شیب آرام افزایشی کرونا در کشور ، خطر بروز پیک پنجم از اواخر تیر

به گزارش راه ساری، دبیر کمیته علمی کشوری کووید19 با اشاره به اینکه فرایند بیماری در کشور با شیبی آرام در حال افزایش است، گفت: چند شهر از نواحی جنوبی کشور در حال افزایش موارد بیماری هستند و این فرایند به حالت شاخه ای از جنوب کشور به سمت بالا در حرکت است؛ اگر فرایند به همین صورت باشد ممکن است در اواخر تیرماه بروز پیک پنجم را هم داشته باشیم.

شیب آرام افزایشی کرونا در کشور ، خطر بروز پیک پنجم از اواخر تیر

دکتر عاطفه عابدینی در گفت وگو با خبرنگاران، درباره شرایط بیماری کرونا در کشور، گفت: از اوایل خرداد شروع کاهش بستری ها را در بسیاری از استان ها شاهد بودیم و خیلی از شهرها از شرایط قرمز خارج شدند و تعداد مبتلایان بیماری کاهش یافت اما همواره هشدار می دادیم که چند شهر از نواحی جنوبی کشور در حال افزایش هستند و مدام این هشدار را می دادیم و در بازدیدهای میدانی هم شاهد افزایش موارد سرپایی و بستری بودیم. متاسفانه این فرایند به حالت شاخه ای از جنوب کشور به سمت بالا در حرکت است و از استان هرمزگان، بوشهر و سیستان و بلوچستان در حرکت به سمت جنوب کرمان، یزد و... است.

افزایش تدریجی بیماران سرپایی در تهران

خطر بروز پیک پنجم از اواخر تیرماه

وی اضافه کرد: باید اقداماتی برای محدودیت حرکت از استان های نام برده داشته باشیم که البته کاری سخت و مستلزم تصمیمات کشوری است. از طرفی در شهر تهران هم با شیبی خیلی آرام شاهد افزایش موارد سرپایی بیماری هستیم. نوع جهش ویروس از پیک چهارم فرق دارد. در پیک چهارم بالای 80 درصد موارد از نوع انگلیسی بودند و اکنون بیشتر موتاسیون ها نوع هندی ویروس است و اگر منوال به همین فرایند باشد ممکن است در اواخر تیرماه بروز پیک پنجم را هم داشته باشیم، ولی امیدواریم با همکاری مردم در رعایت نکات بهداشتی چنین نگردد.

تسریع در شناسایی موارد مثبت کرونا

دبیر کمیته علمی کشوری کووید19، درباره علت کاهش سرعت انتقال بیماری از نواحی جنوبی به قسمت میانی و شمالی کشور نسبت به پیک قبلی، اظهار کرد: در پیک چهارم در استان خوزستان به یکباره شاهد افزایش موارد بیماری بودیم. در واقع به علت تعطیلات نوروز و موج سفرها شاهد افزایش آتش فشانی پیک چهارم بودیم و خوشبختانه در پیک پنجم این موضوع را نداریم. از طرفی سرعت روش های بیماریابی ما افزایش یافته است و بیماران را زودتر شناسایی می کنیم. این موضوعات در کنار افزایش آگاهی مردم برای مراجعه سریع تر به پزشک و رعایت پروتکل ها سبب شده تا آمار مرگ و میر کاهش یابد، اما این موضوع به معنای کنترل بیماری نیست. اکنون در استانی مانند سیستان و بلوچستان که پیش از این موارد سرپایی کمی داشته است، موارد سرپایی و بستری خیلی افزایش یافته است.

علایم کرونای هندی

وی اضافه کرد: مبتلایان به نوع هندی چندان علائم خاص و جدایی از نوع ووهان ندارد، اما نوع هندی و انگلیسی سرعت پیشرفت بیشتری دارند و می توانند ظرف چند روز درگیری ریه و نارسایی تنفسی بدهند؛ برای همین شروع سریع تر درمان از اولویت های ما است. اندازه سرایت جهش انگلیسی و هندی از فردی به فرد دیگر بیشتر است؛ زیرا بار ویروس سنگین تر است و درگیری خانوادگی و خوشه ای در این افراد خیلی بیشتر است ولی نمی توان گفت مرگ و میر را هم افزایش داده است؛ زیرا هم تعداد تخت های بستری و هم داروهای بیشتری در دسترس است.

عابدینی درباره شرایط ابتلا به جهش آفریقای جنوبی در کشور هم بیان نمود: برای اینکه نوع ابتلا تعیین گردد انتظار داریم ویروس به شکل کامل رمزگشایی گردد تا ببینیم از چه نوعی است و البته این این امکان نیست که همه موارد مشکوک را از نظر نوع جهش آنالیز نمایند؛ اما چند موردی که آنالیز شد تعیین کرد که نوع آفریقای جنوبی هم گزارش شده است.

تمایل جهش های کرونا به گروه های سنی جوان تر

تمهیدات بهداشتی برای برگزاری کنکور

وی درباره راه های مدیریت شرایط برای برگزاری ایمن کنکور سراسری، توضیح داد: سال قبل هم کنکور برگزار گردید. در این مورد چون از قبل برنامه ریزی و تمهیدات صورت می گیرد شاید حتی از خیلی از اتفاقات دیگر حساب شده تر باشد. از طرفی گروه سنی داوطلبان کنکور 18 سال به بالا است و هم رعایت ها در این گروه بیشتر است اما چون تمایل موتاسیون ها برای درگیری گروه های سنی جوان بیشتر است باید رعایت هایمان نسبت به سال قبل افزایش یابد ولی چندان اتفاقات بدی را متصور نیستیم چون تمهیدات بهداشتی به خوبی صورت خواهد گرفت .

هنوز واکسن قطعی برای بچه ها در جهان وجود ندارد

عابدینی درخصوص حدس هایی که از بازگشایی مدارس از مهرماه می گردد و راهکارهای جلوگیری از ابتلا در بچه ها هم تاکید نمود: واکسن هایی که در کل جهان برای بچه ها سنین مدرسه در نظر گرفته شده است، زیاد نیست. یک واکسن چینی برای سنین بالای سه سال در حال آنالیز است و یا واکسن فایزر اجازه گرفته تا برای سنین بالای 12 سال تزریق گردد و هنوز واکسن قطعی برای بچه ها نداریم و برای دانش آموزان باید تصمیم ملی گرفته گردد. اثر واکسیناسیون وقتی مشهود می گردد که حداقل 70 درصد جمعیت یک کشور واکسینه شوند و اگر هرچه بیشتر سطح امنیت جامعه را افزایش دهیم گردش ویروس را کنترل کردیم و در آن صورت شاید دیگر لازم به واکسیناسیون قشر خاصی مثل دانش آموزان نباشد.

وی در انتها اضافه کرد: هیچ وقت نمی توان گفت کرونا را کاملا تمام کردیم و دیگر وجود ندارد دقیقا مانند اینکه نمی توانیم درباره آنفلوآنزا چنین صحبتی کنیم. وقتی می توان عوارض بیماری را کاهش داد و بر کنترل آن پیروز بود که هم واکسیناسیون کامل گردد و هم تا زمانی که حد قابل قبولی از مردم واکسینه نشدند، رعایت پروتکل ها را در اولویت قرار دهیم. مهم ترین موضوع در کنترل ویروس، انتقال به وسیله هوا است که در محیط های بسته، شلوغ و بدون ماسک اتفاق می افتد و با رعایت این امر می توان بیماری را کنترل کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 تیر 1400 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 14230

به "شیب آرام افزایشی کرونا در کشور ، خطر بروز پیک پنجم از اواخر تیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیب آرام افزایشی کرونا در کشور ، خطر بروز پیک پنجم از اواخر تیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید