دعوا بر سر بازبینی شدن یا نشدن قاتل و وحشی در سال 98

به گزارش راه ساری، تهران (پانا) - بعد از اینکه همایون اسعدیان به عنوان یکی از اعضای هیئت انتخاب دوره سی و هشتم جشنواره فجر اعلام می نماید که فیلم قاتل و وحشی به کارگردانی حمید نعمت الله به دستور دبیر وقت جشنواره بازبینی نشده است، روابط عمومی چهلمین جشنواره فیلم فجر با انتشار اسامی و امضاها به این خبر واکنش نشان می دهد اما ماجرا به همین جا ختم نمی گردد. همایون اسعدیان با تأکید بر اظهارات پیشین خود از وزارت ارشاد می خواهد تا زودتر تکلیف فیلم قاتل و وحشی را روشن کند.

دعوا بر سر بازبینی شدن یا نشدن قاتل و وحشی در سال 98

مدتی قبل همایون اسعدیان در گفت وگو با ایسنا عنوان نموده بود: هیچ برگه یا نوشته ای برای ارزیابی درباره فیلم قاتل و وحشی امضا نشده است زیرا به دستور دبیر جشنواره هیچگونه آنالیز درباره فیلم قاتل و وحشی صورت نگرفت و اگر بازبینی شده بود ما حتماً مثل بقیه فیلم ها باید به آن نمره می دادیم. هیچ سند مکتوبی مبنی بر ارزیابی و نمره دهی به فیلم قاتل و وحشی با نام و امضای اعضای هیئت انتخاب دوره سی و هشتم فیلم فجر وجود خارجی ندارد.

بلافاصله مرکز اطلاع رسانی روابط عمومی جشنواره فیلم فجر چهلم صورتجلسه بازبینی فیلم قاتل و وحشی که به امضای محمد احسانی، محمود اربابی، همایون اسعدیان، یلدا جبلی، رضا درستکار، سید محمود رضوی و حسین کرمی که همگی از اعضای 7 عضو هیئت انتخاب دوره سی و هشتم جشنواره هستند را منتشر می نماید.

بر اساس اسناد دبیرخانه جشنواره فیلم فجر، در سال 1398 نسخه ای از فیلم قاتل و وحشی به مدت 156 دقیقه به دبیرخانه جشنواره ارائه شده که در سه دقیقه سرانجامی این نسخه، کارگردان رو به دوربین، نماهای سرانجامی فیلم را شرح می دهد. تمامی اعضای هیئت انتخاب سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر، این نسخه را مورد بازبینی قرار داده و صورتجلسه بازبینی را امضا نموده اند.

بر اساس اطلاعات دبیرخانه جشنواره فجر، سال 1398 فیلم قاتل و وحشی به طور کامل بازبینی شد؛ اما به خاطر مشکلاتی که در مالکیت داشت، با تصمیم دبیر وقت جشنواره کنار گذاشته شد. این فیلم در سال 1399 نیز برای شرکت در جشنواره فجر ثبت نام نموده بود که به علت صادر نشدن پروانه نمایش فیلم با این درخواست موافقت نشد.

بعد از انتشار این سند همایون اسعدیان عضو هیئت انتخاب سی و هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر در شرح صورتجلسه منتشرشده از بازبینی فیلم های دو سال قبل جشنواره، با اشاره به اینکه پس از تماشا هر فیلم چنین فرمی صرفاً به عنوان دیده شدن آثار امضا می شد اعلام کرد: حال که آقایان اینقدر روی لغت بازبینی و آییننامه تکیه می نمایند باید بگویم تا جایی که من میدانم و در طول این سالهای جشنواره هم شاهد بودیم بازبینی یک فرآیند است و در آییننامه به دو واژه بازبینی و ارزیابی تقسیم نشده است. وقتی می گوییم بازبینی، مراد تماشا و ارزیابی است. این فرآیند باید کامل طی گردد تا بگوییم یک فیلم بازبینی شده است. درنتیجه صِرف تماشا، به معنی بازبینی نیست و این بازی با کلمات است که دوستان انجام می دهند.

وی با اشاره به اینکه آنچه ما در آن دوره دیدیم نسخه کاملی از فیلم نبود و حتی سکانس فینال وجود نداشت، ادامه داد: این که گفتم فیلم را ارزیابی نکردیم و سند مکتوب درباره آن وجود ندارد همچنان به قوت خود باقی است و الان مسئله این است که مسئولان جشنواره چه کشف و شهودی کردند که با انتشار امضای ما که این فیلم را دیده ایم، (و خودم هم آن را اعلام نموده بودم) به خیال خود دست به روشنگری و افشاگری زده اند و حرف های مرا مردود اعلام کردند؟ ای کاش دقت بیشتری داشتند و گفت وگو را با دقت بیشتری می خواندند. امیدوارم این بی دقتی و این مدل برخوردِ روشنگرانه را در طول جشنواره نداشته باشند.

همایون اسعدیان در سرانجام گفت: بهتر است مسئولان جشنواره به جای آنکه بحث آیین نامه و قوانین جشنواره را پیش بکشند که هر سال هم بنا به مصلحت هایی می توانند آن را تغییر دهند، از مسئولان وزارت ارشاد بخواهند خیلی صریح تکلیف فیلم قاتل و وحشی را روشن نمایند، کاری که دولت قبل آن را انجام داد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 8 بهمن 1400 بروزرسانی: 8 بهمن 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 14463

به "دعوا بر سر بازبینی شدن یا نشدن قاتل و وحشی در سال 98" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دعوا بر سر بازبینی شدن یا نشدن قاتل و وحشی در سال 98"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید