علائم پوستی ارتباطی با شدت بیماری کرونا ندارد

به گزارش راه ساری، باشگاه خبرنگاران/ هدی عین اللهی متخصص پوست، مو و زیبایی درباره علائم کرونا، گفت: تب، سرفه، خستگی و اختلال در حس چشایی علائم رایجی هستند که در بیماران مبتلا به کووید 19 دیده می شوند، اما به تازگی گزارش هایی در خصوص نشانه های جدید ابتلا به کرونا در افراد مانند لکه های پوستی مشاهده شده است.

علائم پوستی ارتباطی با شدت بیماری کرونا ندارد

او اضافه کرد: طی چند روز اخیر گزارش هایی از نشانه های غیرعادی ویروس کرونا منتشر شده است؛ برای مثال یک پزشک ایتالیایی به پدیدارشدن لکه های آبی و کبود رنگ بر روی پا های یک نوجوان 13 ساله که به کرونا مبتلا بوده، اشاره نموده است.

عین اللهی توضیح داد: پس از انتشار گزارش پزشک ایتالیایی چند گزارش مشابه دیگر در مورد کرونا در میان بچه ها و نوجوانان منتشر شد. همچنین در یک بیمارستان مستقل در ایتالیا 18 مورد از 88 مورد بیمار مبتلا به بیماری کووید 19 تغییراتی را در پوست بدن خود با فرم های متفاوت مشاهده کردند.

این متخصص پوست، مو و زیبایی با بیان اینکه مشاهدات مشابهی در مورد بروز لکه های پوستی در افراد آمریکایی گزارش شده است، بیان نمود: آموزشگاه درماتولوژی آمریکا یک بانک اطلاعاتی راه اندازی نموده است که پزشکان یافته ها و علائم جدید بیماران کرونایی را وارد آن می نمایند. یافته های جدید نشان می دهد که در آمریکا نیز واکنش های پوستی در میان مبتلایان به کرونا دیده شده است.

عین اللهی ادامه داد: باید دانست که اگزانتم یا واکنش پوستی در مورد ابتلا به بیماری های ویروسی، امری غیرعادی نیست. البته این واکنش ها پیامد مستقیم یک بیماری محسوب نمی شوند بلکه نتیجه غیرمستقیم یک عفونت هستند؛ به عنوان مثال اگزانتم زمانی به وجود می آید که سیستم ایمنی بدن به عوامل بیماری زا واکنش نشان داده یا پرفیوژن ضعیف، باعث آسیب های پوستی می گردد.

این متخصص پوست، مو و زیبایی اظهار کرد: از آن جایی که تغییرات پوستی در میان بیماران مبتلا به کرونا دیده شده است، محققان و دانشمندان نسبت به نتیجه گیری شتاب زده این مقاله ها هشدار جدی می دهند و توصیه می نمایند که پژوهش های بیشتری در این خصوص انجام گردد.

علائم پوستی در افراد مبتلا به کرونا اهمیت ندارد

او با بیان اینکه علائم پوستی در بیماری کرونا بسیار مهم و با اهمیت نیست، تاکید نمود: طبق مطالعات علمی از 88 بیمار بستری شده در بیمارستان ها به علت ویروس کرونا تنها 18 نفر از آن ها (20 درصد)، دارای علائم پوستی بوده اند. همچنین باید دانست که در بیشتر افراد بیمار، این علائم به صورت بثورات پوستی قرمز رنگ، در 16 درصد افراد به صورت کهیر گسترده و در 5 درصد دیگر موارد تاول های شبیه به آبله مرغان مشاهده است.

عین اللهی با اشاره به اینکه خارش پوست در افراد مبتلا به کرونا وجود دارد، اظهار کرد: خارش پوست در مبتلایان به کووید 19 بسیار کم دیده شده است. باید این نکته مهم را مورد توجه قرار داد که تظاهرات پوستی به هیچ عنوان ارتباطی با شدت بیماری ندارد، یعنی ضایعات پوستی در تغییر پیش آگهی بیمار و شدت بیماری تاثیر نمی گذارد. مواردی مانند خونریزی های سر سوزنی زیر سطح پوست، کبودی های کوچک و رگه های قرمز سطح پوست در افراد مبتلا به کووید 19 بسیار مشاهده شده است.

آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: همگردی
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9530

به "علائم پوستی ارتباطی با شدت بیماری کرونا ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم پوستی ارتباطی با شدت بیماری کرونا ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید