عدم کیفیت 40 درصد ساختمان های نوسازی شده در پایتخت، بافت ناپایدار تهدید جدید تهران

به گزارش راه ساری، عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران گفت: 40 درصد بافت های نوسازی شده در بافت فرسوده کیفیت ساخت ندارند.

عدم کیفیت 40 درصد ساختمان های نوسازی شده در پایتخت، بافت ناپایدار تهدید جدید تهران

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

زهرا نژاد بهرام در گفت وگو با خبرنگاران، درباره شرایط نوسازی بافت های فرسوده در تهران گفت: مطالعاتی درمورد شرایط بافت های فرسوده صورت گرفته است که نشان می دهد متاسفانه 40 درصد بافت های نوسازی شده در بافت فرسوده از نظر کیفیت ساخت، مطلوب نیستند.

وی با بیان این که این ساختمان ها به دلیل عدم رعایت استانداردهای ساخت و ساز و به کارگیری مصالح غیر استاندارد، جزو ساختمان های ناایمن محسوب می شوند، گفت: این آمار آنقدر شوک آور بود که شهرداری تهران، سازمان نظام مهندسی و چند دستگاه دیگر طی یک تفاهم نامه ای بر لزوم نظارت بر ساخت و ساز و مصالح تاکید کردند و به همین دلیل منطقه 8 را به عنوان منطقه پایلوت اجرای این تفاهم نامه انتخاب کردند که خوشبختانه در این مدت آنالیز ها نشان داد که با نظارت منطقه ای و سازمان استاندارد بر روی مصالح، کیفیت ساخت و ساز ارتقاء یافته و لازم است این نظارت به تمام مناطق به خصوص نوسازی در بافت فرسوده تسری یابد.

نژاد بهرام همچنین در مورد بافت ناپایدار در تهران با بیان این که 10 هزار هکتار بافت ناپایدار داریم که ویژگی اصلی آن عدم استحکام است، گفت: عدم استحکام به عنوان عنصر ثابت در بافت ناپایدار وجود دارد که بعد از آن می توان ریزدانگی یا نفوذ ناپذیری را نیز اضافه نمود.

وی با انتقاد از این که متأسفانه بافت ناپایدار جزو بافت فرسوده محسوب نمی گردد، اظهار کرد: در گذشته ظرفیت و تسهیلات بافت فرسوده به بافت ناپایدار هم داده می شد اما در پی مصوبه شورای عالی معماری، این فرایند متوقف شد و به بافت ناپایدار تسهیلات ندادند که طبیعتا شهفرایندان نیز رغبتی برای نوسازی ندارند که همین مسئله سبب افزایش بافت ناپایدار در تهران می گردد.

نژاد بهرام با بیان این که شرایط تهران خاص است و پایتخت مدام در معرض فعالیت گسل ها، جاری شدن سیلاب و فرونشست زمین قرار گرفته است، گفت: قطعا وجود بافت ناپایدار هزینه های شهر را در صورت بروز حادثه افزایش می دهد که بر همین اساس لازم است بار دیگر بافت فرسوده مورد تدقیق قرار گیرد و همچنین با یاری شهرداری و دولت تسهیلات خاصی به نوسازی بافت ناپایدار داده گردد. هر چند که شتاب نوسازی بالاست، اما کافی نیست.

وی با بیان این که لازم است شهرداری نیز با بهسازی فضاهای محلات ارزش سکونت در محلات دارای بافت ناپایدار را ارتقاء دهد که شهفرایندان تمایل داشته باشند تا در همان محل سکونت نمایند، گفت: تهران در معرض تهدیدهای طبیعی قرار گرفته است و قطعا وجود بافت ناپایدار می تواند مسائل آن را دوچندان نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9943

به "عدم کیفیت 40 درصد ساختمان های نوسازی شده در پایتخت، بافت ناپایدار تهدید جدید تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عدم کیفیت 40 درصد ساختمان های نوسازی شده در پایتخت، بافت ناپایدار تهدید جدید تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید