ذخایر نفت ایران به بیش از 160 میلیارد بشکه رسیده است

به گزارش راه ساری، به گزارش خبرنگاران به نقل از شبکه خبر، بیژن زنگنه در برنامه تیتر امشب با اشاره به دستاوردهای کشورمان در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی گفت: از سال 1289 که نفت در کشور کشف شد ایران یک بازیگر معین کننده در نفت دنیا بوده است.

ذخایر نفت ایران به بیش از 160 میلیارد بشکه رسیده است

وی با بیان اینکه در دوران بعد از انقلاب ما در دو بخش گاز و پتروشیمی علاوه بر نفت درخشان بوده ایم، اضافه کرد: بعد از انقلاب به دلایلی فراوری نفت در ایران محدود شد که این محدودیت را خود ایران اعمال کرد البته الان به دنبال محدودیت نیستیم.

زنگنه گفت: در حالی که ذخایر نفتی کشف شده ما در پیروزی انقلاب حدود 88 میلیارد بشکه نفت بود اما امروز با توجه به برداشت 50 میلیارد بشکه برداشت نفت، ذخایر ما بیش از 160 میلیارد بشکه است.

او اضافه کرد: در زمینه گاز میزان ذخایر گازی قابل استحصال ما از 9 هزار میلیارد مترمکعب در زمان انقلاب، به بیش از 33 تریلیون متر مکعب افزایش یافته است. همچنین فراوری میعانات از 30 هزار بشکه به بیش از 800 هزار بشکه در روز رسیده است.

پوشش گازرسانی از کمتر از یک درصد به 92 درصد رسیده است

ین عضو کابینه دولت دوازدهم با تاکید بر اینکه صنعت گاز بعد از انقلاب به دنیا آمد گفت: با توجه به اینکه ظرفیت پالایشگاه های گازی کشور در اوایل انقلاب 36 میلیون متر مکعب بود امروز با افزایش نزدیک به 30 برابری، به هزار و 60 میلیون مترمکعب افزایش یافته است.

وزیر نفت همچنین درباره میزان پیشرفت ایران در طرح های توسعه پارس جنوبی گفت: فراوری کشور در پارس جنوبی به بیش از 610 میلیون متر مکعب در روز رسیده است همچنین میزان انشعابات از 52 هزار انشعاب به 11.5 میلیون انشعاب رسیده است. پوشش گاز رسانی کشور نیز در اول انقلاب به یک درصد هم نمی رسید، امروز 92 درصد جمعیت کشور از گاز بهره مند هستند که نزدیک 100 درصد جمعیت شهری و 77 درصد جمعیت روستایی را شامل می گردد، این یکی از دستاوردهای بزرگ انقلاب در زمینه گازرسانی است.

زنگنه در ادامه گفت: در زمان انقلاب پتروشیمی بندر امام یا ایران- ژاپن سابق را داشتیم که در زمان جنگ نابود شد و واحد کوچکی در آبادان بود که پی وی سی فراوری می کرد؛ اکنون ظرفیت پتروشیمی نزدیک به 30 میلیون تن است که ظرفیت بالایی در منطقه را به خود اختصاص می دهد.

12 میلیون تن ظرفیت جدید پتروشیمی تا سال آینده وارد مدار می گردد

وی با بیان اینکه توسعه صنعت پتروشیمی در سالهای آینده نیز در دست اقدام است گفت: فقط تا آخر سال 98 حدود 12 میلیون تن ظرفیت جدید پتروشیمی وارد مدار خواهد شد. در حوزه بنزین نیز تولد کشور از 14 میلیون لیتر با ورود ستاره خلیج فارس به مدار به 105 ملیون لیتر در روز رسیده است که نشان دهنده حرکت بزرگ و قدرت توانمندی ایران در ساخت و اجرای پروژه ها است.

زنگنه درباره پارس جنوبی به عنوان مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی گفت: فراوری روزانه ما از قطر پیشی گرفته است و در روزهای آینده 4 فاز متعارف افتتاح خواهد شد و با افتتاح فاز 14 در سال آینده نیز افتتاح فازها در دریا به انتها خواهد رسید.

وی اضافه کرد: عسلویه به عنوان بی نظیرترین سرمایه گذاری صنعتی انقلاب اسلامی، دستاورد نیروهای جوان ما در صنعت نفت و عظمت انقلاب اسلامی است که در طول 20 سال به نتیجه رسیده است.

زنگنه با بیان اینکه با ستاره خلیج فارس فراوری بنزین ما از 105 میلیون بشکه بنزین عبور خواهد شد و اسفند با حضور رئیس جمهور فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس افتتاح خواهد شد، گفت: پالایشگاه ها باید هم از کمیت فراوری محصولات سبک بهسازی شوند و هم از نظر کیفیت به مرحله ای برسند که با محصولات جهانی برابری داشته باشیم.

او ادامه داد: سالهاست که طراحی در پالایشگاه ها و نیروگاه ها توسط ایرانی ها انجام می گردد که البته دانشگاه ها در زمینه فراوری دانش فنی با مراکز پژوهشی تعامل داشته باشند تا این مشارکت و همکاری با صنعت یاری نمایند تا صاحب تکنولوژی شویم.

وی گفت: مرکز عملیات نفتی ما در اوایل انقلاب در لندن بود و ما فقط بهره بردار بودیم اما اکنون بعد از انقلاب دانشکده نفت در صنعت بالادستی ایجاد شده که روز به روز به اتکای نیروهای پرورش یافته در داخل صنعت نفت به پیشرفت های قابل توجهی رسیده است.

وزیر نفت در انتها گفت: در میادین مشترک و در میدان های غرب کارون کارهای بزرگی صورت گرفته و در انتها سال 97 به فراوری بیش از 1000 میلیون مترمکعب گاز غنی در کشور خواهیم رسید که رکورد تاریخی و معین نماینده خواهد بود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 خرداد 1398 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 1303

به "ذخایر نفت ایران به بیش از 160 میلیارد بشکه رسیده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ذخایر نفت ایران به بیش از 160 میلیارد بشکه رسیده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید