راه چاره حفظ بازار کالاهای صادراتی

به گزارش راه ساری، سرپرست سازمان توسعه تجارت معتقد است برای آنکه بازار کالاهای صادراتی ایران حفظ گردد، ورود به عرصه هایی همچون خرید برندهای خارجی که از کالاهای ایرانی استفاده می نمایند، راهکاری مهم و قابل تامل است.

راه چاره حفظ بازار کالاهای صادراتی

محمدرضا مودودی در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: ایران در صادرات بعضی کالاها از مزیت نسبی و منابع قابل توجهی برخوردار است. برای مثال ما در عرصه نفت و گاز و کالاهای حاصل از آنها همچون صنعت پتروشیمی، یک مزیت مهم و قابل اتکا داریم. از سوی دیگر برآیندی که از مشتریان پتروشیمی ایران به دست می آید، مثبت است و این نشان دهنده محبوبیت کالاهای ما در این بخش است.

وی با بیان اینکه برای تضمین شدن بازار کالاهای مزیت دار باید شیوه های تجاری مختلف اجرایی گردد، گفت: برای توسعه صادرات پتروشیمی از یک سو باید زنجیره فراوری کالایی گسترش پیدا کند که این مسئله در سیاست های صنعتی کلان کشور تعریف می گردد و از سوی دیگر باید سیاست های تجاری به سمت افزایش نفوذ کالاهای ایرانی حرکت کند.

سرپرست سازمان توسعه تجارت در شرح این رویکرد گفت: امروز بسیاری از کشورهای دنیا برای آنکه صادرات خود را تضمین نمایند، به سراغ خرید برندها و کارخانه هایی می روند که اصلی ترین مشتری محصولاتشان هستند. با این اتفاق راهنمایی کارخانه ای که مشتری صادراتی آن کشور است، در اختیار خودشان قرار می گیرد و صادرات تضمین خواهد شد. ما اگر بتوانیم تنها در حوزه پتروشیمی و با مشتریان منطقه ای چنین سیاستی را به پیش ببریم، قطعا یک برد مالی مهم خواهیم داشت.

مودودی با بیان اینکه سیاست های مالی داخلی نمی تواند بدون توجه به شرایط منطقه ای و دنیای اتخاذ گردد، شرح داد: حفظ کیفیت و ارائه محصولاتی که احتیاج روز بازار است، موضوعی مهم است که در حفظ بازارهای صادراتی بیشترین اهمیت را دارد. جدای از آن اتفاقاتی که داخل کشور صادرنماینده می افتد نیز بر بازار صادراتی تاثیر مستقیم می گذارد. هرچه ثبات مالی و قیمتی حفظ گردد، میزان اعتماد مصرف نماینده به کالاهای صادراتی افزایش خواهد یافت.

وی گفت: بسیاری از کشورهای دنیا برای حفظ توان صادراتی خود بر وابستگی های متقابل تاکید می نمایند. اینکه کشوری برای بلندمدت روی محصولات ما حساب کند و در ازای آن بخشی از احتیاجهای وارداتی ما را نیز تضمین کند، قطعا اتفاقی مثبت در راستا توسعه صادرات غیرنفتی خواهد بود.

huseynvahedi.ir: واحدی: وبسایت خبری، تفریحی و سرگرمی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 بهمن 1401 بروزرسانی: 6 بهمن 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 3850

به "راه چاره حفظ بازار کالاهای صادراتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه چاره حفظ بازار کالاهای صادراتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید