عصر یک روز کرونایی با سالمندان ایلام

به گزارش راه ساری، خبرنگاران/ایلام هر وقت صحبت از سالمندان می شود همه ما یاد کسانی می افتیم که به هر دلیلی در مرکز نگهداری سالمندان روزهای پیری خود را می گذرانند، روزهایی که آن را به نقد جوانی خریده اند و سرشار از دلتنگی هایی می شوند که جوانان لبریز از مستی کمتر آن را درک می کنند.

عصر یک روز کرونایی با سالمندان ایلام

اما در این میان کسانی نیز هستند که دوران سالمندی خود را در کنار خانواده ها و در حال تکاپو می گذرانند که هر کدام هم دنیای خود را دارند، این سوژه ما را عصر یک روز کرونایی در هفته سالمندان راهی پیاده راه طالقانی شهر ایلام می کند.

محمد مراد می گوید: فکر کنم آذر امسال 70 ساله شوم، بازنشسته هستم و صبح ها و عصرها برای گذراندن اوقات با دوستان به اینجا و معمولا پارک کودک می روم.

از حال و روزش که می پرسم می گوید: هنوز هم نمی دانم که چگونه به این مرحله از زندگی رسیدم، خیلی زود گذشت و تا به خودمان آمدیم پیر شدیم.

وی ادامه داد: دلخوشی هایم بچه و نوه هایم هستند و معمولا دلتنگی هایم را با آنان می گذرانم.

خیابان فردوسی شهر ایلام، مرا مهمان یکی از خیاطان شهر ایلام کرد که گفت: نزدیک به 45 سال است که کار خیاطی انجام می دهم و هرچند این روزها کم کار می کنم اما دوست ندارم در خانه بمانم، مشکل مالی ندارم اما صدای چرخ خیاطی به من آرامش می دهد.

وقتی از اولین روزهای آغاز کار به او می گویم، سکوت می کند، لبخندی زیبا در میان ریش های سفیدش نقش می بندد و می گوید خوب گذشت. خوب.

اما قصه سالمندان ساکن روستا هم شنیدنی است.

عبادالله 69 سال سن دارد، در زمین کشاورزی اطراف خانه در یکی از روستاهای بخش سیوان در حال کار کردن است، گوجه کاشت کرده و در حال چیدن محصول است، وقتی به او می گویم هفته سالمند مبارک، می گوید ما که سالمند نیستیم، مبارکشان باشد.

احساس جوانی می کند و در جواب پرسش هایم می گوید: از ابتدای زندگی کارم کشاورزی و کارگری بوده و 7 فرزند دارم که همه هم سرو سامان گرفته اند.

وی ادامه داد: همه فرزندانم در شهر زندگی می کنند و مشغول هستند و آخر هفته سری می زنند و می فرایند و دلخوشی ما هم همین است.

وی گفت: بیمه خودم را به صندوق روستاییان و عشایر پرداخت می کنم و بچه ها نیز کمک می کنند.

پیرمردی که در کنار جاده های این بخش گردوهای خود را بساط کرده است، می گوید، مجبورم کار کنم، چون اگر کار نکنم علاوه بر مشکل مالی افسرده می شوم، آدم در خانه می پوسد.

در نزدیکی صف یک نانوایی، در یکی از مناطق قدیمی شهر ایلام، مادری با دستان لرزان نان در دست در حال گذر بود، وقتی با او صحبت را آغاز کردم، گفت: زمانی وقتی به نانوایی می آمدم کمتر از هفت، هشت، نان نمی گرفتم، 7 فرزند دارم و همسرم چند سال است به رحمت خداوند رفته است و تنها زندگی می کنم، بچه هایم گرفتارند و کمتر به من سر می زنند، تنهایی هرچند رنجم می دهد اما از فرزندانم گله مند نیستم، خدا آنها را نگه دارد.

زهر اهمتی مدیرکل بهزیستی ایلام در گفت و گو با خبرنگاران، با بیان اینکه هم اکنون جمعیت سالمندی در این استان 8.5 درصد است که در سال 2050 به 30 درصد افزایش خواهد یافت ، اظهار کرد: اگرچه نرخ جمعیت سالمندی در ایلام نسبت به میانگین کشوری با 9 درصد، پایین تر است ولی این استان به سمت پیر شدن پیش می رود و زنگ خطر سالمندی به صدا درآمده است.

مدیرکل بهزیستی ایلام با بیان اینکه به طور معمول 81 درصد سالمندان به صورت مستقل زندگی می کنند، 13درصد این افراد نیازمند کمک بوده و پنج درصد وابسته به دیگران هستند، ادامه داد: در استان ایلام 65 سالمند در خانه های سالمندان نگهداری می شوند.

همتی با بیان اینکه خانه بهترین، مهمترین و امن ترین مکان برای نگهداری سالمندان است و عمده سالمندان این استان در نزد خانواده هایشان نگهداری می شوند، شرح داد: از مجموع 49 هزار نفر سالمند استان، 3500 نفر از خدمات بهزیستی برخوردارندکه از این تعداد حدود 1500 نفر مددجوی مستمری بگیر هستند و مابقی نیز به صورت موردی از خدمات بهزیستی استفاده می کنند.

وی به طرح ویزیت در منزل سالمندان اشاره کرد و گفت: در اجرای این طرح که 334 نفر از سالمندان زیر پوشش قرار دارند خدمات درمانی مورد نیاز به سالمندان در منزل به آنها ارائه می شود.

قنبر موسی نژاد مدیرکل کمیته امداد استان ایلام نیز اظهار کرد: از مجموع 49 هزار سالمندی که در این استان هستند بیش از 24 هزار نفر آنها که 18 هزار خانواده این استان را شامل می شوند از حمایتهای امداد استان برخوردار هستند.

وی با بیان اینکه سالیانه از سوی این نهاد بیش از 65 میلیارد تومان به این مددجویان کمک معیشت و مستمری پرداخت می شود، اضافه کرد: این سالمندان علاوه بر مستمری از خدماتی حمایتی و موردی دیگری مانند پرداخت کمک هزینه به بیماران بستری شده در منزل، خرید تجهیزات پزشکی برای بیماران صعب العلاج، پرداخت کمک هزینه پرستاری، ایجاد طرحهای کارانگیزی، کمک به تحصیل فرزندان آنها و خدمات دیگر برخوردار هستند.

موسی نژاد با بیان اینکه هم اکنون بیش از 30 سالمند بالای یکصد سال در استان مورد حمایت امداد هستند اضافه کرد: کهن سال ترین این سالمندان 115 سال سن دارد که در بخش چوار ایلام ساکن است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 آبان 1399 بروزرسانی: 15 آبان 1399 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 11824

به "عصر یک روز کرونایی با سالمندان ایلام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عصر یک روز کرونایی با سالمندان ایلام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید