که کشور عراق در این جهت گام برمی دارد. ایشان یادآور شد: در مورد حل مسائل انتقال پول به شیوه تأمین مواد غذایی و کالاهای اساسی با شما هم توافق کامل داریم و همکاری لازم را به عمل می آوریم. علاوه براین تجار عراقی نیز علاقمند به همکاری هستند و شخصاً دستور داده ام مسائل مرتبط با پرداخت ایران حل گردد.

اراده نخست وزیر محترم وسایر مسئولین عراق، بر گسترش همکاری ها و مراودات تجاری و اقتصادی بین دو کشور، نوید افزایش مبادلات دو کشور را می دهد.

جا دارد از کوشش های سازندهٔ سفیر محترم کشورمان در عراق قدردانی کنم.

منبع: مهر

بالی: سفر به جزیره ای شگفت انگیز در اندونزی

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 11 شهریور 1400 بروزرسانی: 11 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9950

به "در سفر رئیس بانک مرکزی به عراق چه گذشت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در سفر رئیس بانک مرکزی به عراق چه گذشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید