سرنوشت آسمان چه می گردد؛ تخریب یا استحکام ، تخلفات گسترده در هتلی که بر ارگ کریمخانی سایه انداخت ، فیلم اظهاراتی مهم پیش از حریق

به گزارش راه ساری، تخریب یکی از گزینه های روی میز هتل متخلف آسمان شیراز است که دو روز پیش دچار آتش سوزی گسترده ای شد که با کوشش بی وقفه آتش نشانان اطفا شد.

سرنوشت آسمان چه می گردد؛ تخریب یا استحکام ، تخلفات گسترده در هتلی که بر ارگ کریمخانی سایه انداخت ، فیلم اظهاراتی مهم پیش از حریق

خبرنگاران: هتل آسمان شیراز حالا مصداق ضرب المثل خشت اول چون نهد معمار کج است. هتلی که روزی با زور و قلدری به منظر ارگ کریمخانی سایه انداخت، حالا در دو راهی تخریب یا استحکام بخشی واقع شده است. پس از آتش سوزی شدیدی که که طبقات زیر زمین این هتل در حال ساخت را سوزاند، کارشناسان از آسیب دیدن سازه این هتل خبر می دهند و یکی از گزینه های روی میز برای ادامه کار این هتل، تخریب و بازسازی است. اگر آسیب آتش به قدری باشد که کارشناسان حکم به تخریب این بنای در حال ساخت را بدهند، در تاریخ نوشته خواهد شد که کاری که سال هاست مقامات شهر شیراز نتوانستند انجام دهند را آتش کرد و انتقام ارگ کریمخانی را از این سازه غیرقانونی گرفت.

ستون های آسمان پوشش ضد آتش نداشت ؛ در آسمان تخلفات بسیاری اتفاق افتاده است

وهاب زنگنه مشاور کمیسیون معماری شورای شهر شیراز پس از نخستین بازدید بعد از فرو نشستن آتش هتل آسمان به ایرنا گفته است که این بازدید با حضور کارشناسان اتفاق افتاده است؛ اما به دلیل دود و غبار بسیاری که در محیط وجود داشت، امکان انجام آزمایش های دقیق فراهم نبود.

او همچنین درباره وضعیت این بنا گفت: شواهد نشان می دهد سازه در بسیاری نقاط دچار مشکلاتی شده است؛ به ویژه در تیرچه های سقف و در بسیاری قسمت ها نیز بتن به دلیل حرارت بسیار زیاد پخته شده و همه اینها ثابت می نماید ساختمان در طبقه منفی دو فشار بسیار زیادی را تحمل نموده است. پوشش ضدآتش در ستون ها و روی تیرهای هتل آسمان اعمال نشده است.

این مدرس دانشگاه درباره امکان بازسازی بنا نیز گفت: در بازدید اولیه به نظر می رسد امکان بازسازی بنا وجود دارد؛ اما اینکه از لحاظ هزینه ای به صرفه باشد یا خیر موضوعی است که نمی توان هم اکنون آن را معین کرد.

او در این میان پرسش هایی نیز عنوان کرد، مثلاً اینکه چرا در چنین ساختمانی نظارت درستی صورت نگرفته است.

زنگنه ادامه داد: در این ساختمان که هنوز عناصر فلزی پوشش لازم را ندارند، اجازه ادامه مراحل ساخت صادر شده است در حالیکه این مسئله جزء اصول نظارتی است. اگر اسکلت بنایی فلزی باشد، باید قطعاً کاور ضد آتش در ستون ها و روی تیرها قرار گیرد اما چنین چیزی در این ساختمان اصلاً اعمال نشده است. از نخستین روزی که مجوز ساخت هتل آسمان صادر شد، تخلفات بسیاری در آن رخ داد، تخلفاتی که همه درباره اش می دانند اما به آن ها رسیدگی نشد.

وی اضافه کرد: در چند روز آینده طی بازدیدهای دیگر گزارش هایی موثق تر از وضعیت سازه به دست خواهیم آورد. آزمایش بتن انجام خواهد شد و نتیجه نهایی درباره سرنوشت ساختمان اعلام خواهد شد؛ اما آنچه تعیین است این است که بسیار بعید به نظر می رسد که هتل تخریب گردد؛ چون تخریب این ساختمان، خود پروژه ای بسیار بزرگ است. با این تفاسیر احتمال ریزش ساختمان بسیار کم است چراکه آسیب طبقات منفی 3 و منفی 4 به دلیل اقدامات بسیار مطلوب آتشنشانان و مهندسی بسیار خوبی که در این زمینه صورت گرفت، بسیار کم بوده است. گرداگرد بخش زیرزمین هتل یک دیوار برشی وجود دارد که مانند جعبه عمل نموده است؛ یعنی آتش در این قسمت مانده و در همین قسمت هم مهار شده است؛ بنابراین احتمال ریزش بسیار کاهش یافته است.

کارشناسان دیگری نیز درباره وضعیت بنای هتل آسمان و آسیب به سازه آن نظر داده اند، حالا شیرازی ها منتظرند ببیند، آتش آسمان را به زمین می رساند یا نه.

ویدیو نظر عضو شورای شهر شیراز درباره تخلفات این هتل پیش از آتش سوزی را ببینید:

سازمان آتش نشانی اعلام نموده است: حادثه آتش سوزی هتل پرحاشیه آسمان به دلیل اشتباه مدیریت و پیمانکار این هتل و انبار بیش از 2 هزار تشک فنری در طبقه منفی 2 در کنار مواد قابل اشتعال مانند گازوئیل، تینر و کپسول گاز اتفاق افتاده است

منبع: چمدان
انتشار: 25 شهریور 1398 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 4465

به "سرنوشت آسمان چه می گردد؛ تخریب یا استحکام ، تخلفات گسترده در هتلی که بر ارگ کریمخانی سایه انداخت ، فیلم اظهاراتی مهم پیش از حریق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرنوشت آسمان چه می گردد؛ تخریب یا استحکام ، تخلفات گسترده در هتلی که بر ارگ کریمخانی سایه انداخت ، فیلم اظهاراتی مهم پیش از حریق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید