ریابکوف: پیشنهاد روسیه برای تمدید فوری پیمان استارت 3 همچنان معتبر است

به گزارش راه ساری، معاون وزیر خارجه روسیه ضمن شرح درباره امکان ملاقات لاوروف و پامپئو در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: مسکو در بالاترین سطح آمادگی خود برای تمدید فوری و بدون پیش شرط پیمان استارت 3 را تأیید نموده و این پیشنهاد هنوز معتبر است.

ریابکوف: پیشنهاد روسیه برای تمدید فوری پیمان استارت 3 همچنان معتبر است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری نووستی، سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت که کار مشخصی برای فراهم سازی امکان ملاقات دوجانبه بین سرگئی لاوروف و مایک پامپئو وزرای خارجه روسیه و ایالات متحده در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ انجام نشده است، ولی همواره تماس های دوجانبه در چنین رویدادهای بین المللی امکان پذیر است.

ریابکوف شب گذشته در پاسخ به سؤال خبرنگاران گفت: در حال حاضر چنین ملاقاتی برنامه ریزی نشده است، البته مثل همواره وقتی رؤسای وزارت امور خارجه دو کشور در یک رویداد بین المللی شرکت دارند، چنین تماس هایی امکان پذیر است، ولی فعلاً کار مشخصی در این باره انجام نداده ایم.

معاون وزیر خارجه همچنین یادآور شد که روسیه در اواخر سال 2019، یک نامه دیپلماتیک با پیشنهاد تمدید فوری پیمان مربوط به ادامه کاهش و محدود کردن سلاح های تهاجمی راهبردی (استارت 3) بدون پیش شرط به ایالات متحده تحویل داد. به گفته وی، مسکو در بالاترین سطح آمادگی خود برای تمدید فوری این توافقنامه را تأیید نموده و این موضع گیری همچنان معتبر و به قوت خویش باقی است.

سرگئی ریابکوف در عین حال تأکید کرد که روسیه مسئله تمدید پیمان استارت 3 را با هیچ یک از برنامه های تسلیحاتی ایالات متحده مرتبط نمی نماید.

چند روز قبل، میخائیل اولیانوف نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در وین هشدار داد که مسکو و واشنگتن دیگر فرصت تمدید پیمان کاهش تسلیحات تهاجمی راهبری بر اساس اصل دوجانبه را از دست داده اند.

روسیه و آمریکا درباره شرایط ماهواره ها در مدار زمین همواره با یکدیگر در تماسند

ریابکوف در پاسخ به سؤال دیگری در این باره که آیا ایالات متحده واقعاً به وسیله کانال های دیپلماتیک با روسیه درباره نزدیک بودن ماهواره های دو کشور در مدار زمین تماس گرفته است، شرح داد: با توجه به مانور اشیای مختلف در فضا، این روشی است که بسیاری از کشورها از آن استفاده می نمایند. مکانیزم تخصصی مناسبی در این زمینه وجود دارد و ما هرگز گفت وگو با آمریکایی ها در این باره را متوقف ننموده بودیم.

معاون وزیر امور خارجه افزود: ما واقعاً از طرف واشنگتن سیگنال های مناسب دریافت کردیم و بعد از آنکه داخل کشور در قالب های مرتبط روی این علائم کار کردیم، به آنها پاسخ خواهیم داد.

وی در عین حال تأکید کرد: روسیه مدت هاست که ابتکارعمل انعقاد پیمانی بین المللی درباره غیرقابل قبول بودن استقرار تسلیحات نظامی در فضا را پیشنهاد نموده است، این در حالی است که طرف آمریکایی کوشش می کند با وارد کردن اتهامات مختلف علیه مسکو، بهانه ای برای اقدامات متقابل علیه فعالیت های فضایی ما پیدا کند.

کنفرانس امنیتی مونیخ از تاریخ 14 الی 16 فوریه (25 الی 27 بهمن ماه) برگزار می گردد. به طور مرسوم، شرکت نمایندگان فقط به نشست های برنامه ریزی شده برای این کنفرانس محدود نمی شوند و از این همایش به عنوان بستری برای تماس های دوجانبه و چندجانبه استفاده می نمایند. سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه، ریاست هیئت نمایندگی روسیه در کنفرانس امسال مونیخ را به عهده دارد.

لازم به یادآوری است که مباحث مشخص شده برای کنفرانس امنیتی مونیخ سال 2019، فروپاشی پیمان نابودی موشک های برد متوسط و کوتاه تر ، شکاف بین مسکو و غرب و لزوم تقویت دفاع مشترک اروپایی بود.

+

kalarena.com: مقایسه و نقد کالاهای دیجیتالی

namasho.com: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 7875

به "ریابکوف: پیشنهاد روسیه برای تمدید فوری پیمان استارت 3 همچنان معتبر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریابکوف: پیشنهاد روسیه برای تمدید فوری پیمان استارت 3 همچنان معتبر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید