سودان بار دیگر از مصر به شورای امنیت شکایت کرد

به گزارش راه ساری، دولت سودان بار دیگر از مصر به دلیل منطقه مورد مناقشه با این کشور معروف به مثلث حلایب، به شورای امنیت سازمان ملل شکایت کرد.

سودان بار دیگر از مصر به شورای امنیت شکایت کرد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، منابع سودانی گزارش دادند که دولت این کشور رسما از شورای امنیت خواسته است تا پرونده منازعه این کشور با مصر بر سر مثلث حلایب را در دستور کار سال جاری این شورا قرار دهد.

طبق گزارش وبگاه أخبار سودان، تاریخ این شکوائیه به سال 1958 زمانی که دو کشور به رویارویی نظامی در مثلث حلایب نزدیک شده بودند، بازمی گردد و خارطوم ارتش مصر را به تلاش برای اشغال این منطقه متهم کرده بود.

اگرچه شکایت سودان از مصر به شورای امنیت یک اقدام روتینی است اما از زمان سرنگونی رژیم عمر البشیر در سال گذشته میلادی، این نخستین بار است که سودان علیه مصر در شورای امنیت اقدام می کند.

بر اساس این گزارش، مصر در دهه نود مثلث حلایب را پس از درگیری های مسلحانه که به کشته شدن شماری از نظامیان سودان منجر شد، تحت سیطره خود درآورده است.

مصر همچنان با درخواست سودان برای مراجعه به دادگاه بین المللی در خصوص تعیین سرنوشت مثلث حلایب مخالفت کرده و اصرار دارد که این منطقه متعلق به مصر است.

پیشتر عبدالفتاح البرهان رئیس شورای حاکمیتی سودان تأکید کرده بود که مثلث حلایب متعلق به سودان است و خارطوم امیدوار است که به سازش درباره این پرونده دست یابد.

مثلث مرزی حلایب ، شلاتین و ابورمادی از زمان استقلال سودان در سال 1956 همچنان منطقه ای مورد مناقشه بین مصر و سودان است و خارطوم، مصر را به اشغال این منطقه متهم کرده و تا کنون چندین بار نیز به سازمان ملل شکایت کرده است.

م

abuzariyon.ir: مجله خبری و تحلیلی

animal-photo.ir: آشنایی با هنر عکاسی و تصویربرداری

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 7590

به "سودان بار دیگر از مصر به شورای امنیت شکایت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سودان بار دیگر از مصر به شورای امنیت شکایت کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید