طالبان: پامپئو برف بام خود را بر بام ما نیندازد

به گزارش راه ساری، سخنگوی طالبان با انتقاد از سیاست های متزلزل آمریکا در مذاکرات صلح، توضیح داد که اختلافات میان کابل و واشنگتن این فرایند را با مسائل روبرو نموده است.

طالبان: پامپئو برف بام خود را بر بام ما نیندازد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، در پی درخواست های مکرر آمریکا مبنی بر پذیرش کاهش خشونت از سوی طالبان، سخنگوی طالبان از سیاست و رفتار متناقض ایالات متحده در مذاکرات صلح انتقاد کرد.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان در واکنش به اظهارات مقامات آمریکایی ها در توئیتی نوشت: امارت اسلامی اراده و توان حل مشکل را دارد. فرایند مذاکرات را توئیت ترامپ، خواسته های متعدد آمریکا و اختلافات مسئولین در واشنگتن و کابل با مسائل روبرو ساخت.

وی خطاب به پامپئو اضافه کرد: آقای پامپئو برف بام خود را بر بام ما نیندازد. موضع ما اصولی و متحد است و سیاست ما مثل طرف مقابل متزلزل نمی باشد.

به گزارش فارس، پس از آنکه زلمی خلیلزاد، نماینده آمریکا در امور افغانستان با دست خالی از مذاکرات دوحه به کابل بازگشت، به اشرف غنی صراحتا گفت که هیچگونه پیشرفتی در مذاکره با طالبان پدید نیامده و آمریکا همچنان منتظر پاسخ طالبان در این باره است.

در جریان مذاکرات دوحه، آمریکا از طالبان خواسته بود تا طرح کاهش خشونت ها را بپذیرد. طرحی که با مخالفت شدید دولت افغانستان روبرو شد.

پس از آنکه ترامپ مذاکرات آمریکا با طالبان را به دلیل کشته شدن یک سرباز آمریکایی در کابل متوقف کرد، طالبان گفت که تنها در صورتی حاضر به پذیرش آتش بس می باشد که آمریکا از افغانستان خارج گردد.

مذاکرات آمریکا و طالبان در حالی در دوحه صورت گرفت که دولت افغانستان نقشی در آن نداشته و مقامات افغانستان همیشه از عملکرد خلیلزاد در فرایند صلح انتقاد نموده اند. بسیاری از کارشناسان می گویند که خلیلزاد دولت افغانستان در فرایند صلح به حاشیه رانده است.

طالبان اخیرا گفت که زیاده خواهی نمایندگان آمریکا در مذاکرات دوحه، این مصاحبه ها را با بن بست روبرو نموده است. ملاعبدالغنی برادر معاون سیاسی طالبان نیز روز گذشته به صراحت گفت در صورت عدم خروج آمریکا از افغانستان، این گروه ایالات متحده آمریکا را مجبور به خروج خواهند کرد.

به دنبال ناکامی آمریکایی ها در مذاکرات با طالبان، مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا روز گذشته در ملاقات با همتای ازبکستانی خود در تاشکند از طالبان خواست تا مدرک قابل اثباتی مبنی بر توانایی و اراده این گروه برای کاهش خشونت ها پیش از توافق صلح در افغانستان ارائه دهد.

به نظر می رسد اختلافات میان آمریکا و طالبان و نیز شک و تردید دولت و احزاب سیاسی افغانستان مذاکرات صلح را با بن بست روبرو نموده است. این در حالی است که آمریکا پس از حضور 19 ساله خود در افغانستان تا به امروز نتوانسته به وعده های خود در این کشور عمل کند و طالبان را برای آمدن پای میز مذاکره با دولت افغانستان ترغیب کند.

iraniro.ir: سفر به زیباترین شهرهای ایران، تبریز، مشهد، اصفهان، شیراز، یزد

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 7819

به "طالبان: پامپئو برف بام خود را بر بام ما نیندازد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طالبان: پامپئو برف بام خود را بر بام ما نیندازد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید