ظریف: مشارکت آمریکا در قطعنامه شورای امنیت به خاتمه رسیده است

به گزارش راه ساری، وزیر خارجه ایران در توئیتی در واکنش به کوشش های خصمانه مقامات آمریکایی برای تمدید تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران نوشت: مشارکت آمریکا در قطعنامه شورای امنیت به خاتمه رسیده است.

ظریف: مشارکت آمریکا در قطعنامه شورای امنیت به خاتمه رسیده است

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرنگاران، محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در توئیتی در واکنش به کوشش های خصمانه مقامات آمریکایی برای تمدید تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران نوشت: همان کسانی که به تزریق مواد گندزدا (شوینده) برای پاک کردن بدن از ویروس کرونا خیالبافی می کردند، ادعا می نمایند که در یک قطعنامه شورای امنیت که یک توافق را تائید نموده، شریک اند؛ در حالی که به گفته خودشان مدتها پیش از این، به شراکت خود در آن سرانجام داده اند. کاش کافکا اینجا بود!

ظریف همپنین در توئیتی دیگر با اشاره به جدیدترین گزارش کمپین بین المللی منع و نابودی سلاح های هسته ای نوشت: آیا ضروری است چیزی اضافه کنم؟!

در آن گزارش آمده است هزینه جهانی تسلیحات هسته ای، سال گذشته به رکورد 73 میلیارد دلار رسیده که نیمی از آن به ایالات متحده اختصاص دارد. هزینه های تسلیحات هسته ای 9 دولت مسلح به سلاح های هسته ای در سال گذشته 10 درصد رشد داشته است. ترامپ در حالی هزینه های تسلیحات هسته ای را افزایش داده که بودجه مقابله با همه گیری ها را کاهش داده است.

در روزهای اخیر مقامات آمریکایی کوشش های زیادی برای تمدید تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران که در مهرماه منقضی خواهد شد انجام داده اند.

برایان هوک فرستاده ویژه ایالات متحده در امور ایران چهارشنبه در یادداشتی در روزنامه وال استریت ژورنال بار دیگر خواهان تمدید تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران شد و نوشت: در صورت عدم موفقیت تمدید تحریم های تسلیحاتی، واشنگتن همه تحریم های سازمان ملل علیه تهران را تکرار خواهد نمود.

هوک در این یادداشت اضافه کرد: در صورتی که تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران پس از اکتبر 2020 میلادی تمدید نشود، آمریکا برای بازگرداندن همه تحریم های سازمان ملل علیه ایران وارد عمل خواهد شد.

یکی از مقام های آمریکایی حدود 2 هفته قبل گفته بود که ایالات متحده طرح خود برای اعمال مجدد همه تحریم های سازمان ملل علیه ایران را با انگلیس، فرانسه و آلمان به اشتراک گذاشته است.

وی اضافه کرد: آمریکا در هر صورت تضمین خواهد نمود که تحریم های تسلیحاتی علیه ایران به قوت خود باقی خواهد ماند. ایالات متحده پیش نویس یک قطعنامه را برای شورای امنیت سازمان ملل آماده نموده است و با دیپلماسی پیش خواهد رفت و حمایت سایر کشورها را جلب خواهد نمود.

قطعنامه های ارائه شده در شورای امنیت سازمان ملل برای تصویب نهایی احتیاج به 9 رأی مثبت دارد و هیچ یک از 5 عضو دائم این شورا نباید آن را وتو کند.

تهدید برایان هوک برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شرایطی است که روسیه پیش از این مخالفت خود را با این موضوع اعلام نموده است.

برایان هوک در ادامه ضمن اشاره به مکانیسم ماشه که در برجام گنجانده شده است، نوشت: اگر دیپلماسی آمریکا با وتو به نتیجه نرسد، واشنگتن حق تمدید تحریم های تسلیحاتی از سایر روش ها را از دست نخواهد داد.

واسیلی نبنزیا نماینده روسیه در سازمان ملل ضمن انتقاد شدید از ادعای آمریکا در مورد تداوم عضویت در توافق هسته ای با ایران، گفت: این مسئله واقعاً مسخره است. آمریکایی ها عضو برجام نیستند و حقی برای استفاده از مکانیسم ماشه ندارند.

واحدی: واحدی: وبسایت خبری، تفریحی و سرگرمی

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9286

به "ظریف: مشارکت آمریکا در قطعنامه شورای امنیت به خاتمه رسیده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: مشارکت آمریکا در قطعنامه شورای امنیت به خاتمه رسیده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید