صادرات مواد معدنی کاهش یافت، واردات افزایش

به گزارش راه ساری، طبق آمار منتشر شده از سوی وزارت صمت، در پنج ماهه نخست سال جاری میزان صادرات مواد معدنی بیش از 20 درصد کاهش یافته است در حالی که میزان واردات کالاهای این بخش حدود 10 درصد افزایش داشته است.

صادرات مواد معدنی کاهش یافت، واردات افزایش

به گزارش خبرنگاران، اخیرا میزان صادرات و واردات 24 کالای منتخب صنعتی و معدنی در پنج ماهه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، اعلام شد.

طبق این آمار در پنج ماهه نخست امسال، ارزش صادرات زغال سنگ و لینیت 607.1 درصد افزایش یافته، در حالی که ارزش صادرات کانه های فلزی و سایر محصولات معدنی به ترتیب 40 و 7.8 درصد کاهش داشته است.

براساس اطلاعاتی که از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) در اختیار خبرنگاران قرار گرفته، میزان (وزن) واردات سایر محصولات معدنی به جز کانی های فلزی، زغال سنگ و لینیت با کاهش 6 درصدی روبرو بوده است. این در حالی است ارزش واردات این محصولات بیش از 47 درصد افزایش داشته است.

از طرف دیگر میزان و ارزش واردات زغال سنگ و لینیت و کانه های فلزی به طور کل افزایش داشته است به طوری که ارزش واردات در این دو بخش به ترتیب 16 و 5.4 درصد بیشتر شده است.

لازم به ذکر است که ارزش صادرات بخش معدن در شش ماهه اول امسال معادل 524.6 میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 33.4 درصد کاهش داشته است.

همچنین میزان صادرات مواد معدنی در 150 روز اول امسال 8708.2 هزار تن بوده که نسبت به سال گذشته بیش از 20 درصد کاهش یافته است.

ارزش واردات مواد معدنی به طور کل افزایش یافته است. میزان واردات در مدت مذکور معادل 111.6 میلیون دلار است که نسبت به پنج ماهه اول سال گذشته از لحاظ ارزشی و وزنی به ترتیب 21.8 و 10.1 درصد افزایش یافته است.

در ذیل جدول مربوط به صادرات و واردات بخش معدن به تفکیک گروه که به صورت اختصاصی در اختیار خبرنگاران قرار گرفته، آمده است:

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 650

به "صادرات مواد معدنی کاهش یافت، واردات افزایش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات مواد معدنی کاهش یافت، واردات افزایش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید