صدای ترافیک پرندگان را پیر می نماید

به گزارش راه ساری، آنالیز ها نشان می دهد آلودگی صوتی ناشی از ترافیک باعث تسریع روند پیری در پرندگان می گردد.

صدای ترافیک پرندگان را پیر می نماید

به گزارش خبرنگاران، کارشناسان در مطالعه ای مشاهده کردند که صدای ترافیک باعث می گردد روند پیر شدن پرندگان سریع تر از روال طبیعی آن اتفاق افتد.

مطالعه انجام گردیده روی تعدادی گونه فنچ راه راه نشان داد پرندگانی که در معرض صدای رفت و آمد خودروها قرار دارند کمتر در برابر آسیب های ناشی از بالا رفتن سن مصون باقی می مانند.

همچنین کارشناسان پیش از این در آنالیز های خود تاکید نموده بودند که پرندگان شهری نسبت به پرندگان در محیط های روستایی طول عمر کوتاه تری دارند و سطح بالایی از اصوات مصنوعی نقش تاثیرگذاری در این زمینه دارد.

کارشناسان آلمانی در آنالیز انجام گرفته مشاهده کردند در گونه های فنچ راه راه که در معرض صدای ترافیک قرار دارند طول تلومر (پایانه فیزیکی کروموزم های خطی) پس از ترک کردن آشیانه کوتاه تراست. همچنین در پرندگانی که پس از ترک آشیانه به طور کلی در معرض آلودگی صوتی قرار می گیرند طول تلومر نسبت به پرندگانی که در معرض آلودگی صوتی نیستند، کوتاه تر است.

به گزارش روزنامه ایندیپندنت، به گفته محققان آلودگی صوتی به تنهایی و مستقل از جنبه های دیگر زندگی شهری همچون آلودگی شیمیایی و نوری با از بین رفتن تلومر در کروموزوم این حیوانات مرتبط است و به تسریع فرایند پیر شدن در آنها شدت می بخشد.

zeetova.ir: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 113

به "صدای ترافیک پرندگان را پیر می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدای ترافیک پرندگان را پیر می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید